Wyniki plebiscytu poznamy 9 listopada. Głosowanie na kandydatki potrwa do 22 października.
Warszawianka Roku to plebiscyt, w którym wyróżnienia się osoby szczególnie zasłużone dla stolicy. - Plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy – informuje Urząd Miasta.
Otwartość, tolerancja i wybitne osiągnięcia
Przyznając tytuł Warszawianki Roku 2021 kapituła uwzględni nie tylko działalność kandydatek na rzecz Warszawy, ale również za „realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie”. Głosować można elektronicznie poprzez formularz na stronie organizatora, który jest dostępny po kliknięciu w ten link.
Przeczytaj również: Taniec, bieganie i piknik ekologiczny – Weekend na Bielanach
Na kogo zagłosujesz?
20 września ogłoszono nominacje kandydatek do tytułu Warszawianki Roku. Nominowane zostały:
- Kamila Górniak – współzałożycielka Fundacji SMA, która jednoczy i reprezentuje osoby chore na rdzeniowy zanik mięśni. - Wraz ze swoim zespołem doprowadziła do refundacji ultranowoczesnej kosztownej terapii na SMA dla wszystkich chorych w Polsce. Dzięki wieloletnim staraniom Fundacji wprowadzono ratujące życie badania przesiewowe dla wszystkich noworodków w Polsce – czytamy w uzasadnieniu kandydatury.
- Wanda Traczyk-Stawska – jest warszawianką od urodzenia, podczas II wojny światowej działała w podziemiu niepodległościowym, walczyła w powstaniu warszawskim. Kandydaturę uargumentowano jednak ostatnimi działaniami pani Wandy, chodzi między innymi o jej przyczynienie się do ustanowienia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
- Olga Kozierowska – jest dziennikarką i działaczką społeczną wspierającą rozwój zawodowy polskich kobiet. Jest pomysłodawczynią konkursu Sukces Pisany Szminką, w którym wyłaniana jest bizneswoman roku. Tworzy również podcast o tej samej nazwie.
- Katarzyna Augustynek – ostatnio znana jest przede wszystkim dzięki protestom i demonstracjom. - Zaangażowana w walkę o prawa kobiet, aktywnie zabiera głos, gdy przychodzi wesprzeć społeczność LGBT+, bronić wolnych sądów czy sprzeciwić się przemarszom neofaszystów. Zawsze w centrum wydarzeń, wielokrotnie dawała przykład niezłomności, stając się bohaterką nie tylko swojego pokolenia, ale także warszawskiej młodzieży – przedstawiają kandydatkę organizatorzy plebiscytu.
- Magdalena „Lusia” Żagałkowicz – aktywistka zajmująca się wsparciem dla osób w kryzysie bezdomności. Prowadzi fundację „Serce Miasta”, której działalność skupia się na organizowaniu pomocy bezdomnym. Można ją kojarzyć również z występów artystycznych – wcześniej była wokalistką zespołu MamaLu.
- Agnieszka Sikora – założycielka fundacji „Po drugie”, w ramach której prowadzi program mieszkań treningowych dla młodych osób znajdujących się w kryzysie bezdomności oraz mieszkania interwencyjnego dla osób LGBT. Oprócz tego Agnieszka Sikora jest dziennikarką z dorobkiem ponad 300 reportaży telewizyjnych i radiowych dotyczących tematyki społecznej.
- Marta Lempart – znana jest przede wszystkim jako liderka Strajku Kobiet i walki z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce. Oprócz tego Marta Lempart jest prawniczką, która pracowała przy tworzeniu ustawy o języku migowym.
- Marina Hulia – jest córką Rosjanina i Białorusinki, zajmuje się pomocą uchodźcom, seniorom i osobom w kryzysie bezdomności. Jest laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej, nagrody ks. Józefa Tischnera i wielu innych wyróżnień za działalność dobroczynną.
- Sylwia Chutnik – feministka, której największą miłością jest historia. Sylwia Chutnik jest varsavianistką, dyplomowaną przewodniczką, wokalistką zespołu Zimny Maj i pisarką. Trzykrotnie była nominowana do nagrody literackiej Nike.
- Agnieszka Kępka – jest aktywistką zajmującą się pomocą bezdomnym i założycielką organizacji Gy Dziung Norbu. - To zainicjowana przez warszawskich buddystów grupa wolontariuszy, przygotowująca ciepłe, wegańskie posiłki dla osób w potrzebie, która obecna jest na ulicach Warszawy od 10 lat. Podczas pandemii grupa wzmocniła swoją aktywność i oprócz wydawania posiłków, przeprowadziła także zbiórki celowe dla osób pozostających bez środków do życia – przedstawiają Agnieszkę Kępkę organizatorzy plebiscytu na Warszawiankę Roku.
Przeczytaj również: Październikowa uczta kulturalna w BOKu
W kapitule konkursu zasiądą: Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta; Anna Maruszeczko, dziennikarka; Beata Michalec, miejska radna; Ewa Ewart, dziennikarka, dokumentalistka; Agnieszka Szydłowska, dziennikarka radiowa; Nicole Sochacki-Wójcicka, laureatka poprzedniej edycji plebiscytu, lekarz; Vienio, wokalista, raper, producent muzyczny; Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Na kandydatki głosować można do 22 października. Wyniki poznamy jednak dopiero 9 listopada.
Przeczytaj również: Olga Łasak: „To nie jest tak, że my kogoś wyśmiewamy, tylko pokazujemy rzeczywistość”
Napisz komentarz
Komentarze