W tym artykule przeczytasz o:
- koncercie Kasi Kowalskiej w Podziemiach Kamedulskich
- repertuarze koncertu
- dorobku artystycznym wokalistki
Kasia Kowalska to ikona polskiej muzyki. Piosenkarka jest jedną z najbardziej znanych i utytułowanych kobiet na rodzimej scenie muzycznej. W 2024 r. obchodzi 30-lecie działalności artystycznej. Jubileuszowi towarzyszy trasa koncertowa „30 lat GEMINI” i kolekcjonerskie wznowienie tego kultowego już albumu – debiutanckiej płyty artystki. Na swoim koncie ma już 13 krążków, których sprzedała ponad milion egzemplarzy. Do tego może pochwalić się wieloma branżowymi nagrodami, w tym m.in. Fryderykami, Superjedynkami i MTV European Music Awards.
Podczas koncertu Kasia Kowalska zaśpiewa przede wszystkim piosenki z albumu „Gemini”. Nie zabraknie jednak największych przebojów artystki z pozostałych płyt. Usłyszymy m.in. Prowadź mnie", „Antidotum", „A to co mam", „Spowiedź”, „Być tak blisko”, „Oto ja”, „Co może przynieść nowy dzień", „Coś optymistycznego" i „To co dobre”.
Artystka w kameralnym składzie w Podziemiach Kamedulskich, przy ul. Dewajtis 3, da koncert pełen niezwykłej energii, szczerych emocji i hitów, które wylansowała przez 30 lat swojej muzycznej aktywności. Wstęp wolny.
Kasia Kowalska urodziła się w Sulejówku. Jej ojciec dorabiał na utrzymanie rodziny, grając na klarnecie na przyjęciach weselnych. Ona sama od wczesnego dzieciństwa wykazywała się talentem muzycznym, m.in. śpiewała w chórze kościelnym oraz zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie piosenki zuchowej. Jej ówczesną idolką była Kate Bush. Będąc w liceum, bez wiedzy rodziców, wyjechała na festiwal rockowy do Jarocina. Na wyjazd zarobiła, pracując w sklepie mięsnym oraz jako kelnerka. Po ukończeniu szkoły średniej bez powodzenia zdawała na polonistykę, po czym całkowicie poświęciła się muzyce, mimo sprzeciwu rodziców.
Karierę muzyczną rozpoczęła w zespole Evergreen założonym przez Roberta Amiriana. W późniejszych latach współpracowała z zespołami: Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym w 1992 roku nagrała płytę pod tym samym tytułem. Podczas koncertu w warszawskim klubie „Stodoła” w 1993 roku została zauważona przez Katarzynę Kanclerz z Izabelin Studio, która zaproponowała jej współpracę. 12 września 1994 roku wydała debiutancki album studyjny pt. "Gemini", po czym wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Single z płyty – „Wyznanie”, „Jak rzecz”, „Oto ja” i „Kto może to dać” – stały się przebojami, a sam album osiągnął status podwójnej platynowej płyty. W tym samym roku Kowalska wystąpiła jako support przed Bobem Dylanem podczas jego dwóch koncertów w Polsce. W 1995 roku wystąpiła na festiwalu w Sopocie z premierową piosenką „A to, co mam…”, która stała się wielkim przebojem. Za występ, podczas którego wykonywała również piosenkę „Jak rzecz”, otrzymała zarówno Grand Prix, jak i Nagrodę Publiczności. Singiel zapewnił jej „Fryderyka” za utwór roku. Wydała też pierwszy album koncertowy pt. "Koncert inaczej", będący rejestracją kilku występów. W ciągu miesiąca album uzyskał status platynowej płyty.
W 1996 roku wydała trzeci album studyjny pt. "Czekając na...", którego producentem został jej późniejszy partner, Kostek Joriadis. Album promowała singlami „Coś optymistycznego” i „Tak mi ciebie brak”. Krążek jeszcze przed oficjalną premierą uzyskał status platynowej płyty. W 1997 roku nagrała piosenkę „Straciłam swój rozsądek” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu Macieja Dutkiewicza "Nocne graffiti", w którym zagrała główną rolę żeńską. Również w 1997 roku wraz z Kostkiem Joriadisem nagrała piosenkę „Jeśli chcesz kochanym być”. W 1998 roku wydała czwarty album studyjny pt. "Pełna obaw", który osiągnął status platynowej płyty. Płytę promowała singlami: „Co może przynieść nowy dzień” (nagrodzonym statuetką Fryderyka), „Wyrzuć ten gniew”, „Pełni obaw” oraz „Jesteś odrobiną szczęścia”, W 2000 roku wydała swój piąty album studyjny pt. "5", który promowała singlem „Nobody”. Miesiąc po premierze za album odebrała certyfikat złotej płyty. Następnie wydała kolejne single z albumu: „Być tak blisko” i „Będę jak”.
W 2001 roku wystąpiła podczas 38. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z premierową piosenką „Starczy słów”, za którą otrzymała Superjedynkę za najlepszą płytę rockową. Pod koniec roku otrzymała Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. W 2002 roku wydała szósty album studyjny pt. "Antidotum", który stał się złotą płytą. Krążek promowała singlami „Antidotum” i „Pieprz i sól”, który pokrył się platyną. W 2003 roku nagrała piosenki „Widzę twoją twarz” i „Mniejsze zło”. 26 lipca 2004 wydała singiel „To co dobre”, a w sierpniu wyjechała do Tokio, gdzie nagrała materiał na nową płytę. W 2004 roku wydała album pt. "Samotna w wielkim mieście", który promowała singlami: „To co dobre”, „Prowadź mnie” i „Domek z kart”. W 2008 wydała album pt. "Antepenultimate", który promowała singlami: „A ty, czego chcesz?”, „Miłość, trzeźwość i pokora” i „Spowiedź”. W 2016 wydała singiel „Aya”, którym zapowiedziała swój nowy album. W 2018 wydała album pt. "Aya". 16 sierpnia 2018 wystąpiła z recitalem z okazji 25-lecia pracy artystycznej w ramach festiwalu Top of the Top Sopot Festival, ponadto odebrała nagrodę „Top of the Top” za całokształt twórczości. 25 października 2019 roku wydała album koncertowy pt. "MTV Unplugged", będący zapisem koncertu z legendarnej serii, który zagrała 8 maja 2019 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze