Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:35

Harfobaje – koncert na harfę celtycką i flet z bajką

W Bielańskim Ośrodku Kultury, w niedzielę, 12 maja odbędzie się kolejne spotkanie muzyczne dla dzieci od lat 3. Tym razem odbędzie się pod szyldem „Harfobaje – koncert na harfę celtycką i flet z bajką”. Początek o godz. 12:30.
Harfobaje – koncert na harfę celtycką i flet z bajką

Źródło: BOK

W tym artykule przeczytasz o:

  • muzycznym spotkaniu z harfą dla dzieci
  • programie występu
  • artystce Katarzynie Kolbowskiej

Podczas spotkania dzieci będą mogły zapoznać się z harfą celtycką. Wysłuchać melodii i jej brzmienia, które przeplatane będzie opowiadaniem bajki „O skrzacie i królowej elfów”. Spotkanie bedzie miało charakter integracyjny. Dzieci będą wciągane do dyskusji oraz poszerzana jest ich wiedza o muzyce świata. Stworzony jest szeroki kontekst kulturowy, bo harfa uznana została za instrument narodowy nie tylko przez Irlandię, ale też Peru i Paragwaj. Spotkanie obejmuje również prezentację możliwości harfy, krótki quiz oraz kilka słów o pochodzeniu instrumentu. Na koniec dzieci mogą pobrzdąkać na strunach.

Spotkanie prowadzić będzie Katarzyna Kolbowska. - Jestem harfistką związaną z zespołami Lady Aarp i Libelid oraz autorką bajek dla dzieci. Zajmuję się również socjologią kultury i badaniem wędrujących wątków kulturowych. Napisałam książkę antropologiczną. Interesuje mnie „drugie życie” przeniesionych symboli i tradycji z dala od ich korzeni. Uniwersalne mity, które przekazywane były z ust do ust, do dziś mają moc oddziaływania i uczenia. Stare baśnie sprawiają, że można przeżyć coś, czego by się bez nich nie przeżyło - mówi o sobie Katarzyna Kolbowska.

Opowiadanie baśni “O skrzacie i królowej elfów.” przeplatane jest melodiami. Harfa naśladuje dźwięki natury – muskanie promykami słońca, wiatr, deszcz. Flet – śpiewy ptaków. W drugiej części dzieci odpowiadają na zagadki związane z pochodzeniem harfy celtyckiej, sposobami wydobywania z niej dźwięku. Rozpoznają znaną kołysankę. Mogą pobrzdąkać na strunach. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze