Wystawa osadzona w XVII-wiecznej Holandii jest już otwarta. Do Zamku Królewskiego zapraszają Alicja Jakubowska i Mariusz Szczygieł.
Wernisaż odbył się 28 czerwca. Dzieła i ryciny Holendra oraz innych mistrzów można oglądać do 19 września. Pierwszymi gośćmi była ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, ambasador Włoch Aldo Amati, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin, a także Jakub Lewicki – wojewódzki, mazowiecki konserwator zabytków.
Przeczytaj również: Kosmos bliżej Bielan – relacja z galaktycznego spotkania
Rembrandt w Zamku Królewskim
Rembrandt van Rijn to jeden z najważniejszych holenderskich malarzy. Tworzył w złotym wieku holenderskiej kultury. Charakterystyczną cechą stylu mistrza jest gra światłem i cieniem. Stworzył około 300 obrazów, podobną liczbę grafik i kilka tysięcy rysunków. Dwa obrazy Rembrandta - „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” - zajmują poczesne miejsce w zbiorach Zamku Królewskiego.
Kurator wystawy zaprasza
Na kanale YouTube Zamku Królewskiego po wystawie w formie wirtualnej oprowadzają dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł oraz kurator wystawy Alicja Jakubowska. - Muszę przyznać, że widzę te dwa obrazy Rembrandta po raz kolejny w życiu, nie wiem który, i za każdym razem zauważam coś nowego. Dlaczego te dwa wspaniałe portrety tak mi się podobają? – pytał Alicję Jakubowską z Zamku Królewskiego Mariusz Szczygieł. - Bo to jest Rembrandt – odpowiedziała kurator wystawy i wyjaśniała skąd bierze się fenomen tego malarza: - To oczywista odpowiedź. Jeden z największych malarzy w historii świata. Szczególnie „Dziewczyna w ramie obrazu”, która przypomina słynną Giocondę, ona tym swoim spojrzeniem przyciąga nas. Mamy wrażenie, że obcujemy z żywą osobą.
Przeczytaj również: Wielki Brat patrzy – Będzie bezpieczniej na Wawrzyszewie
Oba obrazy – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” - funkcjonują w stałej ekspozycji, ale tym razem ich rola jest nieco inna - stanowią trzon wystawy „Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”. Całość ma wprowadzić zwiedzającego w niesamowitą atmosferę znajdującej się w kulturowo-ekonomicznym rozkwicie siedemnastowiecznej Holandii. - Aby głębiej i pełniej odebrać arcydzieło, warto zanurzyć się w towarzyszący mu historyczno-kulturowy kontekst – zachęcają organizatorzy z Zamku Królewskiego. Wejście w świat Rembrandta i wczucie się w specyfikę epoki w Zamku Królewskim ułatwią obrazy samego mistrza i innych holenderskich malarzy, ryciny, a także zabytkowa broń, ceramika, mapy, meble.
Wystawę uzupełnia specjalna publikacja
Uzupełnieniem wystawy jest katalog z reprodukcjami obrazów i esejami dotyczącymi holenderskiego malarstwa. Można nabyć go przez Internet lub w stacjonarnie w sklepie muzealnym. Zwiedzającym, za okazaniem biletu, przysługuje dziesięcioprocentowy rabat na zakup katalogu w sklepie stacjonarnym. Bilety na wystawę można nabyć w kasach Zamku i online.
Przeczytaj również: Zamek Królewski. Symbol polskiej władzy, tożsamości i sztuki – Felieton
Napisz komentarz
Komentarze