Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:31

Rowerowy maj na półmetku

Tegoroczna akcja Rowerowy Maj bije rekordy. W akcji wzięło do tej pory udział ponad 100 tys. młodych uczestników, którzy wykonali już niemal milion przejazdów. W rankingach wysoko plasują się także przedszkola i szkoły z Bielan.
Rowerowy maj na półmetku

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • akcji Rowerowy Maj w Warszawie
  • rankingach szkół i przedszkoli
  • nagrodach do zdobycia

Jak co roku, tłumy warszawskich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych docierają aktywnie do swoich placówek udowadniając, że najlepszy maj to... Rowerowy Maj. Największa ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna odbywa się w Warszawie po raz siódmy. Akcja promuje zrównoważoną mobilność i zdrowy styl życia wśród dzieci, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli; zachęca, by we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie – na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce.

Za każdy dojazd można otrzymać dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego rowerowego dzienniczka. Bo Rowerowy Maj to świetna zabawa, poranna aktywność, szansa na rozbudzenie, dotlenienie, ale też okazja do zdobycia nagród. Im więcej przejazdów, tym bardziej atrakcyjne nagrody indywidualne i grupowe.

501 placówek i 100 tys. uczestników
W ciągu 9 dni kampanii aktywni uczestnicy wykręcili niemal milion przejazdów (dokładnie 957 202 przejazdy). Frekwencja jest na wysokim poziomie i wynosi 47 proc. Aktywne dojazdy wybiera ponad 100 tysięcy uczniów i przedszkolaków z 501 placówek, które w tym roku dołączyły do stołecznej kampanii. To aż 70 proc. stołecznych szkół i przedszkoli (dokładnie: 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych).

Jak do tej pory pełną, 100-procentową frekwencją pochwalić się może ponad 8,5 tysiąca uczniów i przedszkolaków. Aż w 484 klasach i 236 grupach przedszkolnych aktywny udział w kampanii biorą wszystkie dzieci. Te wyniki już teraz robią wrażenie i pokazują zainteresowanie i sukces kampanii Rowerowy Maj.

Rowerowy ranking
Choć w Rowerowym Maju liczy się przede wszystkim utrwalanie nawyków transportowych oraz dobra zabawa, to niewątpliwie dodatkową atrakcją jest rywalizacja, której efekty można na bieżąco śledzić na stronie rowerowymaj.eu. Na półmetku najaktywniejszym przedszkolem jest Przedszkole nr 135 na Woli. Wśród mniejszych szkół prowadzi Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. „Alek” na Żoliborzu. W kategorii szkół średniej wielkości na prowadzeniu jest SP nr 163 im. Batalionu „Zośka” (Witolin na Pradze-Południe). Z kolei wśród dużych szkół na pierwszym miejscu jest SP nr 403 (Wola). Czołówka poszczególnych rankingów wygląda następująco: 

 

Atrakcyjne nagrody
W każdej placówce biorącej udział w kampanii Zarząd Dróg Miejskich – koordynator akcji – nagradza jedną klasę lub grupę przedszkolną z najwyższą frekwencją. Na zwycięskie klasy i grupy czekają przeróżne atrakcje – od zabaw w parkach trampolin, przez warsztaty tematyczne i wizyty w muzeach, po spotkania ze znanymi sportowcami. Dodatkowo najaktywniejsze klasy w trzech szkołach otrzymają nagrodę główną w postaci jednodniowej wycieczki z Manufakturą Przygody. Z kolei w trzech przedszkolach z najwyższą frekwencją wyróżnieniem dla najaktywniejszych grup będzie wycieczka do rodzinnego Parku Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa.

Na uczestników czekają także nagrody indywidualne – kupony zniżkowe i bezpłatne wejściówki. Wystarczy okazać dzienniczek z naklejkami uzyskanymi za aktywne dojazdy. Im więcej naklejek, tym lepiej, ale nagrody są już od pięciu przejazdów. Więcej na temat nagród na stronie rowerowymaj.eu/warszawa-2024/.

Organizatorzy akcji przygotowali dla uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych warsztaty doskonalące jazdę na rowerze. Są one przewidziane zarówno dla tych, którzy posiadają uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych, jak i dla tych, którzy dopiero przygotowują się do zdobycia Karty Rowerowej.

Aby jazda na rowerze była bezpieczna, warto zadbać nie tylko o umiejętności, ale także o sprzęt. Służą temu Szkolne Serwisy Rowerowe oferujące przeglądy i drobne naprawy rowerów. W tym roku działają one w weekendy. Usługi są darmowe, wystarczy mieć ze sobą dzienniczek rowerowy, świadczący o uczestnictwie w akcji. Serwis jest mobilny i pojawi się w 12 lokalizacjach, by możliwie dużo osób mogło z niego skorzystać.

Serwisanci pracują w godzinach: 10:00-18:00 (odbiór rowerów do godz. 19:00) i już w najbliższą sobotę (18 maja) czekać będą na chętnych na Wawrze, na terenie SP 109 (ul. Przygodna 2). Dokładny harmonogram kolejnych serwisów w wydarzeniu na Facebooku.

W czerwcu piknik
To już tradycja, że warszawski Rowerowy Maj kończy się piknikiem, który w tym roku odbędzie się 16 czerwca na Targówku, w Parku Bródnowskim. Wydarzenie rozpocznie się wspólnym przejazdem, który wystartuje spod Stadionu Narodowego. Mogą wziąć w nim udział rowerzyści, jak i osoby poruszające się na hulajnogach, rolkach, wrotkach czy deskorolkach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ