W tym artykule przeczytasz o:
- dopuszczonych do głosowania projektach dotyczących zieleni miejskiej i ochrony środowiska
- najciekawszych naszym zdaniem pomysłach
W kategoriach dotyczących zieleni miejskiej i ochrony środowiska mieści się 37 dopuszczonych do głosowania projektów. Ponieważ znakomita większość zgłoszonych w obu tych kategoriach pomysłów się pokrywa postanowiliśmy zaprezentować je wspólnie, Przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze i warte realizacji projekty, nie dyskwalifikując w żadnym razie pozostałych.
Zupełnie nowe skwery na Bielanach
Koszt pomysłu: 900 000,00 zł
Lokalizacja projektu: przy ul. Sokratesa i Cienkiej oraz przy ul. Maszewskiej
W ramach projektu powstanie nowy skwer przy ul. Sokratesa i Cienkiej.
Wybudowane zostaną na nim nowe chodniki, powstaną nowe elementy małej architektury (kosze, ławki, w tym bujane, parklety, stoliki do gry w szachy oraz dużo nowej roślinności.
Drugi zaś skwer, zlokalizowany przy ul. Maszewskiej wzbogaci się oraz dużo nowej roślinności (drzewa, krzewy i bujnie kwitnące byliny).
Skwer powstanie w zielonej, porzuconej i zaniedbanej przestrzeni z wydeptanymi klepiskami zlokalizowanej między nowymi blokami przy Cienkiej i Sokratesa.
Do budowy nowego miejsca odpoczynku należy korzystać z materiałów i rozwiązań jak najbardziej zbliżonych naturze (m.in. urządzenia drewniane).
Kwiecisty Zieleniec przy Stawach Kellera
Koszt pomysłu: 104 400,00 zł
Lokalizacja projektu: Gdańska 20, mały skwer o powierzchni ok. 800 m2
Celem projektu jest zagospodarowanie małego skweru przynależnego do Parku Stawy Kellera. Na skwerze planuje się utworzenie kwietnych, niskich i wysokich rabat, z roślinnością wieloletnią, jak i jednoroczną, której głównym celem będzie naturalne odgrodzenie się od części drogowej i jej zasłonięcie, poprawę wizualną i estetyczną skweru, powiększenie zagospodarowania obszaru Parku.
Na terenie niezagospodarowanego skweru znajdującego się pomiędzy ulicami Hłaski i Gdańskiej, od wielu lat rośnie tylko trawa, potencjał tego miejsca pozostaje wciąż niewykorzystany. Skwer jest wpisany do planu miejscowego jako przestrzeń przeznaczona pod zieleń urządzoną parku. Stąd też projekt ten ma na celu stworzyć przestrzeń buforową, która odgrodzi obszar ulicy Hłaski oraz domknie wizualnie koniec Parku. Utworzenie naturalnych wysokich rabat od strony ulicy Hłaski oraz niskich od strony ulicy Gdańskiej, poprawi odbiór wizualny parku oraz powiększy przestrzeń pod zieleń urządzoną. Wolną przestrzeń pomiędzy rabatami można zagospodarować dodatkowo pod małą łąkę kwietną. Dodatkowo urządzona zieleń będzie chronić pobliski plac zabaw dla dzieci, wyłapując cześć hałasu drogowego jak i kurz z liniowych zanieczyszczeń komunikacyjnych.
Projekt zakłada utworzenie, zagospodarowania skweru w zgodzie z okolicznymi istniejącymi nasadzeniami znajdującymi się w tej części parku, a następnie utworzenie w tym miejscu rabat i wykonanie planowych nasadzeń. Należy zaplanować nasadzenia bez ograniczania widoczności na skrzyżowaniu dla kierowców.
Ekologiczne wiaty przystankowe na Bielanach
Koszt pomysłu: 182 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Przystanki w rejonie Szpitala Bielańskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, przy skrzyżowaniu ulic Marymonckiej i Podleśnej oraz przy skrzyżowaniu ulic Marymonckiej i Dewajtis.
Projekt zakłada zmodernizowanie, przerobienie wiat przystankowych, obecnie już stojących, na ekologiczne, znajdujących się w okolicy Szpitala Bielańskiego, AWF-u i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Celem projektu jest przemiana, modernizacja wiat przystankowe na ekologiczne. Konkretnie polegałoby to na okropkowaniu szyb oraz umieszczenia rozchodnika na dachach tychże wiat.
Lokalizacje wiat uzgodnione z Zarządem Transportu Miejskiego: Szpital Bielański 02, Szpital Bielański 03, AWF 04, Podleśna-IMiGW 05, Podleśna-IMiGW 06, UKSW 03 oraz UKSW 04
Chronimy i poznajemy nietoperze w lasach Dzielnicy Bielany - rozwieszenie skrzynek dla odpoczynku tych zwierząt
Koszt pomysłu: 90 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Las Lindego, Las Nowa Warszawa, Las Młociny, Dęby Młocińskie
Projekt zakłada wykonanie inwentaryzacji nietoperzy (=chiropterofauny) w lasach Bielan-dzięki której zostanie opracowana ekspertyza dotycząca zagrożeń dla tej niezmiernie ważnej w przyrodzie grupy zwierząt, wskazująca także konkretne sposoby ich ochrony. Na podstawie tego opracowania w lasach Bielan rozmieszczone zostanie do 150 sztuk skrzynek służących dla dziennego odpoczynku różnych gatunków nietoperzy.
Projekt przewiduje:
- przeprowadzenie latem 2025r. w lasach miejskich Bielan (o łącznej powierzchni ok. 500 ha: Las Lindego, Las Nowa Warszawa, Las Młociny, Dęby Młocińskie – w ramach powtórzenia badań z 2020 roku, Las Bielański – otulina i rezerwat) inwentaryzacji nietoperzy, która umożliwi ustalenie aktualnego składu gatunkowego tej grupy ssaków, niezmiernie ważnej dla środowiska przyrodniczego. Inwentaryzacja ta będzie przeprowadzona zarówno za pomocą badań z użyciem detektora ultradźwięków oraz poprzez odłowy tych zwierząt — z użyciem sieci — z zachowaniem zasad zapewnienia bezpieczeństwa złapanym nietoperzom i wykluczeniem ich znakowania — które na potrzeby tej inwentaryzacji jest zbyteczne. Szczegółowa metodyka badań i ich częstotliwość — zostaną szczegółowo sprecyzowane przez Zamawiającego — „Lasy Miejskie Warszawa”; w trakcie badań nietoperze nie będą znakowane,
- realizację przez wykonawcę projektu wycieczki „na nietoperze”- 3 nocne spacery edukacyjne w Lesie Bielańskim, Lesie Młociny i Dębach Młocińskich — latem 2025r.; rejestracja chętnych na to wydarzenie będzie prowadzona przez Lasy Miejskie Warszawa.
- sporządzenie ekspertyzy, podsumowującej wyniki inwentaryzacji, wraz ze sformułowaniem wniosków dotyczących zagrożeń dla nietoperzy bytujących w bielańskich lasach oraz z podaniem sposobów minimalizacji tych zagrożeń i konkretnych wskazań dla ochrony. Sformułowane wnioski będą dotyczyć też wytycznych dla zagospodarowania otoczenia tych lasów i prowadzenia w nich gospodarki leśnej - pod kątem wymogów środowiskowych nietoperzy. Ponadto w ekspertyzie zostaną zaproponowane miejsca (lokalizacja w GIS) zawieszenia przewidzianych w projekcie do 150 skrzynek dla nietoperzy,
- zawieszenie w miejscach wskazanych w ekspertyzie do 150 sztuk skrzynek dla nietoperzy różnych typów (np. Strattman i Issel), na wysokości około 5 metrów nad ziemią — pod nadzorem chiropterologa — w IV kwartale 2025r., jak również sporządzenie mapy w GIS z lokalizacją powieszonych skrzynek; z czynności tej będzie wyłączony rezerwat „Las Bielański”, w którym jest wystarczająca liczba schronień dla tych ssaków.
Bardziej naturalnie, dziko, zdrowo na Bielanach
Koszt pomysłu: 184 000,00 zł
Lokalizacja projektu: Pasy drogowe dróg wojewódzkich, krajowych i powiatowych (m.in. Marymoncka, Podleśna, Zjednoczenia, Żeromskiego, Wybrzeże Gdyńskie, Kasprowicza)
Ograniczenie koszenia traw w pasach drogowych do 2-3 razy w roku, grabienia i wygrabiania liści do gołej ziemi pod koronami drzew. Dzięki realizacji projektu na terenach niekoszonych będą pojawiały się spontanicznie rośliny dwuliścienne tworząc tzw. naturalne łąki miejskie. Dodatkowo zostanie założonych 300m2 łąk kwietnych. Ograniczenie grabienia wpłynie na poprawę warunków siedliskowych dla starszych drzew. Projekt spowoduje zatrzymanie większej ilości wody w miejscu opadu, wzmocni różnorodność biologiczną, co zwiększy zakres adaptacji miasta do zmian klimatycznych.
W projekt ten wchodzą takie elementy jak:
- ograniczenie koszenia traw do 2-3 razy w ciągu roku, a jeśli koszenie będzie się odbywać, to do wyższego poziomu, a nie do samej ziemi. W miejscach, gdzie jest taka możliwość proponuje się również pozostawienie samosiejek drzew rodzimych.
- założenie 300m2 łąk kwietnych m.in. w pasie drogowym ul. Marymonckiej oraz al. Zjednoczenia
- ograniczenie grabienia i wygrabiania do gołej ziemi liści z pasów zieleni, terenów zielonych pod koronami drzew (klepiska). Aby liście nie były intensywnie rozwiewane przez wiatr projekt zakłada montaż wiklinowych płotków.
- dbanie o stan zdrowia drzew już rosnących, unikanie ich wycinania. Prowadzenie prac pielęgnacyjnych przy drzewostanie.
Napisz komentarz
Komentarze