W tym artykule przeczytasz o:
- programie obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego
- projekcji filmu "Miasto 44"
- wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych
- wystawie fotografii
- uroczystości upamiętniającej upadek Powstania
- konkursach z nagrodami w postaci książek poświęconych Powstaniu Warszawskiemu
Liczba Powstańców warszawskich z roku na rok zmniejsza się. Biegnący czas jest nieubłagany. Do stołecznego zrywu w roku 1944 stanęło około 50 tys. żołnierzy. Obecnie żyje ich jeszcze około pięciuset. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać ich wśród nas. Możemy jednak zachować pamięć o tym, co dla nas zrobili – zaprasza do wspólnego obchodzenia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
Bój o lotnisko
Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się od mszy upamiętniającej Żołnierzy Armii Krajowej z grupy „Kampinos”, którzy brali udział w walkach o lotnisko bielańskie. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 28 lipca o godz. 12:00 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju przy ul. Dzierżoniowskiej 7. Następnie pod pomnikiem ku czci walk o lotnisko bielańskie przy ul. Michaliny 10 zostaną złożone kwiaty, by oddać hołd poległym.
Kino o Powstaniu
W rocznicę wybuchu Powstania, 1 sierpnia w kinie plenerowym zostanie wyświetlony film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasa z 2014 roku. Powstanie opowiedziane jest z perspektywy trójki młodych osób walczących w szeregach powstańców: Stefana, Kamy i Biedronki. W rolach głównych wystąpili Józef Pawłowski, Anna Próchniak oraz Zofia Wichłacz. Pokaz odbędzie się na serku bielańskim, przy stacji metra Słodowiec, o godz. 21:00.
Powstanie na fotografiach
Od 10 sierpnia w Galerii Aneks Bielański będzie można oglądać połączoną wystawę „Powstanie Warszawskie 1944 – Bitwa o Polskę / Wrzesień 1939: Polska wobec Niemieckiej i Sowieckiej Agresji”, ze zdjęć ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Wernisaż odbędzie się w czwartek 22 sierpnia o godz. 18:00, a sama wystawa dostępna będzie do 27 września. Galeria znajduje się w siedzibie Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica przy ul. Romaszewskiego.
Powstańcze pieśni
Jak co roku odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych pieśni przy muralu Piechotków. Wystąpią zespoły Harnasie, Szarotki i Impuls – z klubu Garnizonowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Ponadto w wydarzeniu weźmie udział grupa rekonstrukcyjna w strojach z czasów okupacji oraz Zespół Folklorystyczny Lazurki. Koncert odbędzie we wtorek 30 sierpnia o godz. 18:00 na podwórku przy ul. Skalbmierskiej 5.
Upadek Powstania
Obchody zakończą się uroczystością upamiętniającą koniec Powstania i zamordowanie przez Niemców mieszkańców Marymontu oraz uciekinierów z innych dzielnic Warszawy w dniach 14-15 września 1944 r. W te straszne wrześniowe dni zginęło blisko 400 osób. Uroczystość odbędzie się we wtorek 2 października o godz. 11:00 pod pomnikiem przy wejściu do XCIV LO im. Gen. Stanisława Maczka przy ul. Gwiaździstej 35.
Zdobądź książki o Powstaniu
W trakcie obchodów w mediach społecznościowych Urzędu Dzielnicy Bielany będą publikowane nie tylko informacje o samym Powstaniu, ale pojawią się także konkursy, w których do wygrania będą książki poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i działaniom żołnierzy Armii Krajowej Grupy „Kampinos”. O poszczególnych wydarzeniach w ramach obchodów rocznicy będziemy informować na bieżąco.
Napisz komentarz
Komentarze