Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 14:59

Nie daj się rakowi - miejskie dotacje na profilaktykę

Stołeczni radni zadecydowali o przyznaniu blisko 2,5 mln zł dotacji na nowy miejski program profilaktyki onkologicznej kobiet i mężczyzn pn. „Sprawdzam!”. W ramach projektu zaplanowano działania edukacyjne w zakresie samobadania piersi i jąder oraz promowanie okresowych badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia.
  • Źródło: UM Warszawa
Nie daj się rakowi - miejskie dotacje na profilaktykę

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

  • dofinansowaniu profilaktyki onkologicznej
  • programie "Sprawdzam!"
  • akcji edukacyjnej

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet - co roku ponad 6 tys. pań umiera z jego powodu, a wykrywa się go u ok. 20 tys. pacjentek. Nowotwór piersi w początkowym stadium choroby jest bezbolesny i bezobjawowy, dlatego wiele kobiet zgłasza się do lekarza, kiedy jest już zbyt późno, ponieważ guz zdążył urosnąć do sporych rozmiarów lub doszło do przerzutów

Na nowotwór jądra i nowotwór gruczołu krokowego umiera w Polsce około 5,5 tys. mężczyzn rocznie, a wykrywa się go u niemal 20 tys. Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. Stanowi on aż 25 proc. zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.

W przypadku Warszawy, nowe rozpoznania raka piersi to około 1200 przypadków rocznie, a około 1000 przypadków to nowo wykryte nowotwory jądra i gruczołu krokowego. Zarówno w profilaktyce raka piersi i raka jąder niezwykle istotne jest wykonywanie samobadania - jest to prosty sposób na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najbardziej skuteczne.

„Sprawdzam!” - badam się

O zdrowie można dbać na wiele sposobów, ale najważniejsza jest profilaktyka, która jest szczególnie istotna w przypadku chorób nowotworowych, w tym również raka piersi i jąder. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na pełne wyleczenie, dlatego przykładamy szczególną wagę do edukacji w zakresie samobadania oraz wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Na nowy miejski program promocji zdrowia pn. „Sprawdzam!” planujemy blisko 2,5 mln zł do końca tego roku – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.

Jak informuje wiceprezydentka program „Sprawdzam!” będzie realizowany w blisko 90 miejskich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie całej Warszawy (POZ). Podczas wizyty lekarskiej pacjenci i pacjentki otrzymają zaproszenie do udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących samobadania piersi i jąder. Ponadto będą im wręczane broszury na temat samobadania, badań profilaktycznych oraz roli diety i aktywności fizycznej w profilaktyce nowotworów. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach będą mogły odbyć szkolenie z samobadania zaraz po wizycie lekarskiej albo umówić się w innym, dogodnym dla siebie terminie. W szkoleniach z samobadania będą mogły wziąć udział wszystkie osoby zapisane w miejskich POZ, które dowiedzą się o akcji również z plakatów czy innych materiałów informacyjnych.

Zajęcia edukacyjne dotyczące samobadania piersi i jąder będą prowadzone przez specjalnie przeszkolony w tym celu personel medyczny poradni (pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci/-tki- i inne osoby z personelu medycznego). Pacjentki będą zapraszane do udziału w szkoleniu z samobadania piersi dla kobiet, mężczyźni - do udziału w szkoleniu z samobadania jąder. Do szkolenia i nauki samobadania będzie wykorzystany specjalistyczny sprzęt – anatomiczne modele-fantomy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze