9 listopada rozstrzygnięto plebiscyt na Warszawiankę Roku.
W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:
- Kto został Warszawianką Roku i kim jest laureatka?
- Kto zasiadał w kapitule konkursu?
- Ilu mieszkańców oddało głos na zwyciężczynię plebiscytu?
Do 22 października można było głosować na kandydatki do tytułu Warszawianki Roku. Wyniki poznaliśmy 9 listopada.
Warszawiacy mogli głosować na 10 kandydatek. Wśród nich były: Wanda Traczyk-Stawska, Olga Kozierowska, Katarzyna Augustynek, Magdalena „Lusia” Żagałkowicz, Agnieszka Sikora, Marta Lempart, Marina Hulia, Sylwia Chutnik i Agnieszka Kępka. Wszystkie lauretki łączy zaangażowanie w sprawy społeczne, aktywność na rzecz potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem.
Przeczytaj również: Seans z krytykiem filmowym, potańcówka oraz warsztaty dla przedsiębiorców – Wydarzenia na Bielanach
O nominacji do konkursu zdecydowała kapituła
Kapituła przeprowadzając selekcję zgłoszeń uwzględniała nie tylko działalność kandydatek na rzecz Warszawy, ale również „realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie”. Głosować można było elektronicznie poprzez formularz na stronie organizatora.
Przeczytaj również: Niech zielone świeci się dłużej!
Kto decydował o nominacjach?
W kapitule konkursu zasiedli: Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta; Anna Maruszeczko, dziennikarka; Beata Michalec, miejska radna; Ewa Ewart, dziennikarka, dokumentalistka; Agnieszka Szydłowska, dziennikarka radiowa; Nicole Sochacki-Wójcicka, laureatka poprzedniej edycji plebiscytu, lekarz; Vienio, wokalista, raper, producent muzyczny; Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Kim jest laureatka?
Tytuł Warszawianki Roku zdobyła Wanda Traczyk-Stawska uzyskując ponad 50 tysięcy głosów. To więcej niż suma głosów oddanych w poprzednich dwóch edycjach plebiscytu. Wanda Traczyk-Stawska urodziła się w 1927 roku. Podczas niemieckiej okupacji działała w Szarych Szeregach. Brała również udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania została wywieziona do Niemiec, skąd w 1947 roku wróciła do Polski. W Warszawie ukończyła studia psychologiczne, po których została nauczycielką.
W 2015 roku dzięki jej staraniom Sejm ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Ostatnio głośno było o pani Wandzie w kontekście jej publicznych wystąpień na demonstracjach, w których podkreślała jak istotna jest rola Europy w jej życiu. Niezwykłej popularności w Internecie nabrało z kolei nagranie jej przemówienia, które zagłuszała grupa narodowców na czele z Robertem Bąkiewiczem.
Tegoroczny plebiscyt na Warszawiankę Roku to już czwarta edycja imprezy, od kiedy została reaktywowana w 2018 roku. Wcześniej podobny plebiscyt funkcjonował w latach 1967 – 1981. Warszawiankami Roku już w wolnej Polsce były m. in.: Anna Ojer czy Nicole Sochacki-Wójcicka.
Przeczytaj również: Metro tylko na Bielanach i Żoliborzu. W weekend zapowiadane są utrudnienia
.
Napisz komentarz
Komentarze