Adam Pawlukiewicz, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, był jednym z najmłodszych uczestników 73. Kongresu FIFA w stolicy Rwandy, Kigali.
Kongres to najwyższy organ ustawodawczy w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).Biorą w nim udział przedstawiciele wszystkich federacji zrzeszonych w FIFA, ambasadorowie, legendy oraz przyjaciele rodziny FIFA. W trakcie Kongresu w Kigali Gianni Infantino został ponownie wybrany prezydentem FIFA. Szwajcar pełni tę funkcję od 2016 roku.
Bielański akcent w światowym sporcie
Jednym z najmłodszych uczestników 73. Kongresu FIFA był Adam Pawlukiewicz, analityk i menedżer sportowy, akredytowany m.in. na ostatnich Mistrzostwach Świata FIFA 2022 w Katarze oraz gali FIFA The Best odbywającej się w lutym 2023 roku w Paryżu. Pawlukiewicz jest wykładowcą na warszawskiej AWF, a także absolwentem studiów licencjackich, magisterskich i doktorantem na wrocławskiej AWF, na których współpracuje z prof. dr hab. Jolantą Żyśko i prof. dr hab. Gabrielem Łasińskim. Na co dzień pracuje w instytucie badawczym Pentagon Research, gdzie jest dyrektorem wykonawczym ds. badań i rozwoju.
W trakcie kongresu obecni byli także przedstawiciele Amp Futbol Polska. Organizację reprezentowali prezes Europejskiej Federacji Amp Futbolu oraz członek Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Amp Futbolu Mateusz Widłak, a także gość specjalny FIFA, zawodnik Warty Poznań i zdobywca nagrody FIFA Puskás Award 2022 Marcin Oleksy.
W trakcie kongresu rozpoczęto start projektu rozwoju kobiecego ampfutbolu w Afryce, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mediów oraz Prezydenta i Sekretarz Generalnej FIFA, którzy wyrazili swoje zaangażowanie i potwierdzili istotność tego projektu w kolejnej kadencji FIFA na lata 2023-2027.
Adam Pawlukiewicz (ur. 1992) to menedżer i praktyk z zakresu biznesu i marketingu sportowego. W wieku 21 lat jako jedyny Polak pracował przy organizacji Pucharu Konfederacji 2013 w Brazylii, a następnie podczas Mistrzostw Świata FIFA w Brazylii (2014), Rosji (2018), Katarze (2022), Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, 2016, 2021 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016. Jest doktorantem na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wykładowcą akademickim w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, twórcą rankingu „50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie” oraz felietonistą magazynu „Forbes” i „Przeglądu Sportowego”. Na łamach najstarszej gazety sportowej w Polsce opisuje marketingowe i biznesowe aspekty sportu. W przeszłości współpracował także z biurem promocji uczelni.
Napisz komentarz
Komentarze