W tym artykule przeczytasz o:
- wykładzie poświęconym profilaktyce nowotworowej
- tematach, które zostaną poruszone
- wykładowczyni - Annie Wójcickiej
Ryzyko powstania i rozwoju nowotworu jest wypadkową obciążeń od nas niezależnych takich jak wiek, płeć biologiczna, pochodzenie czy obciążenie genetyczne. Nie oznacza to jednak, że żaden element naszego zdrowia nie jest w naszych rękach. Przeciwnie – mamy szeroką gamę czynników, na które możemy mieć wpływ, świadomie kierując swoimi codziennymi wyborami.
Właśnie ta kwestia zostanie poruszona na wykładzie na temat profilaktyki nowotworowej. Poprowadzi go dr hab. n. med. Anna Wójcicka, lekarka i genetyczka, założycielka Fundacji Wiedzieć Więcej. Podczas spotkania będzie się można więcej dowiedzieć o:
- genetyce a ryzyku nowotworu (omówienie dziedzicznych predyspozycji i znaczenia badań genetycznych),
- wpływie środowiska na zdrowie (jak zanieczyszczenia powietrza i inne czynniki środowiskowe mogą wpływać na rozwój nowotworów),
- diecie i stylu życia (jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą zmniejszyć ryzyko nowotworów).
Dr hab. n. med. Anna Wójcicka – genetyczka, współzałożycielka Warsaw Genomics – spółki powstałej przy Uniwersytecie Warszawskim, która oferuje pacjentom możliwie dokładne i czułe testy genetyczne, oparte na najnowszych osiągnięciach światowej nauki. Dzięki nim można odpowiednio wcześnie potwierdzić (bądź wykluczyć) podwyższone ryzyko zachorowania nie tylko na nowotwory. Testy wykorzystuje się również w diagnostyce i profilaktyce m. in. chorób rzadkich, chorób krwi, a także tych związanych z funkcjonowaniem układów: krążenia, oddechowego, nerwowego, odpornościowego czy trawiennego.
Dr Anna Wójcicka została wyróżniona tytułem Very Important Polish Innovator przez Fundację Godła Promocyjnego Teraz Polska, jest laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. W swojej karierze odbywała staże na Wydziale Genetyki Medycznej Vrije Universiteit w Amsterdamie, w Laboratorium Endokrynologii Molekularnej Imperial College w Londynie oraz w Comprehensive Cancer Center na Ohio State University. Zawsze jednak chciała pracować w Polsce, by mieć jak największy wpływ na rzeczywistość wokół siebie. Wierzy, że diagnostyka genetyczna jest jednym z najistotniejszych elementów zmieniających współczesną onkologię. Jest założycielką Fundacji Wiedzieć Więcej i kontynuuje w niej swoją misję związaną z szerzeniem prewencji i opieki onkologicznej opartej o zdobycze współczesnej medycyny i biologii, w tym o genetykę.
Warto przyjść na wykład, aby dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworowej i zadbać o swoje zdrowie. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.
Napisz komentarz
Komentarze