Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 07:04
Reklama

Łomianki: Straż miejska znów w akcji! Odholowali dwa wraki

Straż miejska w Łomiankach pochwaliła się kolejną akcją odholowywania porzuconych samochodów. Sprawdź, skąd tym razem zniknęły zalegające wraki i kiedy straż miejska może to zrobić.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy Was o odholowaniu dwóch samochodów uznanych za porzucone z ul. Staszica w Łomiankach. Wówczas strażnicy miejscy informowali, że w planie są kolejne, podobne akcje. Rzeczywiście, w środę 3 lipca mieszkańcy Łomianek odzyskali kolejne dwa miejsca parkingowe zajmowane przez niszczejące wraki.

"Powypadkowy Renault pozostawiony na skrzyżowaniu ul. Sasanki z ul. Zawilca oraz niszczejący i blokujący miejsce parkingowe Citroen pozostawiony na ul. Sosnowej już od dłuższego czasu wzbudzały niezadowolenie okolicznych mieszkańców. W pierwszej kolejności funkcjonariusze zgodnie z obowiązującymi przepisami przeprowadzili procedurę umożliwiającą usunięcie pojazdów nieużytkowanych, a następnie bez zbędnej zwłoki wydali dyspozycje i odholowali porzucone samochody" - czytamy na stronie Straży Miejskiej w Łomiankach.

Strażnicy mają co robić. W Łomiankach jest więcej "wraków"

To druga taka akcja przeprowadzona przez strażników z Łomianek w ciągu 2 tygodni. Komentarze naszych czytelników wskazują jednak na to, że mieszkańcy gminy widzą jeszcze duże zapotrzebowanie na pozbywanie się samochodów, które od miesięcy zajmują miejsca parkingowe. O wcześniejszej akcji przeczytacie tutaj: 

Kiedy strażnicy mogą odholować pojazd?

Jak zawsze przy takiej okazji, warto przypomnieć zasady, których znajomość pozwoli zrozumieć działania strażników: W Polsce służby mogą usunąć samochód z ulicy w kilku sytuacjach, w tym:

  1. Pojazd jest źle zaparkowany: Jeśli samochód jest pozostawiony w miejscu niedozwolonym, na chodniku, na pasie ruchu dla pieszych, na miejscu dla osób niepełnosprawnych, czy blokuje wjazd/wyjazd, może zostać usunięty przez odpowiednie służby, takie jak straż miejska lub policja.
  2. Pojazd porzucony: Jeśli samochód jest pozostawiony na dłuższy czas na ulicy, wydaje się opuszczony i nie ma widocznych oznak użytkowania, może zostać uznany za porzucony i usunięty przez władze miejskie.
  3. Zagrożenie dla bezpieczeństwa: Jeśli pojazd znajduje się w miejscu, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego (np. poważnie uszkodzony, wywrócony, wyciekający płyny), służby mogą podjąć działania w celu jego usunięcia.

Kiedy samochód może być uznany za porzucony?

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, "pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza". Przesłankami do uznania samochodu za porzucony mogą być m. in. brak tablic rejestracyjnych, widoczne uszkodzenia karoserii, brak aktualnych badań w dowodzie itp. 

Odholowanie to jednak ostateczność. Najpierw służby próbują ustalić właściciela pojazdu i powiadomić go o konieczności przeparkowania samochodu. Jeśli się to nie uda, samochody trafiają na parking, którego koszt ponosi właściciel.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ