Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:40

Nietrzeźwy kierowca stracił prawo jazy i samochód!

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie 38-letni mieszkaniec Bielan. Mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Zgodnie z nowymi przepisami, oprócz prawa jazdy stracił również samochód. Jego pojazd został odholowany na strzeżony parking.
Nietrzeźwy kierowca stracił prawo jazy i samochód!

Autor: Zbigniew Meissner

Źródło: PAP

W tym artykule przeczytasz o:

  • zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy
  • pierwszej rekwizycji samochodu na Bielanach
  • nowych przepisach umożliwiających rekwirowanie pojazdów 

Wprowadzone niedawno przez ustawodawcę przepisy przewidują surowe konsekwencje dla kierowców, którzy kierują pojazdami w stanie nietrzeźwości. Do pierwszego przypadku tymczasowego zajęcia mienia na terenie Bielan doszło na początku kwietnia.

Policjanci ze stołecznej drogówki otrzymali informację o mężczyźnie kierującym prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Mundurowi około godziny 15.40, na ulicy Conrada zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Od kierowcy KIA wyczuwalna była silna woń alkoholu. 38-latek został przebadany alkomatem. Urządzenie wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a jego pojazd został odholowany na strzeżony parking. Teraz będzie odpowiadał przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Przypomnijmy, że od 14 marca obowiązuje nowy przepis, który umożliwia policji konfiskatę samochodu, jeśli jego kierowca spowodował wypadek lub w jego organizmie wykryto ponad promil alkoholu. Ponadto bezwarunkowo auto stracą kierowcy, którzy zostaną złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości po raz drugi w ciągu dwóch lat. Na mocy nowego prawa ucieczka z miejsca wypadku traktowana będzie tak samo, jak spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. W takich przypadkach policja może skonfiskować samochód sprawcy, nawet wtedy, gdy był on trzeźwy. Poza konfiskatą auta nietrzeźwy kierowca i tak zostanie ukarany mandatem i punktami karnymi.

Procedura konfiskaty wygląda tak, że policja po zatrzymaniu nietrzeźwego kierowcy odbiera mu dowód rejestracyjny i zwraca się do prokuratora o wydanie postanowienia zabezpieczenia samochodu, który do czasu wydania postanowienia zabezpieczony jest na parkingu policyjnym. Na końcu sąd orzeka o jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub uchyla taki wniosek. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze