Cykl spotkań poświęcony jest podnoszeniu świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z konsumpcją alkoholu oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Celem spotkań jest nie tylko poszerzanie wiedzy młodych ludzi, ale także nauczanie praktycznych umiejętności, które pomogą im podejmować zdrowe decyzje w przyszłości. Każde spotkanie prowadzone jest przez dwóch ekspertów psychologów. Piąte spotkanie, zatytułowane „Wsparcie społeczne i przyjaźń”, odbyło się w LIX Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. J. Kusocińskiego przy ul. Lindego 20. Jego celem było wprowadzenie uczniów w problematykę uzależnień, ukazując mechanizmy ich powstawania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczne.
Uczniów klasy 2C powitali prelegenci: Mateusz Durlik, redaktor naczelny Gazety Bielan, oraz eksperci Karolina Magiera i Agnieszka Kowalczyk. Obie panie są psycholożkami i psychoterapeutkami. Karolina Magiera od lat pracuje z młodzieżą w kwestii wsparcia, uzależnień i funkcjonowania w środowisku. Agnieszka Kowalczyk z kolei prowadzi pracę terapeutyczną z osobami uzależnionymi w ośrodkach terapii uzależnień.
Krótki film o przyjaźni i relacjach
W krótkim filmie przedstawionym przez prelegentów omówiono, czym jest przyjaźń oraz przedstawiono i omówiono siedem reguł przyjaźni.
Przyjaźń to relacja oparta na wzajemnej życzliwości, bliskości i szczerości, zajmująca szczególne miejsce w naszym życiu. Jak rozpoznać, że relacja, w której jesteśmy, to prawdziwa przyjaźń? Jakie zachowania bliskiej osoby powinny wzbudzić nasze wątpliwości i skłonić do przemyślenia lub przewartościowania danej relacji?
7 reguł dobrej przyjaźni:
1. Przyjaciele są szczerzy, ale nie oceniający czy nieżyczliwi
Szczerość jest ważnym fundamentem relacji, wzmacnia zaufanie, otwartość i bliskość między ludźmi. Ważne jest, aby komunikować swoje obawy w sposób delikatny i odpowiedzialny.
2. Krytykę można przekazać w życzliwy sposób
Przyjaciele wspierają się w trudnych chwilach, ale wsparcie nie oznacza konieczności bycia dostępnym 24/7. Ważne jest, aby decydować, jak można wesprzeć przyjaciela, zależnie od sytuacji i własnych możliwości.
3. Przyjaciele wspierają się w dążeniu do swoich celów
Jeśli przyjaciel często zniechęca cię i krytykuje twoje cele, warto porozmawiać z nim o przyczynach takiego zachowania. Wsparcie w bliskiej relacji powinno obejmować cele ważne dla drugiej osoby.
4. Przyjaciele nie traktują siebie jak służących
Nikt nie ma obowiązku spełniać wszystkich oczekiwań i potrzeb drugiej osoby. Relacje powinny opierać się na szacunku, a nie na wysługiwaniu się innymi.
5. Przyjaciele słuchają się nawzajem
Równowaga w komunikacji jest kluczowa. Ważne jest, aby obie strony miały możliwość wypowiedzi i były naprawdę słuchane.
6. Przyjaciele czasem się nie zgadzają, ale nie starają się podkopywać lub zawstydzać drugiej strony
Różnice w poglądach są naturalne i nie powinny być powodem do świadomego krzywdzenia drugiej osoby.
7. Przyjaciele chronią i respektują swoje granice
Różnimy się pod względem granic, które chronią nasz dobrostan. Ważne jest, aby szanować granice innych osób.
Pytania i dyskusja o relacjach, uzależnieniach i presji społecznej
Redaktor naczelny Gazety Bielan, Mateusz Durlik, zadał ekspertkom pytania dotyczące strategii budowania zdrowych relacji przyjacielskich i wsparcia społecznego, a także uzależnień i presji społecznej. Agnieszka Kowalczyk wyjaśniła, że im lepiej czujemy się ze sobą, tym łatwiej jest stawiać granice sobie i innym. Karolina Magiera dodała, że warto zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze, zanim uwzględnimy oczekiwania innych.
Ekspertki podkreśliły, że kontrola nad własnym zachowaniem zmniejsza ryzyko uzależnień i życiowych porażek. Karolina Magiera omówiła wpływ uzależnień na dopaminę, podkreślając, że organizm domaga się jej coraz więcej. Mateusz Durlik wyjaśnił, że granica uzależnienia jest subiektywna, a każdy organizm działa inaczej. Agnieszka Kowalczyk wskazała, że nowoczesne technologie mogą ułatwiać ucieczkę od trudnych emocji, co może prowadzić do uzależnień. Karolina Magiera uzupełniła, że korzystanie z technologii powinno być rozsądne.
Część warsztatowa aktywizująca młodzież
W ostatniej części spotkania ekspertki przeprowadziły ćwiczenie, w którym uczestnicy podzielili się na 4-osobowe grupy i wybrali najważniejsze wartości z przygotowanej puli. Najczęściej wskazywane wartości to: uczciwość, poczucie humoru, akceptacja, lojalność, dyskrecja, wyrozumiałość, umiejętność słuchania, umiejętność dochowania tajemnicy, dystans do siebie i koleżeńskość. Młodzież wskazała także wartości najmniej ważne, takie jak: dostępność, oryginalność, dojrzałość, pozycja w grupie, mądrość, uroda, talent i tolerancja, podkreślając, że mimo ich znaczenia, nie są one najważniejsze.
W ramach cyklu spotkań w bielańskich szkołach ponadpodstawowych odbyło się jeszcze jedno spotkanie z uczniami klasy pierwszej LX Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 49 przy ul. Tołstoja 2, które miało miejsce 6 czerwca.
Cykl spotkań z uczniami został sfinansowany z budżetu Urzędu Dzielnicy Bielany.
Napisz komentarz
Komentarze