Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 19:09
Reklama

Internetowe oszustwa coraz częstsze. Jak się nie dać zrobić w konia?

Internetowi przestępcy szaleją. Policjanci ostrzegają jak nie paść ofiarą oszustwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

- Czym jest kampania #SellSafe?

- Jakie są najpopularniejsze metody oszustw internetowych i jak się przed nimi ustrzec?

3 listopada ruszyła kampania #SellSafe w ramach akcji eCommerce 2021. Program jest skierowany zarówno do kupujących online, jak i przedsiębiorców prowadzących sprzedaż przez internet. „Od początku pandemii wiele firm musiało przejść do trybu online, aby kontynuować swoją działalność. Ponieważ obywatele korzystają obecnie z usług online kilka razy w tygodniu i coraz częściej robią zakupy na platformach sprzedażowych, istnieje znacznie większa szansa na atak cyberprzestępców” – czytamy w komunikacie Biura ds. Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. W ramach eCommerce 2021, we współpracy z instytucjami unijnymi i służbami innych krajów udało się przeprowadzić skoordynowane akcje przeciwko oszustom internetowym. „W wyniku tego aresztowano 28 podejrzanych związanych z nieuczciwymi transakcjami” - informuje policja.

Strzeż się internauto

Szczególnie uważni powinni być kupujący przez Internet, zwłaszcza gdy przedmiotem transakcji jest rzecz sprzedawana przez prywatną osobę. Popularna ostatnio metoda jest praktykowana na portalach aukcyjnych, w których kupujący kontaktuje się bezpośrednio ze sprzedającym. Oszust udaje osobę, która chce kupić oferowany przedmiot. Przesyła link do formularza, w którym należy podać dane karty płatniczej, na którą mają zostać przelane pieniądze. Tak się jednak nie stanie, a osoba, która podała dane traci znajdujące się na koncie środki.

„Prosimy uregulować należność”

Jeszcze innym, popularnym sposobem na wyłudzenie przelewu są esemesy z lakoniczną informacją o niedopłacie za rachunku i z linkiem do płatności. Każdą taką wiadomość można zweryfikować dzwoniąc na infolinię instytucji, za którą podaje się nadawca esemesa. W przypadku PGE jest to nr: 422 222 222.


scam-2

scam-2

scam-1

scam-1

Scam-5-CSIRT-KNF

Scam-5-CSIRT-KNF

Scam-4-CSIRT-KNF

Scam-4-CSIRT-KNF

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ