Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 18:37

Szpital Bielański ratuje zdrowie i życie dzieci zanim przyjdą na świat

Szpital Bielański to największy wyspecjalizowany miejski szpital w Warszawie. Znajduje się tu ponad 20 oddziałów szpitalnych z niemal 800 łóżkami. W 2023 r. w Szpitalu Bielańskim było hospitalizowanych ponad 40 tys. pacjentów. Szpital z Bielan jest liderem w zabiegach wewnątrzmacicznych w Polsce.
  • Źródło: UM Warszawa
Szpital Bielański ratuje zdrowie i życie dzieci zanim przyjdą na świat
Prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z mamą, której synek był operowany na rozszczep kręgosłupa, kiedy kobieta była w ciąży. Dziś chłopiec ma już roczek. Operację wykonał zespół specjalistów Szpitala Bielańskiego

Źródło: Szpital Bielański

W tym artykule przeczytasz o:

  • nowatorskich technikach leczenia prenatalnego w Szpitalu Bielańskim
  • zabiegach ratujących życie i zdrowie dzieci zanim przyjdą na świat
  • rocznicy przeprowadzenia pierwszej operacji rozszczepienia kręgosłupa metodą fetoskopową  

Szpital Bielański jest pionierem w zabiegach wewnątrzmacicznych. Tylko w ubiegłym roku wykonano tu m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych.

W szpitalu zostały przeprowadzone cztery wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów. Jest to możliwe dzięki zespołowi wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu zabiegów interwencyjnych położniczych i kardiologicznych.

Zabieg polega na wprowadzeniu 15 centymetrowej igły do serduszka dziecka przez skórę matki, jamę macicy i klatkę piersiową płodu. Lekarz położnik szybkim ruchem wprowadza igłę do bijącego serca, ustawia ją pod zwężoną zastawką, która blokuje wypływanie krwi. Następnie przez igłę wprowadzany jest balon, który rozszerza zastawkę i przywraca wypływ krwi. Dając w ten sposób dziecku szansę na uratowanie lewej lub prawej komory.

Transfuzja dopłodowa to kolejny nowatorski zabieg na koncie lekarzy ze Szpitala Bielańskiego, którzy przeprowadzili transfuzję dopłodową w ciąży bliźniaczej powikłanej zespołem TAPS. Polegała ona na pobraniu krwi od jednego płodu i podaniu drugiemu. Rutynowo używa się̨ do tego celu krwi pochodzącej od dorosłych dawców - w tym przypadku to dzieci były zarówno dawcami, jak i biorcami. Oddział Ginekologiczno-Położniczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który ratuje w ten sposób życie nienarodzonych dzieci.

W Szpitalu Bielańskim konsultowane są także pacjentki z diagnozą rozszczepu kręgosłupa u nienarodzonego dziecka. Konsultacje przeprowadza interdyscyplinarny zespół ekspertów, złożony zarówno z lekarzy specjalizujących się w zabiegach z zakresu medycyny matczyno-płodowej, jak i neurochirurgii. Pierwsza operacja tego typu została wykonana ponad rok temu u pacjentki w 25. tygodniu ciąży i przebiegła bez komplikacji. Zarówno matka, jak i dziecko, czują się dobrze. Mały Tadzio skończył właśnie rok. Warto dodać, że była to pierwsza wewnątrzmaciczna operacja otwartego rozszczepu kręgosłupa u płodu przeprowadzona metodą fetoskopową. Jej innowacyjność polega na przeprowadzeniu operacji w sposób małoinwazyjny, tj. niewymagający nacięcia powłok brzusznych pacjentki. Cała operacja odbywa się z użyciem ultracienkich narzędzi w środowisku dwutlenku węgla.

W zeszłym roku lekarze i lekarki ze Szpitala Bielasńkiego wykonali blisko 70 wewnątrzmacicznych zabiegów, w tym operacje serduszek i transfuzję krwi nienarodzonych bliźniąt. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

DNO 24.02.2024 21:49
Po tym co ostatnio tam zobaczyłem to lepiej nie mówić... Pacjent po wypadku komunikacyjnym spędził na sorze 11 godzin na krześle i gdybym nie zrobił awantury to trwało by to dużo dłużej. Lekarz dyżurny soru(Ortopeda) robił sobie cały dzień zabiegi i od 8 rano(informacja od innych z poczekalni) do 18 nie było go na oddziale i nikogo nie zbadano a czekało tam wiele osób z różnymi urazami ( w tym kilka osób starszych 80+ ze złamaniami z poranka) Triaż? pacjenta zapytano jedynie czy ma jakieś alergie i po tym dostał stan zielony (Były problemy z chodzeniem i oddychaniem) zero badań czy cokolwiek Sam kiedyś z potwornym bólem spędziłem tam 9 godzin na poczekalni... Ten szpital nie bez powodu ma przydomek "Umieralnia"