Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:13

Patroni bielańskich ulic #7 - Jerzy Bajan

Odchodząc od tłocznej Alei Władysława Reymonta natrafimy na znacznie spokojniejszą ulicę Bajana. W 7. odcinku serii o bielańskich patronach, opowiemy właśnie o tym bohaterze

Jerzy Bajan (1901–1967) był polskim lotnikiem, instruktorem pilotażu oraz bohaterem narodowym, znanym przede wszystkim z licznych osiągnięć w dziedzinie lotnictwa sportowego.

Wczesne życie i edukacja

Jerzy Bajan urodził się 4 maja 1901 roku w miejscowości Lwów, która wówczas była częścią Austro-Węgier. Już od młodości wykazywał zainteresowanie lotnictwem. Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do Politechniki Lwowskiej, gdzie studiował inżynierię mechaniczną. Jego pasja do lotnictwa skłoniła go do wstąpienia do Wojska Polskiego w 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Kariera wojskowa

Bajan rozpoczął swoją karierę wojskową jako pilot myśliwski. Szybko zdobył uznanie za swoje umiejętności pilotażu i zdolności taktyczne. Po zakończeniu wojny kontynuował służbę w wojsku, gdzie awansował na różne stanowiska. W latach 30. został instruktorem w Wyższej Szkole Lotniczej w Dęblinie, gdzie kształcił przyszłych pilotów wojskowych.

Sukcesy w lotnictwie sportowym

Największą sławę przyniosły Bajanowi jego osiągnięcia w lotnictwie sportowym. W 1934 roku wziął udział w międzynarodowych zawodach Challenge 1934, które odbyły się w Polsce. Bajan, wraz ze swoim mechanikiem Gustawem Pokrzywką, zdobył pierwsze miejsce, latając na samolocie RWD-9. Było to ogromne osiągnięcie, które przyniosło mu międzynarodową sławę i uznanie.

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej Jerzy Bajan kontynuował swoją służbę jako pilot wojskowy. Po inwazji Niemiec na Polskę w 1939 roku, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Royal Air Force (RAF). Służył w różnych dywizjonach, a także jako instruktor pilotażu, przyczyniając się do szkolenia wielu polskich i brytyjskich pilotów.

Życie po wojnie

Po zakończeniu wojny Bajan zdecydował się pozostać na emigracji w Wielkiej Brytanii. Był aktywnym członkiem polskiej społeczności emigracyjnej oraz zaangażowany w działalność organizacji lotniczych. Kontynuował pracę jako instruktor oraz doradca w dziedzinie lotnictwa.

Jerzy Bajan zmarł 27 czerwca 1967 roku w Londynie. Jego wkład w rozwój lotnictwa, zarówno wojskowego, jak i sportowego, pozostaje pamiętany i ceniony do dziś. Jest symbolem odwagi, determinacji i pasji do lotnictwa, który swoim życiem inspirował kolejne pokolenia pilotów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze