Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 01:20

Poznanie tematu uzależnień - spotkanie z uczniami w Zespole Szkół nr 10

[Tylko u nas!] Właśnie rozpoczęły się spotkania edukacyjne dla uczniów bielańskich placówek oświatowych. Pierwsze z nich odbyło 14 maja w Zespole Szkół nr 10 im. St. Staszica przy ul. Perzyńskiego 10. Tytułem pierwszego spotkania było „Poznanie tematu uzależnień”.
Poznanie tematu uzależnień - spotkanie z uczniami w Zespole Szkół nr 10

Autor: Wiktor Zając

Cykl spotkań poświęcony jest podnoszeniu świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z konsumpcją alkoholu oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Spotkania mają na celu nie tylko poszerzyć wiedzę młodych ludzi, ale także nauczyć praktycznych umiejętności, które pomogą im podejmować zdrowe decyzje w przyszłości. W każdym spotkaniu uczestniczy dwóch ekspertów psychologów. Pierwsze spotkanie pt. „Poznanie tematu uzależnień” odbyło się w Zespole Szkół nr 10 im. St. Staszica przy ul. Perzyńskiego 10 dla młodzieży Technikum nr 25 dnia 14 maja o godz. 9:30. Spotkanie miało na celu wprowadzić uczniów w problematykę uzależnień, ukazując mechanizmy ich powstawania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczne.

Moderatorem spotkania był redaktor naczelny Gazety Bielan Mateusz Durlik, który przedstawił uczniom ekspertów. Pierwszą z nich była Paulina Osienicka - psycholożka, psychoterapeutka, która pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Klinice Dzieci i Młodzieży. Drugą ekspertką była Agnieszka Kowalczyk - psycholożka, psychoterapeutka, która pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ursusie.

Rodzaje uzależnień

W pierwszej części spotkania przeprowadzona została rozmowa ekspercka podczas której, Paulina Osienicka wygłosiła krótką prezentację na temat różnych rodzajów uzależnień. Ekspertka wymieniała rodzaje uzależnień. Są nimi uzależnienia od substancji (alkoholu, substancji psychoaktywnych, nikotyny, leków), ale i uzależnienia behawioralne (np. Internet, uzależnienia od seksu, nawyków żywieniowych, ale także pracoholizm).

Znaczenie dopaminy przy uzależnieniach oraz wpływ mediów społecznościowych

Agnieszka Kowalczyk zwróciła uwagę, że podatność na uzależnienia jest większa wśród osób niepełnoletnich niż u osoby dorosłej, która ma już w pełni ukształtowane płaty czołowe mózgu. Istotną rolę pełni dopamina, która odpowiada za motywację. „Kłopotem w nadmiarowym wydzielaniu dopaminy sprawiają, że zwykłe rzeczy tracą znaczenie” - wyjaśniała Agnieszka Kowalczyk. „Używki takie jak alkohol czy marihuana odpowiadają za silny wzrost dopaminy” - dodała. Ekspertka zwróciła uwagę także na uzależnienie od takich aplikacji jak TikTok, który odpowiada także na duży wzrost dopaminy.

Paulina Osienicka zwróciła uwagę na wpływ marihuany za ogranizm człowieka pod kątem wydzielania się dopaminy. „Osoba, która wcześniej regularnie chodziła do kina, dla której sprawiało to przyjemność, po dłuższym i regularnym przyjmowaniu marihuany nie odczuwa pójścia do kina za przyjemność, którą dostrzegała przed uzależnieniem się od marihuany, i nie rzadko potrzebuje dodatkowej stymulacji” - zaznaczyła.

Redaktor naczelny Mateusz Durlik podkreślił fakt w jaki sposób działają algorytmy na TikToku. „TikTok bada nasze zachowanie. Dopamina ma być wydzielana stopniowo, a następnie jest nam ona odbierana. W konsekwencji użytkownik przesuwa kolejne filmiki w celu odnalezienia tych, które będą go interesować tracąc coraz więcej czasu przed telefonem” - zaznaczył Mateusz Durlik.

„Ile godzin dziennie Polacy scrollują swój telefon?” - zadał uczniom to pytanie redaktor naszej gazety. Nikt ze słuchaczy nie znał tej odpowiedzi. Okazuje się, że dziennie średnio scrollujemy 93 metry, czyli tyle ile wysokości ma Statua Wolności.

Wpływ uzależnień na zdrowie fizyczne i psychiczne

Paulina Osienicka zaznaczyła, że poważnym problemem jest, kiedy uzależnienie odbiera nam czas na rzeczy, które sprawiały nam przyjemność. „Drugim sygnałem są różne konsekwencje tj. spóźnianie czy nie chodzenie na lekcje, albo mamy jakieś konsekwencje natury prawnej. Kolejnym sygnałem są konsekwencje natury zdrowotnej” - zaznaczyła ekspertka. Duże znaczenie ma wpływ uzależnień na układ nerwowy.

Presja rówieśników i otoczenia przy popadaniu w uzależnienia

Mateusz Durlik zwrócił uwagę na kwestię picia alkoholu, co w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne do uniknięcia wśród młodych ludzi chodzących na różne imprezy. „Ważne jest w tym wszystkim, żeby zastanowić się co jest normą. Czy chcemy za tą normą podążać? Warto zapewne szukać takich grup, gdzie te normy są trochę inne. Należy pamiętać, aby mieć swój rozsądek i wyznaczać sobie granice” - tłumaczyła Paulina Osienicka. „Polegniemy jeśli wejdziemy w niepotrzebną dyskusję. Warto podkreślać swoją autonomię i powiedzieć, że zdecydowałem się na taką a nie inną decyzję dotycząca niespożywania alkoholu” - dodała.

Paulina Osinicka podkreśliła, że każdy chce budować sobie prawdziwe przyjaźnie. „Każdy z nas potrzebuje bliskich i ważnych relacji, które nie będą zatrute i zainfekowane różnego rodzaju substancjami” - dodała ekspertka.

Eksperci wskazali, że uzależnieniem może być nie tylko picie alkoholu codziennie, ale nawet przy regularnych spotkaniach ze znajomymi w każdy weekend, bo jest to pewien cykl. Można mówić już o uzależnieniu psychicznym. 

Z kolei Agnieszka Kowalczyk podkreśliła, że im więcej mamy umiejętności jak budować relacje czy co jest naszą trudnością, tym łatwiej będzie nam odmawiać.

Czynniki ryzyka predysponujące od uzależnień

Paulina Osienicka wskazała na znaczenie różnych czynników, takich jak samoocena, uleganie względem ludzi, których uważa się za ważniejszych od siebie, które wpływają na nasze emocje. „W efekcie sięgamy po różne substancje dając coś atrakcyjnego na krótką metę” - dodała. Ponadto zaznaczyła, że bardzo ważne są wzorce rodzinne. Ekspertka przestrzegała przed złymi wzorcami. „Nie uczymy się, że kojąca jest relacja, ale kojąca jest substancja” - dodała.

Paulina Osienicka wskazała jak ważnym czynnikiem jest środowisko, ale także wpływ w jaki sposób media propagują styl życia.

Ćwiczenia warsztatowe aktywizujące młodzież

W drugiej części spotkania organizatorzy przygotowali część warsztatową, którą poprowadziła Paulina Osienicka. Ekspertka przygotowała proste ćwiczenie w którym zadała pytanie uczniom jakie są  trzy najważniejsze rzeczy w ich życiu. Uczestnicy mieli 3 minuty na zastanowienie się, po czym Paulina Osienicka zwróciła się, aby każda osoba w swojej głowie wyrzuciła jedną z tych trzech wartości. Po chwili zastanowienia poprosiła o wyrzucenie drugiej wartości, a na sam koniec ekspertka poprosiła o odrzucenie tej ostatniej wartości. „To ćwiczenie jest o tym jak działa uzależnienie. Te rzeczy które były dla nas ważne przestają mieć znaczenie” - wyjaśniła Osienicka. Psycholożka wyjaśniła, że uczniowie nie muszą się dzielić tymi wartościami, lecz poprzez to ćwiczenia chciała nakłonić uczestników do głębszych refleksji. Ćwiczenie też miało pokazać które wartości spośród trzech najważniejszych ma największe znaczenie dla życia młodego człowieka, a które najmniejsze.

Na zakończenie Mateusz Durlik podziękował za udział w spotkaniu jednocześnie zwracając się do młodzieży szkolnej, że jeśli ktoś ma pytania w kwestii tematu uzależnień, może się zwrócić do bezpośrednio do prelegentów po spotkaniu.

W ramach całego cyklu prowadzonego w bielańskich szkołach ponadpodstawowych spotkania odbędą się jeszcze w pięciu placówkach. Kolejnymi tematami będą sygnały ostrzegawcze i ryzyko uzależnień, radzenie sobie z presją społeczną, komunikacja i odmawianie, wsparcie społeczne i przyjaźń, a także aktywność społeczna i wdrażanie pozytywnych zwyczajów. W czwartek (16 maja) o godz. 12:30 odbędzie się drugie spotkanie, tym razem w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Żeromskiego 81 dla młodzieży trzeciej klasy Technikum Księgarskiego im. Stefana Żeromskiego.

Cykl spotkań z uczniami został sfinansowany z budżetu Urzędu Dzielnicy Bielany. 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze