W tym artykule przeczytasz o:
- dopuszczonych do głosowania projektach dotyczących szeroko rozumianej kultury
- najciekawszych naszym zdaniem pomysłach
W kategorii tej mieści się 37 dopuszczonych do głosowania projektów. Przy bardzo szerokim zakresie definiowania działalności kulturalnej przyjętym przy ocenie projektów, wiele ze zgłoszonych pomysłów spełnia bowiem warunki kilku wyróżnionych w budżecie obywatelskim kategorii, Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze i warte realizacji projekty, nie dyskwalifikując w żadnym razie pozostałych, z których niektóre, zwłaszcza te dotyczące zieleni i ochrony środowiska, przedstawimy prezentując pozostałe kategorie tegorocznego budżetu obywatelskiego.
Bezpłatne kino na Bielanach
Koszt pomysłu: 80 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Romaszewskiego 19, Park Olszyna, Park Herberta, Park Kępa Potocka
Projekt składa się z trzech odrębnych form:
Kino plenerowe realizowane w różnych parkach Bielan. Projekt zakłada 7 seansów.
Kino za rogiem – to cykliczne projekcje filmowe raz w tygodniu, repertuar jest przygotowywany przez krytyka filmowego. Projekcje filmowe odbywać się będą od lutego do grudnia.
Aktorki i Aktorzy na Bielanach – to cykl spotkań z najbardziej znanymi aktorkami i aktorami polskiego kina – spotkanie takie odbywa się zawsze raz w miesiącu i poprzedzone jest projekcją filmu z udziałem danej gwiazdy bądź reżyserki.
Zakup sprzętu niezbędnego do realizacji zadania w tym zakup ekranu pneumatycznego oraz projektor 4k
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Literacki most – inspirujące spotkania w bielańskich bibliotekach
Koszt pomysłu: 45 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 120, ul. Z. Romaszewskiego 19, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 65, ul. Petöfiego 3, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 15, ul. Bogusławskiego 6a
W ramach projektu zostaną zorganizowane spotkania z autorami książek, ludźmi kultury. Miejscem spotkań będzie przestrzeń udostępniona przez trzy bielańskie biblioteki: Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 120 przy ulicy Z. Romaszewskiego 19, Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 65 przy ulicy Petöfiego 3 oraz Wypożyczalnię dla Dorosłych i Młodzieży nr 15 przy ulicy Bogusławskiego 6a.
Projekt Literacki Most to wyjątkowa inicjatywa, która łączy pasjonatów literatury z Bielan z twórcami książek, dziennikarzami, artystami, ludźmi kultury. To właśnie Państwo jako Czytelnicy bielańskich bibliotek, macie niepowtarzalną szansę na kształtowanie tej serii spotkań! Czyją twórczością się interesujecie? Komu chcielibyście zadać pytanie? Kto sprawia, że nie możecie oderwać się od czytanej książki?
Zaplanowano 12 inspirujących spotkań, a Państwo możecie zdecydować, kto będzie ich bohaterem. Czy marzycie o rozmowie z ulubioną Autorką lub Autorem, którego twórczość Was fascynuje? A może chcielibyście uczestniczyć w wymianie myśli i dyskusji z blogerem lub dziennikarzem, który swoim piórem przyczynia się do refleksji, jest opiniotwórczy i kształtuje świadomość społeczną? Teraz macie Państwo niepowtarzalną okazję, by to właśnie Wasze propozycje stały się rzeczywistością!
Literacki Most to nie tylko szansa na spotkanie z ulubionymi twórcami, ale również okazja do integracji i włączenia się w życie kulturalne naszej dzielnicy. Będzie to czas wymiany doświadczeń i myśli, dzielenia się wrażeniami, a także moment, w którym będziecie Państwo dzielić swoje literackie pasje z innymi!
Nie czekajcie! Weźcie udział w tej niezwykłej literackiej podróży, która startuje właśnie na Bielanach! To Państwo decydujecie, kto przekroczy z nami Literacki Most! Podzielcie się z nami swoimi pomysłami i propozycjami i stańcie się częścią przygody, która łączy ludzi, słowa i pasje.
Bielańskie godziny dla rodziny na Chomiczówce
Koszt pomysłu: 152 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Park Chomicza
Projekt "Bielańskie Godziny dla Rodziny" ma na celu promowanie aktywnego i ciekawego spędzania czasu wspólnie z rodziną w świecie realnym, a nie wirtualnym, pogłębianie więzi rodzinnych, naukę współpracy, a także integrację sąsiedzką. Dla młodszych dzieci również znajdzie się przyjazny kącik. W ramach projektu zostanie zorganizowane wydarzenie plenerowe dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Piknik odbędzie się w maju, w dzień weekendowy, na zielonych terenach osiedla Chomiczówka.
GRA TERENOWA:
Projekt zakłada wzmocnienie relacji rodzinnych podczas brania udziału w ekologicznej grze terenowej, którą poprowadzą pasjonatki, na co dzień zajmujące się edukacją dzieci na świeżym powietrzu. Uczestnicy, współpracując ze sobą w rodzinach, będą rozwiązywać zadania rozmieszczone na terenie Parku Chomicza. Za przejście trasy z wszystkimi punktami przewidziane będą nagrody dla pierwszych trzech miejsc oraz upominki dla rodzin, które ukończą grę. Nagrody będą adekwatne do założeń projektu.
TURNIEJE SPORTOWE:
W ramach projektu odbędzie się turniej składający się z kilku konkurencji sportowych, takich jak: Molkky, skoki w worku, warcaby oraz rzut piłką w dal. Konkurencje te będą opierały się na współpracy grupowej, a za udział w turnieju uczestnicy otrzymają różne gadżety. Turniej będzie miał charakter otwarty, bez wcześniejszych zapisów.
KĄCIK DLA MALUCHÓW:
Podczas wydarzenia będzie zorganizowana strefa dla rodzin z najmłodszymi dziećmi, gdzie maluchy spędzą czas z rodzicami i dziadkami.
WARSZTATY I ZAJĘCIA OGÓLNOROZWOJOWE:
“Bielańskie Godziny dla Rodziny” to także mini-warsztaty wspólnego tworzenia kosmetyków naturalnych, pokoleniowej nauki podstawowych węzłów makramowych oraz kreatywne zajęcia plastyczne i muzyczne.
ODWIEDZINY ALPAK
Dla całych rodzin miłą atrakcją będzie spotkanie żywych zwierząt, poznanie ich zwyczajów i możliwość pogłaskania alpak.
Ponadto projekt zakłada stworzenie kącika fotograficznego, aby rodziny mogły zrobić wspólne pozowane zdjęcie, ustawienie beczkowozu z warszawską kranówką, zaproszenie food trucków i małej gastronomii.
Zaczytani na Bielanach - zakup nowości do bielańskich bibliotek
Koszt pomysłu: 299 000,00 zł
Lokalizacja projektu: - Mediateka START-META, ul. Szegedyńska 13a
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 14, ul. Bogusławskiego 6a
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 26, ul. z. Romaszewskiego 19
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 27, al. Zjednoczenia 19
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 43, ul. Perzyńskiego 3
- Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 49, ul. Reymonta 6
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 12, al. Zjednoczenia 19
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 15, ul. Bogusławskiego 6a
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 21, ul. Wrzeciono 48
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 22, ul. Rudzka 12/14
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 65, ul. Petofiego 3
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 96, ul. Perzyńskiego 3
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 103, ul. Reymonta 6
- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 120, ul. Z. Romaszewskiego 19
- Czytelnia Naukowa II, ul. Romaszewskiego 19.
- Storyteka, ul. Zgrupowania AK "Kamipinos" 15 (Galeria Młociny)
Celem projektu jest podniesienie poziomu czytelnictwa oraz zapewnienie mieszkańcom Bielan równego dostępu do nowości wydawniczych i zachęcanie czytelników wszystkich grup wiekowych do sięgania po wartościowe pozycje książkowe, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Projekt umożliwia powszechny, bezpłatny dostęp do nowości wydawniczych, celem zaspokajania potrzeb czytelniczych mieszkańców zgodnie z zadaniami, które spełniać powinny wypożyczalnie. To właśnie nowości przyciągają dzieci, młodzież i dorosłych do placówek bibliotecznych, nadając sens ich pracy, tym bardziej, że obecnie stają się one małymi centrami kultury z ofertą kursów, zajęć, teatrzyków, itp. Biblioteki integrują lokalną społeczność i dają dostęp do wiedzy i rozrywki mieszkańcom Dzielnicy Bielany.
Planowany jest zakup nowości książkowych, książek online, w tym dostęp do Legimi i Empik Go oraz promocja projektu (projekt i druk plakatów, ulotek oraz naklejek na książki).
Biblioteka Otwarta Non Stop - książkomat i wrzutnie na książki dla bielańskich bibliotek
Koszt pomysłu: 445 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Przy Bibliotece Publicznej im. S. Staszica m.st. Warszawy w Dzielnicy Bielany ul. Romaszewskiego 19
W ramach projektu na terenie Bielan w miejscu najbardziej dogodnym dla mieszkańców ustawiony zostanie książkomat czyli urządzenie umożliwiające całodobowy odbiór wcześniej zamówionych w bibliotece książek. Dodatkowo przy placówkach bibliotecznych na terenie Bielan ustawione zostaną wrzutnie na książki (trezory), umożliwiające całodobowy zwrot wypożyczonych książek do biblioteki.
Opis projektu:
Proponujemy umieszczenie ksiąkomatu przy Bibliotece Publicznej im. S. Staszica m.st. Warszawy w Dzielnicy Bielany, ul. Romaszewskiego 19. Wybór tego miejsca wynika z jego dogodnej lokalizacji blisko licznych linii komunikacyjnych, takich jak Stacja Metra Słodowiec oraz linie autobusowe na ul. Żeromskiego, a także autobusowe i tramwajowe na ul. Broniewskiego.
Za codzienną obsługę urządzenia będzie odpowiedzialny personel biblioteki, która dodatkowo zostanie zaopatrzona w nowe książki, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców korzystających z ksiąkomatu.
Kolejnym elementem projektu są wrzutnie na książki (trezory), czyli analogowe urządzenia umożliwiające samodzielne zwracanie książek. Urządzenia te pozwolą na wygodne oddawanie książek w dniach i godzinach, gdy biblioteka jest zamknięta. Wrzutnie zostaną rozmieszczone przy ośmiu placówkach bibliotecznych na terenie Bielan, w tym również przy planowanym ksiąkomacie.
Proponowane adresy placówek bibliotecznych, przy których zostaną umieszczone wrzutnie:
ul. Bogusławskiego 6a
ul. Perzyńskiego 3
ul. Petőfiego 3
ul. Romaszewskiego 19
ul. Rudzka 12/14
ul. Szegedyńska 13a
ul. Wrzeciono 48
al. Zjednoczenia 19\
Napisz komentarz
Komentarze