Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 10:03

Ule na Bielanach: Miejskie pasieki tętnią życiem, a pszczelarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem

W Warszawie, a także na Bielanach, pszczelarstwo staje się nie tylko popularnym hobby, ale również istotnym elementem miejskiej ekologii. Przy Bielańskim Ośrodku Kultury oraz przy ul. Wolumen znajdują się cztery historyczne ule w tzw. kłodzie bartnej, którymi zajmuje się miejscowy pszczelarz. To jednak tylko część bogatego pszczelego krajobrazu Bielan.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o roli pszczół w miejskich pasiekach,
  • o rozwoju pszczelarstwa w mieście.

Największa jest pasieka dzielnicowa wilanowska, mieszcząca się przy ul. Włóki, może poszczycić się aż 15 ulami i około miliona pszczół. Nieopodal, w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Kamila Baj, we współpracy z inicjatywą Pszczelarium, odtwarza historyczne pszczelarstwo, korzystając z czterech uli umieszczonych w kłodzie drzewnej.

Wiele innych miejsc w Warszawie również otwiera swoje ramy dla pszczół. Ratusz Białołęki posiada własne ule, z których dwa znajdują się u zbiegu ulic Kącik i Produkcyjnej, a trzy są umieszczone na terenie Szkoły Podstawowej nr 112 przy ul. Zaułek. Bielański Ośrodek Kultury w swojej filii przy ul. Estrady z dumą prezentuje trzy urocze domki dla pszczół. Przy Domu Kultury Świt na Targówku znajduje się aż 30 uli, które pod opieką miejscowych pszczelarzy-amatorów zapylają okoliczne tereny jako część Pasieki Sąsiedzkiej.

Nie tylko miejskie instytucje angażują się w ochronę pszczół. Metro Warszawskie zainstalowało 807 metrów kwadratowych łąk kwietnych to tyle ile mają dwa boiska do kosza. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada osiem domków dla pszczół na Wieliszewie oraz cztery uli na terenie Stacji Uzdatniania Wody "Filtry". Wiele innych miejsc, takich jak zajezdnia Miejskich Zakładów Autobusowych przy Stalowej czy Pałac Kultury i Nauki, również przyczynia się do ochrony pszczół poprzez utrzymanie uli.

Warszawska zieleni również sprzyja pszczelom, które mają do wyboru liczne łąki i ostoi przyrodnicze.

Dzięki pszczelarstwu zachowana jest bioróżnorodność

Z okazji Światowego Dnia Pszczół, który przypada na 20 maja, mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję uczestniczyć w bezpłatnych wykładach i warsztatach poświęconych dzikim zapylaczom i ogrodnictwu. Wydarzenie odbędzie się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, mieszczącym się przy ul. Wybrzeże Puckie 1. Na prelekcjach wystąpią wybitni eksperci, w tym prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Justyna Kierat i Mikołaj Siemaszko, entuzjaści dzikich pszczół współpracujący z Fundacją Kwietna, oraz Łukasz Rojewski.

Pszczelarstwo miejskie nie tylko przyczynia się do zachowania różnorodności biologicznej, ale także przypomina nam o konieczności ochrony przyrody w otaczającym nas środowisku miejskim. To ważne, abyśmy wszyscy podejmowali odpowiednie działania na rzecz ochrony pszczół, takie jak sadzenie kwiatów miododajnych, ograniczanie stosowania pestycydów oraz wspieranie miejscowych pszczelarzy w ich pasjonującej pracy.

Bielany.info/PAP


pszczoły na bielanach

pszczoły na bielanach

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze