W tym artykule przeczytasz o:
- nocy muzeów w Warszawie
- atrakcjach w stolicy
- udogodnieniach w kursowaniu komunikacji miejskiej
- co będzie można zwiedzić na Bielanach
Noc Muzeów udowadnia, że żyjemy w fascynującym mieście, pełnym aktywnych i uśmiechniętych ludzi. To prawdziwe miejskie święto, bo pokazujemy jak wyjątkowa jest Warszawa i że można ją odkrywać bez końca – powiedział o tegorocznej Nocy Muzeów prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Szczególnie zachęcam do spaceru po nowej przeprawie ze Śródmieścia na Pragę, by po zejściu z mostu zajrzeć do praskich galerii, Muzeum Warszawskiej Pragi czy na wystawę o saunowaniu przy Centrum Kreatywności Targowa. Do zobaczenia 18 maja! – zaprasza na 20. Noc Muzeów prezydent miasta.
W nocy z 18 na 19 maja otwartych będzie aż 312 placówek, z czego ponad 40 po raz pierwszy. Podobnie, jak w latach poprzednich nie są to tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne, np. zakamarki Ministerstwa Sprawiedliwości, dział starej książki medycznej w Głównej Bibliotece Lekarskiej, gabinet Premiera i sala obrad rządu w al. Ujazdowskich, profesjonalne studio nagrań audiobooków czy gabinet Prezydenta m.st. Warszawy.
Poza tym w Centrum Nauki Kopernik będzie można porozmawiać z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją, a w Wojskowej Akademii Technicznej zobaczyć prawdziwy poligon i spróbować swoich sił na wirtualnej strzelnicy. Dla spacerowiczów będzie także dostępny gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy pl. Defilad, który oficjalnie zostanie otwarty jesienią tego roku.
Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało atrakcje dla dzieci m.in. pokazy teatru kamishibai, a Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego nocną grę terenową. Z kolei na Osiedlu Jazdów odbędzie się wydarzenie „Sztuka w krzakach”, a w jego ramach wystawy, performance, koncerty i warsztaty.
Miasto zaplanowało także niezwykle popularną paradę zabytkowych autobusów oraz interaktywną instalację przenoszącą w świat sztuki na terenie od strony Pałacu Młodzieży. Przygotowano specjalne trasy, dzięki którym zwiedzający nie ominą najciekawszych punktów Nocy Muzeum.
W tym roku również uruchomione zostaną bezpłatne linie muzealne. Autobusy i tramwaje będą kursować wyznaczonymi trasami między instytucjami. Aby nocne zwiedzanie było jeszcze łatwiejsze i bezpieczniejsze czas kursowania komunikacji miejskiej zostanie wydłużony. Metro, tramwaje i autobusy będą jeździć do godziny ok. 2:30, a autobusy nocne ze zwiększoną częstotliwością niż zwykle.
Na Bielanach także będzie co zwiedzać. Program wygląda nowiem całkiem ciekawie, a znalazły się w nim między innymi:
- Art here, Art now - w Galerii Przeciąg (Film, Happening, Warsztaty, Wystawa)
- Leonard Luther – koncert w BOK (Koncert)
- Malujemy sensoryczny mural w MAL Kasprowicza 14 (Happening, Spotkanie, Warsztaty, Wystawa, Zwiedzanie)
- Międzywarstwy - w Galerii Magdaleny Kobiereckiej (Spotkanie, Wernisaż, Wystawa)
- Noc Muzeów w klasztorze pokamedulskim na Bielanach (Koncert, Spacer, Zwiedzanie)
- Zostaw wszystko i odleć z nami - Aeroklub (Zwiedzanie)
- Zwiedzanie schronu z lat 50. pod biurowcem Huty ArcelorMittal Warszawa (Zwiedzanie)
O szczegółach wydarzeń Nocy Muzeów na Bielanach poinformujemy wkrótce. Wszystkie informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl
Napisz komentarz
Komentarze