W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- Parku Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego
- konsultacjach społecznych
Park Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego
Park Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego stanowi naturalną barierę między aleją Armii Krajowej, a budynkami wielorodzinnymi osiedla Ruda. Znajdują się w nim liczne ścieżki spacerowe, plac zabaw oraz istotne ciągi piesze.
Park powstał w 2004 r. na terenie zniszczonych i zaniedbanych pozostałości po dawnych gospodarstwach, położonych w sąsiedztwie kościoła pw. Św. Wyznawców ojca Rafała i brata Alberta oraz Trasy AK. Obok oświetlonych dróg spacerowych, w parku znajduje się mały plac dla rolkarzy oraz plac zabaw dla dzieci starszych. Ścieżka zdrowia oraz plac zabaw ruchowych z systemem zjeżdżalni stanowią uzupełnienie wyposażenia parku, będącego ważnym ogniwem systemu wypoczynkowego i przyrodniczego tej części miasta. Obiekt, położony na trasie między parkami Kępa Potocka i Stawy Kellera, stał się ulubionym miejscem spacerów mieszkańców osiedla. Swoją dawną nazwę park zawdzięczał istniejącej tu kiedyś wsi Ruda,a następnie folwarkowi należącemu do zakonu kamedułów z Bielan, znajdującemu się na tych terenach w XVIII. w. Myślą przewodnią przy projektowaniu parku było stworzenie nowoczesnego miejsca bezpiecznych spacerów dla mieszkańców pobliskich bloków. Teren ten pozostał miejscem oddalonym i niewidocznym z głównych ulic tej części miasta, stanowiącym łącznik, na obszarze którego krzyżują się drogi piesze do przystanku autobusowego, szkół, przedszkoli, kładek nad Trasą AK, oraz droga do kościoła pw. Św. Wyznawców ojca Rafała i brata Alberta, przecinającą główną część parku na dwie części.
Plan miejscowy sporządzamy, żeby uchronić to ważne miejscem odpoczynku dla osób mieszkających w okolicy.
Plan miejscowy
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób można budować i przebudowywać budynki, ulice czy place. W planach zapisujemy też, którędy poprowadzić sieć infrastruktury czy jak urządzić tereny zieleni, parki i skwery.
Jaki jest obszar planu
Obszar sporządzanego planu to w całości park, który ma ok. 2,9 ha i znajduje się w zachodniej części Bielan. Teren Parku Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego sąsiaduje z drogą szybkiego ruchu – aleją Armii Krajowej oraz ulicami: Godowską, Klaudyny, Rudzką i Gwiaździstą.
Teren opracowania pełni rolę naturalnego połączenia Parku Kępa Potocka z terenami zieleni Marymontu, takimi jak np. Park Stawy Kellera czy Dolinka Marymoncka. Obszar objęty planem leży w znacznej odległości od głównych, ruchliwych ulic i jest ważnym miejscem odpoczynku dla mieszkanek i mieszkańców osiedla.
Znajdują się w nim liczne ścieżki spacerowe, plac zabaw czy ścieżka zdrowia. W parku łączy się także wiele ciągów pieszych, które pozwalają dojść między innymi do kładki nad aleją Armii Krajowej, kościoła Parafii Rzymsko-Katolickiej Świętych Wyznawców ojca Rafała Kalinowskiego i brata Alberta Chmielowskiego, a także szkół i przedszkoli zlokalizowanych w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Po co jest ten plan?
Głównym celem sporządzenia planu jest zachowanie jego aktualnej funkcji i ochrona tego cennego terenu przed dopuszczoną w obecnie obowiązującym planie zabudową mieszkaniową.
Jak mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzenie planu
Swoje potrzeby trzeba zgłosić na piśmie w formie wniosku do planu.
Wniosek do planu możesz złożyć do 29 listopada 2024
Jeśli chcesz poinformować osoby w swojej okolicy, wydrukuj plakat i powieść go na klatce.
Kto może złożyć wniosek do planu
Każdy może zgłaszać swoje potrzeby dotyczące otaczającej przestrzeni. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jesteś właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta.
Możesz reprezentować tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każdą sprawę rozpatrują autorzy planu – urbaniści i architekci, a ostatecznie Prezydent i radni. Warto wyrazić swoją opinię i zgłosić propozycje. Złożone teraz wnioski pomogą projektantom przygotować lepszy plan.
Jak złożyć wniosek do planu
Wypełnij formularz:
- na komputerze (pobierz i uzupełnij elektronicznie)
- odręcznie (pobierz, wydrukuj, wypełnij długopisem)
Możesz go dostarczyć w jednej z form:
- mejlowo na [email protected](link otwiera się w nowej karcie)
- pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
- elektronicznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym za pośrednictwem platformy ePUAP
Napisz komentarz
Komentarze