W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- koncertach w Kościołach
- repertuarze wielkopostnym
Koncerty
Inauguracyjny koncert obędzie się w zespole klasztornym kamedułów w Lesie Bielańskim.
„Pamiętaj Człowiecze” Kaja i Janusz Prusinowscy
Na repertuar koncertu złożą się tradycyjne pieśni wielkopostne w wersjach melodycznych z różnych regionów Polski, z żywej tradycji oraz XIX i XX – to wiecznych zapisów i nagrań. Zaśpiewamy z towarzyszeniem liry korbowej, harmonii nożnej i a capella, razem i osobno.
Kaja i Janusz Prusinowscy to małżeństwo zaangażowane głęboko w poznanie i odnowę polskiego tradycyjnego śpiewu i muzykowania, realizujące jednocześnie liczne zakorzenione w tradycji twórcze przedsięwzięcia.
Śpiewają pieśni religijne i świeckie na wszelkie okoliczności roku liturgicznego i życia ludzkiego – kolędy, pieśni wielkopostne, wielkanocne i na rozmaite święta, pieśni dziadowskie i liryczne. Prowadzą również warsztaty śpiewu i warsztaty tradycyjnej (wiejskiej) gry na skrzypcach.
Są mocno zaangażowani w działalność edukacyjną i popularyzatorską, tworząc interaktywne przedstawienia – koncerty teatru Słuchaj Uchem, nagrywając płyty dla dzieci i z dziećmi – "Kołysała Mama Smoka”, „Kusy Janek”, „Cztery Domy Słońca – Zima, Wiosna, Lato, Jesień”.
Janusz Prusinowski jest jednym z inicjatorów ruchu odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Jest współzałożycielem Domu Tańca, dyrektorem artystycznym Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i liderem Janusz Prusinowski Kompania, która zagrała setki koncertów z polską muzyka tradycyjną w Polsce, Europie, Azji i Ameryce Północnej oraz nagrała wiele zauważonych i nagradzanych płyt – „Mazurki”, „Serce”. „Po kolana w niebie”, "Po śladach".
Kaja i Janusz są rodzicami pięciorga dzieci.
Gdzie i kiedy:
23 marca, niedziela, godz. 12:00.
Parafia Las Bielański, ul. Dewajtis 3.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Kochanowski i inne pieśni Filip Wika i Adam Strug
W koncercie usłyszymy wiersze Jana Kochanowskiego, Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego i Jana od Krzyża w muzycznych opracowaniach kompozytorów – Filipa Wiki i Adama Struga. Wykonawcy przełamują formułę koncertową poprzez angażowanie zgromadzonych do wspólnego śpiewania. Utwory napisane są tak, by już po pierwszym obrocie można było się weń włączyć niezależnie od stopnia wokalnej biegłości.
- Filip Wika – fisharmonia, śpiew
- Adam Strug – śpiew
Gdzie i kiedy:
29 marca, sobota, godz. 19:00.
Parafia Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie, ul. Przy Agorze 9.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Jezu z miłości do krzyża przybity. Pieśni pasyjne z Puszczy Zielonej
W koncercie wystąpią śpiewaczki z parafii Czarnia k. Myszyńca - Antonina i Aleksandra Deptułowe. W śpiewie posługują się skalami muzycznymi wcześniejszymi, niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. Teksty pieśni to dzieła najwybitniejszych poetów polskich doby baroku, zaś warianty melodyczne to kurpiowskie endemity występujące jedynie w północno wschodnim Mazowszu. Koncert poprowadzi Adam Strug.
Gdzie i kiedy:
30 marca, niedziela, godz. 12:00.
Parafia Las Bielański, ul. Dewajtis 3
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Księga Hioba Stanisława Celińska
Bardzo poetycki recital wspaniałej aktorki Stanisławy Celińskiej „Księga Hioba” oparty na Starym Testamencie, w tłumaczeniu Czesława Miłosza oraz „Pieśni” i „Trenów” Jana Kochanowskiego w opracowaniu muzycznym i akompaniamencie Tomasza Bajerskiego .
Monodram „Księga Hioba” miał swoją premierę jesienią 1984 roku w Piwnicy Wandy Warskiej w Warszawie, wtedy pod tytułem „De Profundis” („Z otchłani”). Premiera zbiegła się z pogrzebem księdza Jerzego Popiełuszki. Spektakl był odbierany jako misterium, po zakończeniu którego publiczność wstawała i zamiast klaskać, przez długie minuty trwała w milczeniu.
Stanisława Celińska – jedna z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich aktorek. Współpracowała z czołówką polskich reżyserów i reżyserek: Erwin Axer, Zygmunt Hübner, Jerzy Kreczmar, Olga Lipińska, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski i innymi.
Gdzie i kiedy:
5 kwietnia, sobota, godz. 19:30.
Parafia Św. Zygmunta przy pl. Konfederacji 55.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Stwórco Łaskawy Maria Pomianowska Trio
W czas postu nie wypada grać skocznych polek i mazurków. Jeśli już to smętne dumki, nokturny i śpiewać pieśni o tematyce pasyjnej. Zdarzało się, że podczas postu chowano dzieciom zabawki zostawiając te najbardziej zniszczone, a zamiast bajek czytano dzieciom żywoty świętych.
Prof. Maria Pomianowska, badaczka i znawczyni kultury ludowej i tradycyjnej dotarła do najdawniejszych pieśni związanych z okresem Wielkiego Postu. Pieśni, które były śpiewane w dawnych czasach w oddalonych od głównych skupisk ludzkich enklawach, zachowały dzięki temu swój świeży niepowtarzalny oryginalny charakter.
Możemy teraz, w dobie rewolucji technologicznych, powrócić do korzeni naszej kultury i przenieść się wraz z muzykami jej zespołu do czasów bardzo archaicznych i przypomnieć sobie utwory, dawniej przekazywane tylko w tradycji ustnej, śpiewane na ziemiach polskich w okresie Wielkiego Postu.
Niezwykłe są instrumenty akompaniujące pieśniom to staropolskie zrekonstruowane fidele kolanowe – fidel płocka, suka biłgorajska, suka mielecka oraz wspak.
Gdzie i kiedy:
6 kwietnia, niedziela, godz. 19:00.
Parafia Zesłania Ducha Świętego, ul. Broniewskiego 44.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Stabat Mater Giovanni Battista Pergolesi
Zaledwie 25-letni kompozytor Giovanni Battista Pergolesi – stworzył arcydzieło Stabat Mater, które zadziwia sugestywnością muzycznej treści i klarownością konstrukcji.
Mimo niewielkiej obsady utwór mieni się od urzekających melodii, przejmujących arii i efektownych przebiegów instrumentalnych. Właśnie ta szczególna siła ekspresji zapewniła Pergolesiemu wiodące miejsce wśród licznych twórców mierzących się z opowieścią o Matce Boskiej bolejącej pod krzyżem na przestrzeni ostatnich trzystu lat.
Dramatyczny opis cierpiącej Matki Bożej, patrzącej na męczeńską śmierć jedynego syna, jest stale obecny w dziełach takich twórców, jak Gioacchino Rossini i Giuseppe Verdi, zaś w XX wieku choćby Karol Szymanowski, Arvo Pärt czy Krzysztof Penderecki.
Wykonawcy:
- Aleksandra Resztik – sopran,
- Aneta Łukaszewicz – mezzosopran,
- Orkiestra Kameralna Varsovia Ensemble pod dyrekcją Włodzimierza Promińskiego.
Orkiestra kameralna Varsovia Ensemble – powstała w 2003 roku z inicjatywy I skrzypka Kwartetu Camerata Włodzimierza Promińskiego. Orkiestra koncertowała w prestiżowych salach w Polsce. Uczestniczyła także w tournée w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie osiągnęła spektakularny sukces na III Festiwalu Muzyki Klasycznej w Al-Ain. Występowała także w Abu Dhabi.
Gdzie i kiedy:
13 kwietnia, niedziela, godz. 19:15.
Kościół Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Napisz komentarz
Komentarze