Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 18 listopada 2024 16:26

Bielanianka Roku 2023

Głosowanie trwa w terminie: 26.02.2024 00:00 – 20.03.2024 23:59
Bielanianka Roku 2023
Od poniedziałku 26 lutego do godziny 23:59 w dniu 20 marca trwać będzie 3. etap plebiscytu Bielanianka Roku 2023. Do finału nominowanych zostało łącznie 17 kandydatek, wybranych przez czytelników Gazety Bielan. Weźmie w nim udział natomiast 14 bielanianek. Jedna ze względów zawodowych zrezygnowała z partycypacji w plebiscycie, z dwoma innymi nie udało się nawiązać kontaktu.

Do walki o tytuł Bielanianki Roku 2023 nominowane zostały:

Agnieszka Filipowicz
Agnieszka Gola
Anna Stasiak
Daniela Modzelewska
Dorota Próchniewicz
Ewa Turek
Iwona Walentynowicz
Janina Jeżowska
Joanna Grabowiecka Świerszcz
Małgorzata Górnicka
Magdalena Szydło
Marta Kaniasty
Monika Sacewicz
Monika Szadkowska
Pola Stołowska - brak kontaktu
Sylwia Lacek - zrezygnowała
Sylwia Zawadzka

Na kandydatki głosować można raz dziennie. Karta do głosowania dostępna jest pod poniższym linkiem.

Propozycje w plebiscycie

Agnieszka Filipowicz
  • Agnieszka Filipowicz

    Agnieszka Filipowicz jest rodowitą Bielanianką, absolwentką Wydziału Zarzadzania UW oraz studiów MBA. Od 23 lat pracuje na rzecz m.st. Warszawy. W 2013 r. zdecydowała się skupić na wsparciu lokalnej społeczności Bielan, obejmując stanowisko dyrektora w pierwszym lokalnym żłobku integracyjnym. Od 2020 r. jest dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany, który pomaga rocznie kilkunastu tysiącom potrzebujących. Doskonale łączy empatię z zarządzaniem licznymi akcjami specjalnymi jak wsparcie uchodźców z Ukrainy czy świąteczna pomoc na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Polepszanie losu innych jest dla niej priorytetem.

Agnieszka Gola
  • Agnieszka Gola

    Agnieszka Gola – mieszkanka Młocin, prywatnie żona i matka trójki dorosłych dzieci, z zawodu neurologopedia.
    Zaangażowana społecznie od zawsze, od 2011 działa skutecznie w Samorządzie Mieszkańców Młocin, obecnie pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu. Od 2019 radna Dzielnicy Bielany z Młocin i Wrzeciona.
    Jest jedną z najbardziej dostępnych radnych – numer telefonu można znaleźć w mediach bielańskich. Dostępność skutkuje dziesiątkami spotkań z mieszkańcami w dużych i drobnych sprawach jak chociażby spacer i rozmowa, pomoc w sprawdzeniu zasadności naliczania opłat, czy zalana droga rowerowa. Dla zwiększenia skuteczności działań dla mieszkańców jest członkiem 6 komisji rady dzielnicy. W ciągu kadencji złożyła 300 interpelacji w sprawach zgłoszonych przez mieszkańców.
    Największą satysfakcję przynosi jej praca dla ludzi, codzienna im pomoc, ale także budowanie wspólnoty i poczucia odpowiedzialności za innych. Jedną z największych radości bieżącego roku była pomoc jednemu mieszkańców, który postanowił przekazać na cele społeczne niebagatelną sumę pieniędzy.
    Angażuje się we wszystkie główne tematy w swoim okręgu. Ostatni rok to szczególnie pilnowanie wyłożonych planów miejscowych, planów budowy trasy S7, zwiększanie bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły, a także nieustanne zabieganie o zapewnienie wszystkim mieszkańcom oświetlonych ulic z cywilizowaną nawierzchnią, rozwiązanie problemu braku miejsc parkingowych, a także codzienna dbałość o czystość ulic i terenów zielonych.
    Z dumą pracowała w młocińskim, naprawdę niesamowitym sztabie WOŚP, który przygotował znakomity, integrujący ludzi finał, a dodatkowo zebrał kolejny raz rekordową sumę pieniędzy.
    Najbliższe jej tematy poza bezpośrednią pomocą mieszkańcom w zgłaszanych sprawach, to zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów – jej staraniem do młociskich seniorów zaczęły trafiać paczki świąteczne, propozycje uczestniczenia w dzielnicowych eventach oraz pojawiły się spotkania przedświąteczne wspierające zintegrowanie się środowiska. Stara się mieć stały kontakt ze starszymi osobami mieszkającymi w domkach jednorodzinnych i samotnie w mieszkaniach w bloku – ważne jest, by każdy czuł, że jest potrzebny innym.
    Kolejnym tematem jest realna ochrona zabytków, a szczególnie Pałacu Bruhla i zabytkowych willi z Młocin. W bieżącym roku oba tematy udało się posunąć mocno do przodu. Nawiązanie współpracy z właścicielem pałacu pozwoliło poznać jego plany i aktywnie włączyć w nie mieszkańców. Nowy rok zaś przyniósł środki na remont jednej z najpiękniejszych wilii Moja Zosieńka z Dzierżoniowskiej.
    Następny ważny temat to poprawa stanu powietrza na Bielanach. Temat prowadzony skutecznie we współpracy z władzami dzielnicy – od paru lat funkcjonuje sieć czujek, które na beżąco sprawdzają czym oddychają mieszkańcy. Ten program to oczko w głowie Agnieszki jako radnej. Angażowała się w rozmieszczenie czujek, co roku zabiega o finansowanie i rozbudowę systemu.
    Ostatni z dużych tematów to zieleń – szczególnie troska o duże, stare drzewa. Zjej budżetu obywatelskiego udało się zrealizować projekt zabezpieczenia starych lip w Parku Młocińskim, a w tym roku pod głosowania trafi kolejna edycja. Szczególną dumą jest obszar krajobrazu chronionego Dęby Młocińskie, odkupiony od Huty Arcelor-Mittal w 2029 roku, a obecnie trawa jego rewitalizacjia i prace zmierzające do udostępnienia terenu mieszkańcom bezpiecznie dla nich, ale także dla przyrody.
    Agnieszka Gola ma poczucie odpowiedzialności za ludzi, którym obiecała, że będzie ich reprezentować, a także ogromny szacunek do terenu, na którym mieszka – jego bogactwa społecznego, przyrodniczego i historycznego.

Anna Stasiak
  • Anna Stasiak

    Anna Stasiak zawodowo związana jest z Samorządem Województwa Mazowieckiego. W wolnym czasie oddaje się swoim pasjom. Jedną z nich są zwierzęta, które zawładnęły jej sercem. Na co dzień towarzyszą jej trzy świnki morskie, z których jedna uratowana przed porzuceniem znalazła u niej ciepły i kochający dom. Szczególne miejsce w sercu Ani zajmują koty. W ramach wolontariatu udziela się w fundacji Kudłaty Kumpel, gdzie spędza czas na opiece i dawaniu czułości tym czworonożnym cudownym stworzeniom.
    Kolejną pasją Anny jest wolontariat w różnej postaci. Od kwietnia 2016 roku organizuje biegi fundacji parkrun Polska. W każdą sobotę niezależnie od pogody spotkacie ją w parku Kępa Potocka. To tam już 290 razy zorganizowała bieg w ramach Parkrun Warszawa Żoliborz, wspierając biegaczy.
    Co więcej, systematycznie wspiera Bielański Kiermasz świąteczny dla WOŚP oraz bierze udział w finałach tego przedsięwzięcia, jako wolontariuszka. W trakcie pandemii COVID 19 oraz po wybuchu wojny w Ukrainie była mocno związana z grupą "Pomocne Bielany",, gdzie codziennie szykowane były paczki dla pracowników służby zdrowia i potrzebujących z Ukrainy. Dla Anny wszystkie te działania to coś więcej, niż pomoc innym - to sens jej życia.

Daniela Modzelewska
  • Daniela Modzelewska

    Pani Daniela Modzelewska, od 50 lat mieszka na Bielanach i tu skutecznie działa na rzecz swojej małej ojczyzny. Od grudnia 2022r. jest uczestniczką Bielańskiego Centrum Wsparcia Seniora Senior +, ul. Broniewskiego 56 w Warszawie. Pani Daniela ma pasję, jest zaangażowana, aktywna, zasłużona i odnosi sukcesy. Konsekwentnie realizuje obrany cel; ostatnio jest nim troska o ogród przy Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora Senior+ i zachęcanie innych seniorów do aktywności na świeżym powietrzu. Pani Daniela Modzelewska jest prawdziwym filarem lokalnej społeczności. Swoją działalność prowadzi nie dla poklasku, lecz z autentycznej potrzeby działania, z pasji i potrzeby przyczynienia się do rozwoju Dzielnicy Bielany, w której mieszka. Do swoich pomysłów potrafi przekonać przedstawicieli lokalnych władz. Jest również lubiana i ceniona w środowisku Bielańskiego Centrum Wsparcia Seniora Senior +, o czym świadczą następujące słowa: „Pani Daniela jest osobą bardzo koleżeńską, współczującą, niezwykle dobrą i wyrozumiałą, ale jednocześnie dbającą o ład i porządek. Jest bardzo obowiązkowa i odpowiedzialna. Bez udziału Pani Danieli trudno sobie wyobrazić działanie ogródka przy BCWS S+" Dowodem jej wcześniejszego społecznego zaangażowania są licznie zdobyte dyplomy oraz odznaczenia. Pani Daniela jest wolontariuszem od 2003 roku. W 2011r. otrzymała tytuł Bielańskiego Wolontariusza Roku oraz odznakę Zasłużonego Członka Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W 2012r. oraz w 2015r. w podziękowaniu za pracę społeczną i zaangażowanie na rzecz rozwoju i funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc otrzymała honorową srebrną oraz złotą odznakę Uniwersytetu oraz 3 Dukaty Mądrości. Jest to dowód uznania za udzieloną pomoc i wsparcie w realizacji różnych form aktywności ludzi starszych. W 2021r. otrzymała dyplom w dowód uznania za wkład wniesiony w upiększenie Osiedla Piaski, poprzez wieloletnią dbałość o ogródek kwiatowy przy budynku Broniewskiego 49. W 2022r. oraz w 2023r. w konkursie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zielona WSM" w kategorii „OGRÓD" otrzymała I i II miejsce. W 2022r. z okazji 100 – lecia Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymała tytuł honorowy „ZASŁUŻONY DLA WSM"

Dorota Próchniewicz
  • Dorota Próchniewicz

    Główna życiowa rola: bycie mamą Piotra z diagnozą autyzmu i znaczną niepełnosprawnością, dziś już dorosłego. Choć nieplanowana, wpływa na wszelkie inne plany i działania.
    Dziennikarka, autorka tekstów na temat podnoszenia świadomości autyzmu oraz sytuacji rodzin, w których pojawiła się niepełnosprawność. Lubi poruszać tematy niewygodne.
    Z fundacjami "Dla Gigantów", "Malwa", aktywnymi rodzicami i władzami dzielnicy angażuje się w tworzenie na Bielanach nowej jakości usług.
    Mieszka tu 12 lat. Chętnie spaceruje po Lesie Bielańskim oraz odwiedza knajpki w pobliżu Placu Konfederacji. Najczęściej w towarzystwie syna.

Ewa Turek
  • Ewa Turek

    Radna Dzielnicy Bielany, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej, przewodnicząca Zarządu Samorządu Mieszkańców Ruda, wiceprezes Stowarzyszenia „Przyjazna Ruda”. To tylko ważniejsze z wielu funkcji pełnionych przez Ewę w jej aktywności dla Bielan. Znana jest z niezwykłej empatii i otwartości do ludzi. Jej działania pomocowe pozwoliły wielu starszym osobom nabrać pewności, że choć samotni, nie są sami, że jest ktoś, do kogo mogą zadzwonić o każdej porze, poczuć się bezpiecznie. Ewa dba również o najmłodszych Bielańczyków, organizując mnóstwo wydarzeń kulturalno- rozrywkowych, spotkań i akcji, które nie tylko bawią, ale także mają za zadanie zwiększać świadomość ekologiczną (np. eko pikniki, sprzątanie lasu..). Miłość do natury i troska o nią oraz dążenie do powstrzymania zabudowy terenów zielonych zaowocowały dwoma projektami, obecnie w trakcie procedowania. Pierwszy z nich to wniosek złożony dwa, trzy lata temu o utworzenie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego w części bielańskiej Marymontu (wspólne inicjatywy społeczne), drugi dotyczy zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Parku HPPPW na Rudzie z „zabudowy wielomieszkaniowej” na „zieleń urządzoną”. Ewa Turek stawia na integrację sąsiedzką, osiedlową, dzielnicową podejmując szereg inicjatyw międzypokoleniowych.

Iwona Walentynowicz
  • Iwona Walentynowicz

    Pisarka, publicystka, dziennikarka, redaktorka magazynów branżowych i badaczka dziejów najnowszych. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała na Wydziale Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2023 roku uzyskała z ramienia Akademii Kobiet Skutecznych tytuł Skutecznej Kobiety Roku. Mieszkanka Radiowa. Jedna z czołowych działaczek społecznych na Bielanach, mocno zintegrowana z mieszkańcami i zaangażowana w ich sprawy. Jako Przewodnicząca Rady Rodziców w szkole podstawowej im. Zygmunta Sokołowskiego przy ul. Arkuszowej wraz z całą społecznością szkolną walczyła przeciwko zamknięciu tej placówki. Współprowadziła Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i pomogła ocalić szkołę, która została filią. Obiecała sobie, że nie spocznie, dopóki szkoła nie odzyska dobrego imienia, dawnej świetności i samodzielności. Słowa dotrzymała już jako radna Dzielnicy Bielany. Dzięki jej uporowi, placówka przeszła gruntowną modernizację i obecnie, jako nowoczesna szkoła, przechodzi przez procedurę administracyjną uzyskania statusu samodzielnej jednostki. Iwona Walentynowicz znana jest ze swojej działalności na rzecz ochrony środowiska. Razem z lokalnymi stowarzyszeniami stanęła na czele głównych protestujących przeciwko zatruwaniu Bielan przez czynne składowisko i kompostownię przetwarzania odpadów. Pomogła doprowadzić do zamknięcia instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Obecnie mocno angażuje się w pomoc mieszkańcom w ich staraniach powstrzymania budowy i rozbudowy szkodliwych dla zdrowia zakładów, szczególnie na Radiowie, Wólce Węglowej i Placówce. Zabiega o powstrzymanie rozwoju przemysłowego w tych osiedlach na rzecz odzyskania terenów zielonych. Jest radną dwóch kadencji i Wiceprzewodniczącą Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy z ramienia Stowarzyszenia Razem dla Bielan. Współpracuje z warszawskimi dzielnicami w zakresie wdrażania programów pomocy dzieciom i młodzieży w depresji. Prowadziła debaty konferencyjne w zakresie przeciwdziałania próbom samobójczym i samobójstwom dzieci i młodzieży. Konsekwentnie walczy z wykluczeniem ościennych bielańskich osiedli z możliwości rozwoju sportowo-kulturalnego. Doprowadziła do budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego na Radiowie oraz utworzenia tam miejsca spotkań dla lokalnej społeczności. Jest autorką projektu Obserwatorium nieba na Bielanach. Wspiera działalność Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury na osiedlu Wólka Węglowa, dzięki jej staraniom ośrodek został odnowiony, a teren wokół zrewitalizowany. Wraz z mieszkańcami zabiega o poprawę bezpieczeństwa na bielańskich ulicach, m.in. Estrady, Wólczyńskiej i Arkuszowej. Mocno zaangażowana w sprawy najstarszych mieszkańców Bielan, nazywana Przyjaciółką Seniorów, nie przejdzie obojętnie obok nawet najdrobniejszego problemu, poświęcając im czas i obdarzając uśmiechem. Wyczulona na niesprawiedliwość i krzywdę społeczną, walczyła z likwidacją pawilonów handlowych małych przedsiębiorców przy Cmentarzu Komunalnym na Wólce Węglowej oraz przy ul. Conrada na Chomiczówce, prowadzącą do pozbawienia pracy i jedynego dochodu wielu bielańskich rodzin. Zabiega o utworzenie Instytutu i Muzeum Bielan na osiedlu Placówka. Bielany od 25 lat są jej „małą ojczyzną", tu założyła rodzinę, wychowała dwie córki na aktywne Bielanianki, zbudowała dom i posadziła niejedno drzewo.

Janina Jeżowska
  • Janina Jeżowska

    Pani Janina ma 77 lat i jest osobą niepełnosprawną - po amputacji nogi 9 lat temu. Jest pozytywnie nastawiona do ludzi i życia. Mówi o sobie, że zawsze chciałaby coś robić i cieszyć się życiem. Nie potrafi trwać w bezczynności.
    Do bielańskiego klubu seniora uczęszcza już 16 lat i właśnie tam zaczęła się jej pasja do szydełkowania i robienia na drutach. Jej prace były licytowane podczas tegorocznego finału WOŚP.

Małgorzata Górnicka
  • Małgorzata Górnicka

    Małgorzata od zawsze wiedziała, kim chce zostać i co chce w życiu robić, a mianowicie - chciała zostać lekarzem. Ponieważ jednak nigdy nie pojawiła się na egzaminach wstępnych na medycynę, jej plany lekko się zmodyfikowały. Tuż po studiach, mając w kieszeni dyplom z administracji, postanowiła zająć się handlem, gdyż ten rewir zawodowy okazał się właśnie tym, w czym czuła się spełniona.
    Idąc dalej za swoją pasją (jaką od zawsze była namiętność do zdrowego odżywiania się i dobrego gatunkowo jedzenia), Małgorzata, wraz z ogromnie wspierającym ją w tych działaniach mężem, otworzyła na Bielanach sklep z produktami, które sama chciałby mieć w swojej kuchni. W ten sposób powstało niezwykłe miejsce: z pozoru nieduży sklepik, a w rzeczywistości ciepłe, dobre centrum spotkań ludzi z całej dzielnicy.
    Małgorzata oferuje w swoim sklepie nie tylko produkty spożywcze, ale także (a może przede wszystkim) fachową poradę, dobre słowo, wsparcie, pociechę, czy choćby sąsiedzkie pogaduchy. Ludzie wpadają tu nie tylko po chleb czy sałatę, ale także po swego rodzaju dobrą, wyjątkową energię.
    Miejsce, które Małgorzata (przy wsparciu męża) stworzyła, stało się rozpoznawalnym punktem na mapie Bielan, i nie tylko Bielan. W sklepie toczą się żywe dysputy, obsługa ma zawsze czas i cierpliwość, a nadzorująca to wszystko Małgorzata dla wielu klientów jest już także przyjaciółką. Ta atmosfera, ta niecodzienna jakość i żywość społecznego kontaktu sprawia, że chce się do "Jadłostacji" wracać, chce się tam pobyć.
    "Zawsze zależało mi na dobrym sposobie odżywiania się i wokół tego tematu chciałam orientować swoje działania." To motto nie tylko się zrealizowało, ale wręcz urosło wokół niego wiele wartości dodanej: Małgosia kojarzy się w sąsiedztwie z rzetelnością, tolerancyjnością, transparentnością.
    "Kiedy większość życia spędzasz w sklepie, pracując tak blisko ludzi, oni wiedzą wszystko o Tobie i Twojej rodzinie.."
    I tak właśnie jest: wpadając do sklepu, ma się wrażenie "bycia u siebie".
    Lecz nie samą pracą żyje Małgosia! Jej pasją są podróże, wszelkie kierunki, Jak sama mówi, "może być nawet Radom lub Łódź", oby gdzieś się ruszyć, doświadczyć czegoś, coś zobaczyć, spróbować nieznanego ciastka. Jeśli zaś w pobliżu jest las, Małgosia nie wyjdzie z niego dopóki nie pozbiera wszystkich grzybów jadalnych, które kocha prawie tak bardzo, jak swoją rodzinę. "U mnie nawet rosół to tak naprawdę grzybowa".
    No i oczywiście - last but not least - jest w życiu Małgosi pewien ważny olbrzym.
    Suka sznaucera olbrzyma o wdzięcznym imieniu Roca, choć niektórzy twierdzą, że powinna się nazywać Potwór z Bagien. Bez tego psa Małgosia nie wyobraża sobie dobrze spędzonego wieczoru - 600km spaceru i można spokojnie iść spać.
    Kogo więc opisujemy, mówiąc o Małgosi?
    Opisujemy silną kobietę, realizującą swoje życiowe plany i pasje. Kobietę, która umie żonglować wieloma sprawami naraz, która jest żoną, matką, przyjaciółką, nie zatracając siebie i dbając przy tym o innych (Małgosia uczestniczy w wielu społecznych akcjach pomocowych, a także bez ukazywania tego publicznie samodzielnie pomaga potrzebującym). Ciesząca się życiem, nigdy się nie poddająca, waleczna i empatyczna jednocześnie - taka jest Małgorzata Górnicka.

Magdalena Szydło
  • Magdalena Szydło

    Magdalena Szydło, z wykształcenia hydrolog, z zamiłowania żeglarka, podróżniczka i pasjonatka jogi. Od urodzenia związana jest z Bielanami. To tutaj pod okiem Rodziców i Dziadków stawiała swoje pierwsze kroki na Słodowcu i Wólce Węglowej, słuchawszy opowieści o tym jak powstawał Cmentarz Pónocny i Huta, z którymi związana jest niejedna rodzinna historia.

    Zwiedziwszy świat od odległych syberyjskich pustkowi poprzez majestatyczne szczyty Karpat i Sudetów, aż po tętniące nocnym życiem ulice karaibskich miasteczek uznała, że to tutaj przynależy jej serce i tutaj chce każdym swoim uczynkiem czynić świat lepszym. Założyła więc firmę Połączeni Lasem, gdzie poprzez działalność edukacyjną przekazuje swoje umiłowanie do otaczającej nas Przyrody, nie tylko swoim córkom, ale także ich rówieśnikom i ich Rodzinom. Organizowane przez Magdę wydarzenia odbywają się zarówno w Naszej Dzielnicy, jak i przylegjącej do niej Puszczy Kampinoskiej.

    Podczas leśnych warsztatów, gier terenowych, czy pikników rodzinnych zarówno mali jak i duzi uczestnicy mogę się przekonać, jakie tropy zostawia dzik, a jakie sarna, którą roślinę możemy spokojnie przyłożyć do skaleczania, a która sprawi, że nasz posiłek stanie się bombą witaminową. Wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody i przyjaznej atmosferze, gdzie uśmiechnięci ludzie po dniu pełnym atrakcji mają okazję spędzić wieczór przy ognisku strzelającym iskrami w rozgwieżdżone niebo rozpościerające się nad Bielanami.

Marta Kaniasty
  • Marta Kaniasty

    Marta Kaniasty jest doświadczoną aktywistką i działaczką społeczną. Od lat wspiera lokalne przedsięwzięcia w naszej dzielnicy. Jest wolontariuszką w Fundacji DKMS, która zajmuje się tworzeniem Bazy Potencjalnych Dawców Szpiku. Aktywnie uczestniczy w akcjach niosących pomoc najuboższym oraz zwierząt (zbiórki najpotrzebniejszych artykułów). Często wychodzi z inicjatywami dla mieszkańców i mieszkanek Bielan na wspólne działanie na rzecz poprawy życia w dzielnicy. Prowadzi w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora oraz w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów zajęcia z zakresu bezpiecznej aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia w celu utrzymania przez seniorów sprawności fizycznej i samodzielności funkcjonalnej.
    ,,Najbardziej dumna, jeśli mogę tak powiedzieć, jestem ze stworzenia cyklu programów utrzymania sprawności fizycznej i samodzielności funkcjonalnej seniorów. Inspiracją stworzenia tej inicjatywy był mój dziadek, który w tej chwili ma 84 lata i mieszka bardzo daleko ode mnie, bo aż w Jeleniej Górze i który od śmierci babci mieszka sam. Wiem, jak ważna jest dla niego samowystarczalność. Bardzo często o tym rozmawiamy. On nie chce być dla nikogo ciężarem i nie chce przyjąć zaproszenia przyjazdu do Warszawy. Ja to rozumiem i szanuję. Nie zmienia to jednak faktu, że się martwię. W naszych rozmowach często przewija się wątek sprawności i aktywności fizycznej w Jego życiu. To inspirujące, jak bardzo dba o siebie prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia''.

Monika Sacewicz
  • Monika Sacewicz

    Współzałożycielka i terapeutka poradni psychologiczno-psychoterapeutycznej MAKE SENSE, mieszczącej się na Bielanach przy ulicy Żeromskiego 4, wspierającej pacjentów w trudnościach i kryzysach. Przedsiębiorczyni prowadząca z sukcesem firmę z ponad 20-letnim stażem, która osiągnęła tytuł lidera na swoim rynku. Mentorka – działająca m.in. w ramach wolontariatu w Fundacji Firm Rodzinnych wspierając właścicieli małych i średnich firm w sytuacjach kryzysowych, w Fundacji Program Pomocy Pierwsza Praca zajmującej się przygotowaniem do startu w przyszłość dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczej, a także w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Uzyskała certyfikację coacha ICC i trenera komunikacji, wkrótce dyplomowana psycholożka. Od wielu lat współtworzy akcję „Obiad za Obiad", w ramach której zostało sfinansowane blisko 40 tys. obiadów na szkolnej stołówce we wsi Ambohidratrimo na Madagaskarze. Prywatnie mama dwóch wspaniałych córek, wielbicielka sportu, zdobywczyni drugiego miejsca w triatlhonie na dystansie Ironman, zdobywczyni najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro.

Monika Szadkowska
  • Monika Szadkowska

    Powitała świat w Szpitalu Bielańskim i od urodzenia mieszka na terenie Bielan.
    Z wykształcenia jest nauczycielem i od 30 lat pracuje w Szkole Podstawowej nr 293 na bielańskich Piaskach.
    Działaczka społeczna i samorządowa od wielu lat, drugą kadencję pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Samorządu Mieszkańców osiedla Piaski. Energiczna i zawsze uśmiechnięta, służy wsparciem sąsiadom swojego osiedla.
    Po wybuchu pandemii, w marcu 2020r. założyła grupę wolontaryjną „Pomocne Bielany” i do dziś stoi na jej czele koordynując wsparcie i pomoc mieszkańcom Bielan.
    Inicjatorka spotkań świątecznych dla Seniorów i pomysłodawczyni szkolnych koncertów uczniów dla mieszkańców.
    Organizatorka „Licytacji Pomocnych Bielan”, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie w leczeniu i rehabilitacji mieszkańców Bielan.
    Założycielka (w marcu 2022) punktu pomocy dla Uchodźców z Ukrainy- wraz z wolontariuszami przez wiele miesięcy udzielali wsparcia i doraźnej pomocy tysiącom osób.
    Współorganizatorka wielu akcji, dzielnicowych imprez i pikników.
    Opiekunka i koordynatorka prężnie działającej grupy nastoletnich wolontariuszy z Bielan.
    Urodzona społecznica, która wysłucha wszystkiego i zorganizuje każdą pomoc, służy wsparciem i niezwykłą cierpliwością.
    Trzykrotna laureatka tytułu Wolontariusza Roku. Inicjatorka i współorganizatorka pierwszych finałów WOŚP na Bielanach.
    Prywatnie mama 23-letniego syna, kolekcjonerka książek z autografami autorów, miłośniczka puzzli, podróży, włoskiej kuchni i białych tulipanów.
    Wyznaje zasadę, że w życiu najważniejszy jest drugi człowiek.

Sylwia Zawadzka
  • Sylwia Zawadzka

    Ponad dwadzieścia lat temu, kiedy córka Sylwii zaczęła uczęszczać na zajęcia wokalno-taneczne, rozpoczęła się jej przygoda z zespołem „Viva La Musica” na warszawskich Bielanach i trwa do dziś. Dołączyła ona do kadry, grona wspaniałych, pełnych pasji i talentów ludzi i zajęła się tym, co w życiu sprawia jej największą przyjemność i niesamowitą radość - sprawami organizacyjnymi. W życiu Sylwia wyznacza sobie cele i stara się je ambitnie realizować. Lubi ład i porządek. Kocha ludzi, uwielbia dzieci i stara się im poświęcać najwięcej czasu - to daje jej największą satysfakcję. Stara się optymistycznie patrzeć na świat - w każdym człowieku widzi jakąś dobrą cechę, w każdym przykrym doświadczeniu doszukuje się pozytywnych stron. Nigdy się nie poddaje, zawsze konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu. Każdą wolną chwilę poświęca rodzinie, ukochanej wnuczce Hani. Zawsze znajduje czas dla przyjaciół, z którymi może realizować się w wolontariacie. Śmieje się, że to jej „życiowy drugi etat”. Otacza się ludźmi, którzy tak jak ona kochają zwierzęta - szczególnie koty i psy. Bez zwierząt świat byłby o wiele smutniejszy…

Joanna Grabowiecka-Świerszcz
  • Joanna Grabowiecka-Świerszcz

    Joanna Grabowiecka-Świerszcz, reżyserka, artystka malarka, trenerka rozwoju osobistego, aktywistka. Prezeska Fundacji DAR Sztuki. Urodzona na Dolnym Śląsku, wychowała się na Górnym Śląsku. Jej droga na Bielany prowadziła przez Kraków (studia teatrologiczne na UJ), Paryż (kier.arts du spectacle na Université Paris VIII oraz studium projektowania scenografii i dekoracji teatralnej), Marrakesz, gdzie miala w planach zamieszkać i tworzyć. Ostatecznie do Warszawy trafiła dzięki teatrowi i studiom na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej. Od pierwszej chwili wiedziała, że zielone Bielany są jedynym miejscem, które zatrzymają ją w stolicy. Tutaj mieszka od 2008 roku. Tutaj założyła rodzinę oraz tworzy i realizuje liczne projekty artystyczno-społeczne zmieniając oblicze kulturalne dzielnicy. Działa na rzecz równości kobiet, osób z niepełnosprawnościami i doświadczeniem chorób psychicznych oraz młodzieży. Jest pomysłodawczynią i realizatorką cyklu spotkań i warsztatów dla kobiet pn. Moc Kobiety. Mieszkańcy Bielan mogą ją znać także z prowadzonych przez nią spotkań z ludźmi kultury, sztuki i biznesu w ramach Bielańskiej Akademii Umiejętności. Jest autorką ponad dwudziestu spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i czytań performatywnych, które prezentowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. W 2020 roku wyreżyserowała "Wysokie C", pierwszy w Polsce spektakl on line, na żywo. Autorka spektaklu "Wszyscy jesteśmy bohaterami", z udziałem uczestników Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, który na zaproszenie ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich, Pana Adama Bodnara, został zaprezentowany na 3 Kongresie Praw Obywatelskich. W latach 2021 i 2022 zrealizowała kolejne ważne projekty z udziałem osób z niepełnosprawnościami i doświadczeniem chorób psychicznych: "Miłość, czas i... krokodyl" oraz "Ogród rozkoszy". W ramach powołanej przez siebie Fundacji DAR Sztuki zrealizowała w ub. roku projekt pn. "Wielkie Piękno", którego celem jest przeciwdziałanie depresji oraz próbom samobójczym wśród młodzieży w wieku 16-19 lat. Współtworzy na Starych Bielanach Dom Cudów, wyjątkowe miejsce sztuki i rozwoju, które jest także jej artystyczną pracownią, gdzie maluje obrazy i tworzy kolaże. W marcu br. w ramach wydarzenia "Przebudzenie wiosny" w MAL przy Kasprowicza 14 odbędzie się pierwsza indywidualna wystawa jej prac plastycznych, które były dotychczas prezentowane na wystawach zbiorowych m.in. w Londynie i w Mediolanie, a znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

    Autor fotografii: Maciej Cioch