Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:14

Podsumowanie Tygodnia Bezpieczeństwa

Ubiegły tydzień upłynął w Warszawie pod hasłem bezpieczeństwa. Każdy dzień poświęcony był innemu zagadnieniu. W ubiegłą środę, 9 października, odbyły się ćwiczenia systemu alarmowania. Są już pierwsze wnioski dotyczące skuteczności systemów powiadamiania mieszkańców.
  • Źródło: UM Warszawa
Podsumowanie Tygodnia Bezpieczeństwa

Autor: Ewelina Lach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • tygodniu bezpieczeństwa w Warszawie
  • wnioskach po teście sygnałów alarmowych
  • zmianach w zakresie obowiązujących procedur

Jako prezydent Warszawy jestem zaangażowany w prace nad ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. To jest bardzo ważne, ponieważ każdy musi wzmacniać bezpieczeństwo w różnych obszarach. Musimy przećwiczyć gotowość i wzmocnić odporność, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność, stąd program Warszawa Chroni – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy – Po przeprowadzeniu ćwiczeń systemu alarmowego, mamy pierwsze wnioski. To jest dla nas pole do analizy. Teraz będziemy pracować nad udoskonaleniem tego systemu z MSWiA.

O trwających ćwiczeniach informowano również za pośrednictwem alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), Warszawskiego Systemu Powiadomień 19115 (WSP), Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) oraz komunikatów w mediach. 

Wnioski po teście

Po zakończeniu testu sygnału alarmowego osoby mieszkające w Warszawie zostały poproszone o wypełnienie ankiety. Określały w niej poziom słyszalności syren w miejscu, w którym wtedy przebywały. Większość z nich wskazała, że sygnał z syren był niesłyszalny lub słabo słyszalny. Na podstawie uzyskanych z ankiet informacji wyznaczone zostaną miejsca wymagające instalacji nowych syren (dotyczy przestrzeni otwartych), w listopadzie br. powstanie mapa słyszalności syren na terenie stolicy. Syreny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na wiek i stare technologie nie pozwalają na automatyczne raportowanie statusu alarmu na poszczególnych syrenach. Miasto zarekomenduje służbom wojewody pilny przegląd i modernizację systemu.

Konieczna jest również budowa alternatywnych kanałów alarmowania mieszkańców przebywających w obiektach zamkniętych. Obecnie każdy użyty system jest administrowany i uruchamiany przez inny podmiot. Procedura przekazywania komunikatów niepotrzebnie wydłuża czas informowania mieszkańców. Ratusz będzie wnioskować do MSWiA o zbudowanie centralnego, modułowego systemu ostrzegania i alarmowania, dostępnego dla każdego szczebla zarządzania kryzysowego. Taki system powinien – po jednokrotnym wprowadzeniu komunikatu o zagrożeniu – uruchamiać wszystkie dostępne na danym obszarze kanały informowania (np. Cell Broadcast, RSO, WSP, media) i urządzenia ostrzegawcze (np. syreny).

Procedury do natychmiastowego wdrożenia

Trzeba również uprościć procedury współpracy oraz zbadać możliwości włączenia do systemu powiadamiania innych nośników informacji np. cyfrowych tablic informacyjnych na drogach, systemów informacji pasażerskiej czy nośników cyfrowych reklam.

W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych (centra handlowe, lotniska, dworce kolejowe, stacje metra) i wieżowców Warszawa zarekomenduje analizę możliwości wdrożenia kanałów automatycznego przekazywania informacji o zagrożeniach do centrów zarządzania tymi obiektami, skąd informacja zostanie przekazana wewnętrznymi kanałami komunikacji do przebywających w nich osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze