Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:14

Stacje do zbiórki elektroodpadów ofiarą wandalizmu

Od końcówki 2022 roku bielańskie stacje do zbiórki elektroodpadów nieustannie ulegają aktom wandalizmu. Wyrwane drzwiczki, wybita szyba czy graffiti na korpusie skrzynki to regularne zniszczenia, którym poddawane są recyklingowe punkty. Samorząd pozostaje bezradny i zapowiada wdrożenie rozwiązań, mających zapobiec problemowi.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o historii problemu,
  • jakie środki podejmie bielański ratusz,
  • czym są stacje do zbiórki elektroodpadów.

Według raportu Eurostanu z 2021 roku co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej skarży się na lokalne przestępstwa: akty przestępczości, przemocy i wandalizmu. Te same badania dowodzą, iż Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w UE - tuż po Chorwacji i Litwie. Z powyższymi przestępstwami miało styczność 4.4 procent Polaków. To niemalże o połowę mniej niż unijna średnia.

Bielańska rzeczywistość zdaje się uchodzić od statystyki. Od ponad pół roku bielańskie stacje do zbiórki elektroodpadów regularnie ulegają dewastacji. - Odliczamy dni, ile stacja przetrwa po naprawie - pisze Grzegorz Pietruczuk.

Ważny element codzienności

Stacje do zbiórki elektroodpadów to punkty umożliwiające łatwe i regularne pozbywanie się najczęściej wytwarzanych drobnych elektrośmieci. Zlokalizowane są one przy ruchliwych, często uczęszczanych przez mieszkańców ulicach. W stacjach wyrzucić można zużytą elektronikę taką jak np. baterie, telefony, tonery, płyty CD, ładowarki czy świetlówki. Wszystkie zgromadzone odpady zostają przekazane do utylizacji w sposób zapewniający ochronę środowiska. 

- Zwiększenie dostępności punktów odbioru elektroodpadów pozwoli zminimalizować zjawisko nagminnego wyrzucania elektrośmieci wraz ze zwykłymi odpadami zmieszanymi (co zagrożone jest karą nawet 5 tys. zł.) i dalszego zanieczyszczania środowiska niebezpiecznymi i toksycznymi odpadami, a także pozwoli w większym stopniu przekazać je do ponownego odzyskania, przetworzenia i wykorzystania - pisze mieszkanka dzielnicy i autorka projektu.

Remedium na wandalizm

Regularne zniszczenia i potęgujące się koszty naprawy punktów stały się smutną rzeczywistością zarządu dzielnicy. Ciągła tendencja dewastacyjna jest jednym z tematów poruszanych przez bielańskich radnych. Na przekór chuliganom zarząd dzielnicy planuje wprowadzić kompleksowe rozwiązania, które zneutralizują problem.

- Zniszczeń jest tak dużo, że niektóre stacje przeniesiemy w nowe miejsca zamykane na noc. Trwa ustalanie szczegółów - informuje Pietruczuk.

Zniszczona stacja przy ul. Wawrzyszew zostanie przeniesiona na ul. Estrady 112, w pobliżu filii Bielańskiego Ośrodka Kultury. Innymi możliwymi lokalizacjami, w które zostaną przeniesione punkty, są tereny szkół i przedszkoli. 

Akty wandalizmu zgłosić należy policji lub straży miejskiej. Jeśli zobaczymy zniszczenia, poinformować powinno się Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem 19115.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze