W piątek 12 maja odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nową bielańską przychodnię. Jej powstanie nie tylko da pacjentom nowe możliwości, ale i odciąży pobliskie lecznice.
W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o projekcie przychodni,
- jakie rozwiązania przyniesie placówka,
- kiedy lecznica przyjmie pierwszych pacjentów,
- jak wyglądała uroczystość inauguracyjna.
W piątek 12 maja na terenie budowy odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod przychodnię. Jest to zwyczaj symbolizujący rozpoczęcie budowy. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: - Rafał Trzaskowski, Renata Kaznowska – zastępczyni Prezydenta Warszawy, Piotr Mazurek - Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Warszawy oraz Małgorzata Zaława–Dąbrowska – dyrektorka SPZZLO Warszawa-Żoliborz. Nie zabrakło ponadto bielańskiej reprezentacji w postaci burmistrza dzielnicy Grzegorza Pietruczuka oraz jego zastępcy, Włodzimierza Piątkowskiego.
Przedstawiciele poszczególnych podmiotów podpisali akt erekcyjny, a następnie wmurowali go w kamień węgielny. Oznacza to, że rozpoczęto budowę dziewiątej publicznej bielańskiej przychodni, należącej do SPZZLO Warszawa-Żoliborz.
Nowa lecznica zlokalizowana będzie na ul. Przy Agorze 16B.
Obecnie na terenie dzielnicy funkcjonuje osiem publicznych przychodni leczniczych. Odpowiada za nie Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Dyrekcja jednostek podjęła decyzję o poszerzeniu oferty leczniczej. Wskutek tego powstanie nowa, dziewiąta przychodnia należąca do SPZZLO Warszawa-Żoliborz.
- Ogromnie się cieszę, że ta placówka powstanie, ponieważ obecna wrzeciońska przychodnia mieści się w budynku, który nie jest własnością miasta, dzielnicy, ani ZOZ-u, przez co nie może być modernizowany. Nowa przychodnia da szansę na to, że mieszkańcy Wrzeciona i Wawrzyszewa będą mieli bardzo dogodne warunki w tym super nowoczesnym budynku nowej lecznicy, co podniesie standard ich obsługi - skomentował dla Bielany.info burmistrz Bielan, Grzegorz Pietruczuk.
Gama specjalistów w 4000 m²
Budynek przychodni zaprojektowano na kształt litery "L" z dłuższym skrzydłem równoległym do ul. Przy Agorze. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Całkowita powierzchnia budynku wyniesie około 3870 m², czyli tyle, co połowa boiska piłkarskiego. Powierzchnia zabudowy to zaś około 885 m². Wysokość lecznicy zaprojektowano na 12 metrów. Na parterze przewidziano umiejscowienie poradni podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych oraz dzieci chorych i zdrowych. Na pierwszym piętrze zaplanowano zaś poradnie specjalistyczne i zakład rehabilitacji. Trzecia kondygnacja przeznaczona zaś będzie dla poradni zdrowia psychicznego.
- Przede wszystkim zależy nam na mieszkańcach i stąd rozwijamy sieć przychodni. Chodzi nam oczywiście o pierwszą pomoc, czyli lekarzy rodzinnych i pediatrów. Natomiast wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna jest pomoc specjalistyczna. Mamy kryzys, jeśli chodzi o psychiatrię i psychologię, tych miejsc zdecydowanie za mało, dlatego stajemy na głowie, żeby tego porady były świadczone w jak największej liczbie miejsc w Warszawie. No i sama rehabilitacja, czym bliżej obywatela tym lepiej, dlatego też te usługi rehabilitacyjne będą tutaj świadczone - powiedział dla Bielany.info Prezdydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Prezydent Warszawy wyznaczył wówczas na tym obszarze działkę zasobów miejskich i przekazał ją do nieodpłatnego korzystania SPZZLO Warszawa-Żoliborz. Ze względu na obecność na terenie działki hydrofornii wodnej, która dostarczała wodę pobliskim budynkom, proces budowy nowej przychodni nie mógł zostać rozpoczęty.
Do poszczególnych poradni będą prowadzić niezależne wejścia, a dostęp do poszczególnych pięter zapewnią dwie klatki schodowe i dwa dźwigi osobowe. W budynku zaprojektowano także pomieszczenia administracyjno-techniczne, sanitarne oraz inne niezbędne do funkcjonowania przychodni. Placówka będzie wyposażona w niezbędne instalacje oraz dodatkowe systemy, np. panele fotowoltaiczne.
Przychodnia za 40 mln
Dopiero w maju 2019 roku, po usunięciu infrastruktury wodnej ruszył proces planowania budowy nowej przychodni. Opracowanie koncepcji oraz załatwienie niezbędnych formalności trwał dwa lata. Wówczas po tym okresie, SPZZLO Warszawa-Żoliborz podpisało umowę z firmą Adamietz sp. z o.o. na budowę nowej przychodni. Szacowany całkowity koszt budowy i wyposażenia wynosi około 40 mln złotych.
Napisz komentarz
Komentarze