Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:47

Kolejny zabytkowy dom po remoncie

Zakończył się remont przedwojennego domu spółdzielczego na Bielanach - jednopiętrowego budynku przy ulicy Przybyszewskiego. To już drugi dom przy tej ulicy wyremontowany dzięki miejskiej dotacji.
Kolejny zabytkowy dom po remoncie

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • remoncie przedwojennego domu przy ulicy Przybyszewskiego
  • krótkiej historii osiedla robotniczego spółdzielni Zdobycz Robotnicza
  • zakresie prac remontowych i konserwatorskich

Dom wielorodzinny przy ul. Przybyszewskiego 63/67 jest jednym z wielu, jakie składały się na osiedle wybudowane w latach 1926-1932 przez Spółdzielnię Zdobycz Robotnicza, związaną z PPS. Pragnieniem przyświecającym jego twórcom było stworzenie niedrogich mieszkań dla robotników. Osiedle wzorowano na angielskiej idei miasta-ogrodu. Projekt opracowano na klasycznych zasadach wprowadzonych w końcu XIX wieku przez Ebenezera Howarda, a więc wachlarzowym układzie domów, niskiej kameralnej zabudowie w stylu dworkowym z siatką ulic prowadzących do placu, z zielenią i ogródkami. Osiedle zaprojektował Janusz Dzierżawski.

Taki rozległy układ osiedla był możliwy, ponieważ spółdzielnia zakupiła pod budowę domów pola bielańskie, czyli teren po carskim poligonie.

Spółdzielni Zdobycz Robotnicza nie udało się zrealizować całości przedsięwzięcia. Sumy wypracowane przez spółdzielców nie pokrywały kredytów bankowych. Dodatkowo inwestycja przypadła na lata kryzysu gospodarczego. Przed bankructwem w 1932 roku udało się wybudować 27 domów przy ulicach: Przybyszewskiego, Płatniczej, Kleczewskiej, Lipińskiej, Schroegera i placu Konfederacji. Z powodu wysokich rat bankowych mieszkania zaczęli zasiedlać zamożniejsi od robotników lokatorzy.

Zabytkowy dom przy ulicy Przybyszewskiego 63/67od dawna domagał się remontu i konserwacji. Elewacja domu była zniszczona i brudna.  Niezbędne okazało się zbicie odparzonych i luźnych tynków. Całą elewację umyto z zanieczyszczeń miejskich i zdezynfekowano. Większe ubytki uzupełniono specjalistyczną zaprawą. Odtworzono także opaski do otworów wejściowych na klatki schodowe. Naprawione zostały także opaski okienne. Budynek, tak jak iniie wybudowane w okolicy przez Zdobycz Robotniczą, przed wojną miał bardzo jasne elewacje. Podczas remontu nawiązano do tej stylistyki malując tynki w bardzo rozbielonej tonacji kremowej. Ostateczny kolor elewacji został potwierdzony podczas nadzoru konserwatorskiego. Miejska dotacja do remontu wyniosła 142 840 zł.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze