W tym artykule przeczytasz o:
- bezpłatnej sterylizacji i czipowaniu psów i kotów
- kto może skorzystać
- jak skorzystać
- gdzie skorzystać
Tegoroczna odsłona miejskiego programu, związanego z kastracją i czipowaniem zwierząt właścicielskich została uruchomiona w maju. Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem. Aby zwiększyć dostępną pulę i umożliwić skorzystanie z programu większej liczbie warszawiaków, miasto przeprowadziło postępowanie uzupełniające. W środę, 7 sierpnia, podpisano umowy z wyłonionymi lecznicami.
Gdzie można wykonać zabiegi
Zabiegi kastracji realizowane będą przez 15 przychodni weterynaryjnych w różnych częściach miasta, a czipowanie przez 20 lecznic. Finalnie z usług tych będzie można skorzystać w ponad połowie stołecznych dzielnic.
Na Bielanach zarówno zabieg sterylizacji, jak i czipowania będzie można wykonać w następujących placówkach:
- Gabinet Weterynaryjny „Mokry Nosek” ul. Arkuszowa 73 lok. 3,
poniedziałek-piątek: 10.00-20.00 sobota: 10.00-14.00 niedziela: 10.00-12.00 - MAXI-VET Przychodnia Weterynaryjna ul. Reymonta 12A,
poniedziałek-piątek: 8.00-21.00 sobota: 10.00-15.00 niedziela: 10.00-13.00 - Przychodnia Weterynaryjna Równi ul. Renesansowa 13A,
poniedziałek-piątek: 11.00-19.00 sobota: 9.00-15.00 niedziela: 15.00-19.00
Pełna lista placówek dostępna jest na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu.
Zasady korzystania z programu pozostają takie same jak w poprzednich edycjach – zabieg można wykonać w dowolnej dzielnicy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ważne jest jednak, by być mieszkańcem m.st. Warszawy.
Na dofinansowanie zabiegów w tym i przyszłym roku miasto przeznaczyło łącznie 3 mln zł. Z programu będzie można korzystać do końca listopada 2025 r. lub do wyczerpania tej kwoty.
Które zwierzęta mogą skorzystać z zabiegu
Zabiegowi kastracji można poddać zwierzę powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. Pupil musi być również zaczipowany, a w przypadku psów dodatkowym wymogiem jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów w ciągu roku mogą poddać zabiegom finansowanym przez miasto maksymalnie dwa zwierzaki.
Z zabiegu czipowania może skorzystać zwierzę, które ukończyło 12 tydzień życia. Psy muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.Właściciele czworonogów w ciągu roku mogą poddać zabiegom finansowanym przez miasto maksymalnie dwa zwierzaki.
Koszt zabiegu obejmuje:
- wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt
- wykonanie standardowego zabiegu kastracji w narkozie infuzyjnej
- zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia psa/kota z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku po zabiegu
- przekazanie psa/kota właścicielowi wraz z informacją o przeprowadzonym zabiegu
i pisemnymi zaleceniami pooperacyjnymi - opieka pooperacyjna, w tym wizyty kontrolne, obejmujące (jeżeli jest to konieczne):
- badanie kliniczne i kontrola rany pooperacyjnej
- antybiotyk i jego podanie
- lek przeciwbólowy i jego podanie
- zdjęcie szwów.
Akcja kastracji psów i kotów jest w Warszawie prowadzona od 2012 r. W tym czasie z zabiegów skorzystało ponad 22 tys. psów i kotów. Jeszcze dłużej prowadzona jest w stolicy akcja czipowania zwierząt. Od momentu jej uruchomienia w 2007 r. skorzystało z niej niemal 110 tys. psów i kotów.
Napisz komentarz
Komentarze