Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska łącznie w wyborach do rad dzielnic uzyskał 42,96% głosów, zdobywając 216 mandatów. Daje to 51,43% spośród wszystkich mandatów. Największe poparcie KO uzyskała w Wilanowie, gdzie zdobyła 63,66% głosów, co dało 17 (80,95%) mandatów. Najniższy wynik zwycięski komitet osiągnął na Pradze Północ - 26,91%, co dało tylko 7 (30,43%) mandatów. W skalic całego miasta wyniki poszczególnych komitetów wyglądają następująco:
Zwraca uwagę oczywiście wynik stowarzyszenia "Razem dla Bielan", które wystawiając kandydatów tylko w jednej dzielnicy, czyli oczywiście na Bielanach zdobył piątą pozycję w całej Warszawie i osiągnął najlepszy wynik spośród wszystkich lokalnych, dzielnicowych komitetów. Warto też wspomnieć, że PiS wygrał z KO tylko w jednej dzielnicy - na Pradze Północ, ale ze względu na metodykę podziału mandatów zdobył ich ostatecznie mniej.
W Radzie m.st. Warszawy najwięcej, bo aż 37 mandatów, również uzyskali kandydaci KKW KO. To 61,67 proc. ogółu mandatów i 47,02 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 15 radnych, a komitet Lewicy uzyskał osiem mandatów. Ostateczne Wyniki prezentują się tak:
Rafał Trzaskowski po raz drugi został wybrany prezydentem m.st. Warszawy. Zdobył 57,41 proc. głosów i pokonał swoich rywali w pierwszej turze. Głosowało na niego ponad 444 tys. warszawianek i warszawiaków. Ostateczne wyniki:
W wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego najwięcej – 21 mandatów – zdobył KW PiS, a KKW KO ma o jeden mandat mniej. Trzecia Droga zdobyła 8 miejsc, a Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy będą mieć w sejmiku po jednym mandacie.
Frekwencja
Województwo mazowieckie może pochwalić się najwyższą frekwencją wynoszącą 57,04 proc. W Warszawie było to 58,89 proc. Najbardziej aktywną dzielnicą okazał się Wilanów z frekwencją wynoszącą 65,34 proc., natomiast najmniej głosujących było w dzielnicy Praga-Północ, gdzie do urn udało się 52,31 proc. wyborców.
Statystyka wyborcza
W Warszawie zostało wydanych prawie 24,5 tys. decyzji dotyczących wniosków o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców, ponad 7 tysięcy mniej niż przed poprzednimi wyborami w 2018 roku. Chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiły 463 osoby, a 718 złożyło wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Łączna liczba wyborców w Warszawie to ponad 1,3 mln osób.
Napisz komentarz
Komentarze