W tym artykule przeczytasz o:
- malejącej liczbie warszawskich bazarów
- inicjatywie stowarzyszenia Miasto jest Nasze do budżetu obywatelskiego
- propozycji przyjęcia przez radę miasta uchwały chroniącej stołeczne targowiska
W czwartek, 8 lutego stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wspólnie z przedstawicielami warszawskich targowisk zorganizowali konferencję prasową poświęconą przyszłości miejskich bazarków.
Według szacunków MJN w ostatnich kilku latach liczba bazarków w Warszawie systematycznie się zmniejsza. Dzisiaj w stolicy funkcjonuje mniej niż 50 mniejszych i większych lokalnych targowisk. O taki stan rzeczy aktywiści obwiniają także władze miasta, przypominając, że jedną z obietnic Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi w 2018 roku była ochrona bazarków. KO w programie wyborczym głosiła hasło "Plac targowy za każdym rogiem". Władze miasta miały wspierać miejskie targowiska. Tymczasem jednak wiele z nich zostało zlikwidowanych.
Działacze MJN zgłosili więc do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego inicjatywę "Chodź na Bazar!". Projekt zakłada stworzenie portalu promującego warszawskie bazarki, który zawierałby informacje aktualne i rzetelne w odróżnieniu od skąpego i rzadko aktualizowanego serwisu zamieszczanego obecnie na stronach urzędu miasta. Miasto jest Nasze chce sprawić, by targowiska i lokalne bazarki stały się prawdziwą alternatywą dla centrów handlowych i marketów. Dlatego chcą zachęcać do oddania głosu na projekt zgłoszony w budżecie obwyatelskim, by w czerwcu projekt ochrony i promocji bazarków został wybrany do realizacji. MJN planuje także ubiegać się u prezydenta Warszawy o wydłużenie okresów dzierżawy dla kupców na targowiskach.
Aktywiści złożyli ponadto do Rady Warszawy obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie wyznaczenia targowisk miejskich do prowadzenia działalności handlowej, usługowej i gastronomicznej na terenie m.st. Warszawy oraz zasad i trybu korzystania z targowiska miejskiego. - Celem uchwały jest ochrona istniejących bazarków w Warszawie poprzez wpisanie ich funkcji do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a gdy istnieje taka potrzeba, wyznaczanie nowych w nowych dzielnicach - czytamy w komunikacie MJN.
Napisz komentarz
Komentarze