W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o szczegółach projektu,
- gdzie zostanie wybudowana trasa,
- kiedy powstanie nowa droga.
Na ten moment przez Polskę przebiega niecałe 5 tys. dróg szybkiego ruchu. Prawie 60 proc. tego dystansu stanowią drogi ekspresowe, których łączny wymiar wynosi 3086,9 kilometrów. Liczba ta ulegnie zwiększeniu dzięki inwestycji, która obejmie swym zasięgiem również Bielany.
Tunel przez Bielany
Nowa trasa połączy Kiełpin z Warszawą. Droga S7 ułatwić ma dojazd ze wsi, zlokalizowanej za Łomiankami, do stołecznego odcinka Trasy Armii Krajowej.
- Droga ekspresowa S7 już w tym roku połączy Warszawę z szeroko rozumianymi przedmieściami Krakowa. Pora zatem na budowę tej drogi na północ od Warszawy. W 2022 r. oddaliśmy do ruchu odcinki od Płońska do granicy woj. warmińsko-mazurskiego. Dzisiaj rusza przetarg na odcinek od Czosnowa do Kiełpina - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Łączna długość odcinka wyniesie 12,9 kilometrów. Jej przebieg zobrazować można ulicami, przez które będzie przebiegać. Odłam trasy S7 Kiełpin-Warszawa przebiegać będzie przez ulice: Kolejową, Wólkę Węglową, Janickiego, Generała Maczka, a zakończy się na trasie NS.
Projekt przewiduje m.in. budowę dwóch tuneli drogowych (w dzielnicach Bielany i Bemowo), o długości ok. 1 km każdy, oraz czterech lub pięciu węzłów (pięciu z w. Janickiego). Planowo trasa ma mieć po trzy, a miejscami nawet po cztery pasy. Ułatwić to ma poruszanie się po najbardziej uczęszczanych fragmentach drogi.
Trasa przez Chomiczówkę
Bielański odcinek trasy S7 rozpocznie się w Wólce Węglowej na wysokości Cmentarza Północnego. Przetnie ulicę Estrady, a następnie Wólczyńską. Mniej więcej na wysokości połowy cmentarza nastąpi poszerzenie drogi z dwóch pasów na trzy. Następnie trasa skrzyżuje się z węzłem Janickiego na wysokości Huty ArcelorMittal.
Przy Forcie Wawrzyszew nastąpi ponowne zwężenie drogi do dwóch pasów. Również w tym miejscu powstanie wjazd do tunelu. Podziemny odcinek poprowadzony zostanie łukiem od ulicy Arkuszowej do siedziby warszawskiego AeroKlubu. Następnie po płycie bemowskiego lotniska poprowadzone ma zostać wgłębienie z pasami ruchu, a ponowny wlot do tunelu ulokowany będzie na wysokości Galerii Bemowo.
Co dalej?
Na ten moment zleceniodawca prac, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, poszukuje wykonawcy inwestycji. Ogłoszono przetarg na budowę drogi. Jak informuje TVN24, w 2019 roku drogowcy informowali, że szacunkowy koszt inwestycji wyniesie ponad 1,9 miliarda złotych. To było jednak przed pandemią i obecną inflacją.
Na ten moment wykonawca prac nie jest jeszcze znany. GDDKiA podaje już natomiast czas budowy trasy S7. Prace budowlane mają potrwać na tym odcinku trzy lata. Rozpoczną się w 2027 r., a zakończą w 2030 roku.
Napisz komentarz
Komentarze