Cykl spotkań poświęcony jest podnoszeniu świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z konsumpcją alkoholu oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Spotkania mają na celu nie tylko poszerzyć wiedzę młodych ludzi, ale także nauczyć praktycznych umiejętności, które pomogą im podejmować zdrowe decyzje w przyszłości. W każdym spotkaniu uczestniczy dwóch ekspertów psychologów. Drugie spotkanie pt. „Sygnały ostrzegawcze i ryzysko uzależnień” odbyło się w Zespole Szkół nr 18 przy ul. Żeromskiego 81 dla młodzieży Technikum Księgarskiego im. Stefana Żeromskiego dnia 16 maja o godz. 12:30. Spotkanie miało na celu wprowadzić uczniów w problematykę uzależnień, ukazując mechanizmy ich powstawania oraz konsekwencje zdrowotne i społeczne.
Zgromadzoną na sali gimnastycznej młodzież przywitał redaktor naczelny Gazety Bielan Mateusz Durlik, który przedstawił ekspertów: Paulinę Osienicką oraz Agnieszkę Kowalczyk, które są psycholożkami i psychoterapeutkami. Agnieszka Kowalczyk od wielu lat prowadzi z młodzieżą i pracuje z osobami uzależnionymi w ośrodkach terapii uzależnień. Z kolei Paulina Osienicka pracuje z młodzieżą w Instytucie Psychologii i Neurologii w Klinice Dzieci i Młodzieży, pracując z młodzieżą uzależnioną od wielu różnych substancji.
Sygnały ostrzegawcze
W pierwszej części spotkania w formie rozmowy, ekspertki odpowiadały na pytania przygotowane przed redaktora naczelnego Gazety Bielan. Pierwszym pytaniem było, jakie są najczęstsze sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na ryzyko rozwinięcia się uzależnienia? Paulina Osienicka stwierdziła, że pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest taka sytuacja, kiedy jakaś czynność, bądź jakaś substancja staje się nawykiem. „Jeśli sięgamy po coś w sposób powtarzalny jest to sygnał ostrzegawczy dla nas” - dodała. Drugim sygnałem według Pauliny Osienickiej jest sytuacja, w której różne rzeczy dookoła przestają być dla nas tak samo ciekawe, ważne czy atrakcyjne, niż były dotychczas. „Główne źródło przyjemności związane jest wokół danej substancji lub zachowaniem” - wskazała ekspertka. Trzecim sygnałem psycholożka wskazała emocje, w szczególności kiedy przejawem jest agresja, zaś czwartym jest wycofanie z relacji. „Zaczynamy mieć mniejszą ochotę rozmawiania m.in. z rodzicami” - podkreśliła Paulina Osienicka. Z kolei Agnieszka Kowalczyk wyjaśniła, że jeśli nasze myśli czy emocje zaczynają być problematyczne w naszym życiu, to jest to sygnał, że coś może być nie tak.
Różnice między eksperymentowaniem z substancjami a zaczątkiem uzależnienia
Drugim pytaniem do ekspertek było: jakie są różnice między normalnym eksperymentowaniem z substancjami a poczętkiem uzależnienia? Agnieszka Kowalczyk powiedziała, że alkohol jest dość powszechną rzeczą, którą bardzo dużo osób używa. „Nie wszyscy są uzależnieni, którzy piją alkohol. Uzależnienie zaczyna się wtedy, kiedy mamy problem z kontrolowaniem picia” - zaznaczyła ekspertka. „Uzależnienie jest widoczne wtedy, kiedy ktoś zaczyna tak organizować sobie życie, żeby znaleźć okazję do napicia się” - dodała.
Paulina Osienicka zaznaczyła, że układ nerwowy człowieka rozwija się do 25. roku życia. W konsekwencji podatność od uzależnień jest większa u młodego człowieka, niż u osób dorosłych.
Konsekwencje społeczne
Prowadzący zapytał jakie są sygnały zmian w zachowaniu osoby uzależnionej. Agnieszka Kowalczyk wyjaśniła, że jednym z takich głównych sygnałów jest rozregulowany rytm dobowy. „Osoba ma problem w funkcjonowaniu w pewnym rytmie, np. wieczornym, a nie rannym” - dodała. Psychoterapeutka wskazała, że takie osoby zaniedbują swoje obowiązki. „Potrafią na przykład zaniedbywać swój wygląd, nie pamiętać o potrzebie wyprowadzania na spacer swoich zwierząt” - wskazała Kowalczyk. Ponadto ekspertka wyjaśniła, że uzależnienie najlepiej rozwija się w ukryciu. „Najlepiej wyłożyć karty na stół i powiedzieć, że martwię się o ciebie i chcę ci pomóc. Mówimy o tym oficjalnie. Wtedy jest duża szansa, że ta osoba nie będzie czuła się tak pewnie w swoim uzależnieniu. Jest duża szansa, że ta osoba zwróci się wtedy o pomoc” - tłumaczyła ekspertka.
Strategie w pomocy w wyjściu z uzależnienia
Paulina Osienicka wskazała, że warto zwrócić się wtedy do psychologa szkolnego, czy poprosić rodziców o zapisanie się do psychoterapeuty. „Bardzo ważne jest, aby mieć wsparcie u osób, które są w stanie nam pomóc” - dodała.
Asertywność w przeciwdziałaniu ryzyku uzależnienia
Prelegenci wskazali jak dużym problemem jest asertywność w sytuacjach kiedy nasze najbliższe środowisko nadużywa alkoholu przy różnych okazjach. Ważna jest wtedy nasza asertywność, kiedy chcemy odmówić, ale boimy się oceny drugiej strony.
Z kolei Agnieszka Kowalczyk podkreśliła, że nie możemy ulegać dając sobą sterować przez innych. „Należy także sobie pomyśleć, czy chcemy się w coś włączyć i czy nam się to opłaca” - wyjaśniła psycholożka. „Badania pokazują, że młodzi ludzie szybciej się uzależniają i o wiele trudniej jest im potem wyjść z tego” - dodała.
Ćwiczenia aktywizujące młodzież
W części warsztatowej przygotowane zostało ćwiczenie na skupienie, które poprowadziła Paulina Osienicka. Pierwszym ćwiczeniem było, aby każdy z uczestników zastanowił się nad wybraniem w swojej wyobraźni trzech najważniejszych wartości w swoim życiu. Następnie każdy z uczestników miał za zadanie odrzucić najpierw jednej, następnie drugiej i na końcu ostatniej wartości do wyobrażonego na środku sali kosza. Ćwiczenie miało za zadanie pokazać jak działa uzależnienie.
Drugim ćwiczeniem był quiz, w którym uczniowie mieli podzielić się na grupy 3-4 osobowe. Młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytania TAK lub NIE:
1.Namawianie kogoś do zażycia narkotyków jest karalne?
2.Palenie papierosów w młodym wieku jest nieszkodliwe dla zdrowia i występuje ryzyko uzależnienia się;
3.Elektroniczne papierosy nie są szkodliwe ponieważ nie trują i nie uzależniają.
4.Heroina praktycznie nie uzależnia, jednak jej zażywanie powoduje bardzo poważne szkody dla zdrowia;
5.Czy jest możliwe, że można umrzeć po pierwszym zażyciu kokainy?
Organizatorzy pogratulowali tym grupom, które uzyskały najwięcej punktów w przygotowanym quizie. Na zakończenie Mateusz Durlik podziękował za udział w spotkaniu jednocześnie zwracając się do młodzieży szkolnej, że jeśli ktoś ma pytania w kwestii tematu uzależnień, może się zwrócić do bezpośrednio do prelegentów po spotkaniu.
W ramach całego cyklu prowadzonego w bielańskich szkołach ponadpodstawowych spotkania odbędą się jeszcze w czterech placówkach. Kolejnymi tematami będą radzenie sobie z presją społeczną, komunikacja i odmawianie, wsparcie społeczne i przyjaźń, a także aktywność społeczna i wdrażanie pozytywnych zwyczajów. We wtorek (21 maja) o godz. 11:55 odbędzie się trzecie spotkanie, tym razem w Zespole Szkół nr 35 im. Zofii Jaroszewicz „Kasi” przy ul. Żeromskiego 22/28 dla młodzieży drugiej klasy Technikum Ekonomicznego nr 5.
Cykl spotkań z uczniami został sfinansowany z budżetu Urzędu Dzielnicy Bielany.
Napisz komentarz
Komentarze