Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 19:09
Reklama

Patroni bielańskich ulic #8 - Wergiliusz

W ósmym cyklu ,,Patronów bielańskich ulic” cofamy się do starożytności, aby poznać postać Wergiliusza

Wergiliusz, właściwie Publius Vergilius Maro, urodził się 15 października 70 r. p.n.e. w Andes koło Mantui (dzisiejsze Włochy) i zmarł 21 września 19 r. p.n.e. w Brindisi. Jest jednym z najwybitniejszych poetów rzymskich, znanym przede wszystkim jako autor "Eneidy", epopei narodowej Rzymu.

Wczesne życie i wykształcenie


Wergiliusz pochodził z zamożnej rodziny rolniczej. Otrzymał staranne wykształcenie w Rzymie i Neapolu, gdzie studiował retorykę, filozofię, matematykę i medycynę. W młodości zainteresował się literaturą i filozofią, co ukształtowało jego późniejszą twórczość.

Twórczość


Twórczość Wergiliusza można podzielić na trzy główne okresy:

1. Bukoliki (Eklogi) - Jest to zbiór dziesięciu poematów pasterskich, napisanych między 42 a 39 r. p.n.e., które stanowią idylliczne obrazy życia na wsi. Bukoliki są inspirowane grecką poezją Teokryta i odzwierciedlają tęsknotę za prostotą życia wiejskiego.

2. Georgiki - Poemat dydaktyczny napisany w latach 37-29 p.n.e., składający się z czterech ksiąg, poświęcony rolnictwu. Wergiliusz porusza w nim takie tematy jak uprawa ziemi, hodowla zwierząt, pszczelarstwo i życie na wsi. Georgiki są jednocześnie pochwałą pracy rolnika i harmonii z naturą.

3. Eneida -  Najbardziej znane dzieło Wergiliusza, epopeja narodowa Rzymu, nad którą pracował przez ostatnie dziesięć lat życia. Eneida opowiada o losach Eneasza, trojańskiego bohatera, który po upadku Troi wyrusza w podróż, aby założyć nowe miasto, które stanie się później Rzymem. Dzieło to miało na celu gloryfikację Rzymu i dynastii julijskiej, z której wywodził się cesarz August.

Śmierć i dziedzictwo


Wergiliusz zmarł niespodziewanie w 19 r. p.n.e. podczas podróży do Grecji. Na łożu śmierci prosił, aby Eneida, którą uważał za niedokończoną, została zniszczona, jednak cesarz August nie spełnił tej prośby i polecił opublikowanie dzieła. Wergiliusz został pochowany w Neapolu.

Jego twórczość miała ogromny wpływ na literaturę rzymską i europejską. Eneida stała się wzorcem dla późniejszych epopei, a sam Wergiliusz był uważany przez średniowiecznych chrześcijan za proroka, który przepowiedział nadejście Chrystusa. Wergiliusz jest również jednym z przewodników Dantego w "Boskiej komedii". Jego dzieła są czytane i studiowane do dziś, a on sam jest uznawany za jednego z największych poetów starożytności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ