W tym artykule przeczytasz o:
- Nagrodzie Literackiej Warszawy
- nominowanych książkach
Nagroda Literacka Warszawy w obecnej formie funkcjonuje od 2008 roku, ale jej korzenie sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Współczesny konkurs jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38. Jej laureatami są m.in. Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Zyta Rudzka, Ernest Bryll, Justyna Bednarek, Jakub Żulczyk, Anna Bikont, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Piątek oraz Wanda Hagedorn i Ola Szmida.
Do 17. edycji Nagrody Literackiej Warszawy zgłoszonych zostało aż 755 książek: 293 powieści, 212 tomów poezji, 149 książek dla dzieci, 37 komiksów i powieści graficznych oraz 75 książek o tematyce warszawskiej. W ostatniej kategorii liczba zgłoszonych tytułów wzrosła o blisko 50% w stosunku do roku ubiegłego.
Jury Nagrody Literackiej, które obradowało w składzie: Justyna Sobolewska – przewodnicząca, Maciej Jakubowiak – sekretarz, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak wytypowało nominacje w poszczególnych kategoriach. Oto one:
Proza
- Grzegorz Bogdał, „Idzie tu wielki chłopak”, Wydawnictwo Czarne
- Tomasz Różycki, „Złodzieje żarówek”, Wydawnictwo Czarne
- Aleksandra Tarnowska, „Wniebogłos”, Wydawnictwo ArtRage
W kategorii proza nominację otrzymał Grzegorz Bogdał, który, jak podkreśla jury, w swoich opowiadaniach ze zbioru „Idzie tu wielki chłopak” z nieposkromioną pasją wystawia bohaterów i bohaterki na próby, a potem przygląda się, jak wszystko zaczyna się sypać. Kolejna książka to “Złodzieje żarówek”. W uzasadnieniu tej nominacji czytamy: Tomasz Różycki uplata gęsty od dygresji poemat prozą o życiu kłębiącym się w bloku z wielkiej płyty gdzieś pod koniec lat 80. W tej kategorii nominację otrzymała również Aleksandra Tarnowska za „Wniebogłos”, czyli opowieść o dorastaniu na polskiej wsi w latach 70.
Poezja
- Justyna Kulikowska, „Obóz zabaw”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu
- Marcin Orliński, „Późne słońce”, Wydawnictwo Wolno
- Marta Podgórnik, „Erwin i Fatum”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu
Pierwsza nominacja w kategorii poezja trafia do Justyny Kulikowskiej. Autorka podejmuje temat podlaskich rzeźni i postaci uprzedmiotowionych kobiet - zadaje pytania o to, co może zrobić język w obliczu przemocy. Druga nominacja to „Późne słońce” Marcina Orlińskiego, poeta opowiada o doświadczaniu świata zarówno w skali makro, jak i w skali mikro. Kolejna nominacja przypadła Marcie Podgórnik, poetce znanej z ironii i gorzkich rozpoznań.
Literatura dziecięca
- Anna Kaźmierak (tekst i ilustracje), „Gdzie ty jesteś, koguciku?”, Wydawnictwo Wytwórnia
- Marta Lipczyńska-Gil (tekst), Marta Ignerska (ilustracje), „Ferment w mieście”, Wydawnictwo Hokus-Pokus
- Maria Strzelecka (tekst i ilustracje), „Hajda. Beskid bez kitu”, Wydawnictwo Libra PL
Listę otwiera Anna Kaźmierak z książką „Gdzie ty jesteś, koguciku?”. Jury nie ma wątpliwości. Ta książka dla najmłodszych kipi i krzyczy jaskrawymi kolorami, ogrywa konwencję wyszukiwanki, formy lubianej przez najmłodszych czytelników, by pokazać, jak wielka siła tkwi w polskiej tradycji wizualnej sztuki ludowej. Druga nominacja to „Ferment” Marty Lipczyńskiej-Gil (tekst) i Marty Ignerskiej (ilustracje). Istna jazda bez trzymanki przez słowa, kolory i smaki. Wszystko kręci się tu jak szalone i nic nie jest oczywiste. Trzecia nominacja trafia do Marii Strzeleckiej i książki „Hajda. Beskid bez kitu”. Autorka rozmawia z niepamięcią, wsłuchuje się w historie opowiadane przez beskidzki pejzaż.
Książka o tematyce warszawskiej
- Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, „Świdermajerowie”, Wydawnictwo Dowody
- Tymon Grabowski, „Paskudnik Warszawski”, Wydawnictwo Złomnik
- Michał Książek, „Atlas dziur i szczelin”, Wydawnictwo Znak
„Świdermajerowie” Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik otwierają listę książek wyróżnionych w tej kategorii. To udana próba mapowania podwarszawskości architektonicznym tropem. Autorka bada historię letniskowych miejscowości na tzw. linii otwockiej w XX i XXI w. przez pryzmat splątanych historii jej budowniczych i mieszkańców - brzmi fragment uzasadnienia jury. Kolejną nominację otrzymał Tymon Grabowski i „Paskudnik Warszawski”, czyli fascynująca opowieść fotograficzno-narracyjna o Warszawie „B” – jej zapomnianych zaułkach, ruderach, zachwaszczonych ogródkach działkowych, destruktach budowlanych. Trzecia nominacja została przyznana książce „Atlas dziur i szczelin” Michała Książka za tworzony z uwagą dziennik dzikiej natury, pozostającej w zasięgu i poza zasięgiem ludzkiego wzroku.
Komiks i powieść graficzna
- Katarzyna „Falauke” Czarna, „Czy wszystko smakuje?”, Kultura Gniewu
- Maciej Sieńczyk, „Spotkanie po latach”, Wydawnictwo Literackie
- Jacek Świdziński, „Festiwal”, Kultura Gniewu
W kategorii komiks i powieść graficzna jury nominowało „Czy wszystko smakuje?” Katarzyny „Falauke” Czarnej. Ten komiks zdradza sekrety kuchennego zaplecza, ale też opisuje ludzi przygotowujących i serwujących twój posiłek. To zabawny, słodkogorzki portret pracy we współczesnej gastronomii. Druga nominowana książka to “Spotkanie po latach” Macieja Sieńczyka. Swoje okrutnie zabawne historie, zapętlane dygresjami, sztukowane sentencjami, utkane z chaosu informacyjnego i zasłyszanych fraz. „Festiwal” Jacka Świdzińskiego to z kolei książka, w której autor pokazuje, jak projekt propagandowy wymyka się spod kontroli i staje się momentem otwarcia nowej epoki.
Zwycięzcy tegorocznej edycji zostaną ogłoszeni 15 czerwca podczas gali finałowej.
Napisz komentarz
Komentarze