Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:05

20 lat programu stypendialnego

Dobiega końca jubileuszowa rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów. Jeszcze tylko do 31 lipca 2024 roku uczniowie warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą składać wnioski o stypendia.
  • Źródło: UM Warszawa
20 lat programu stypendialnego

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • programie stypendialnym dla warszawskich uczniów i studentów
  • jak ubiegać się o stypendium
  • 20-leciu programu stypendialnego

Nabór wniosków o stypendia (edycja 2024/2025) prowadzony jest dla uczniów – od 21 czerwca do 31 lipca, z kolei dla studentów – od 1 września do 10 października 2024 r.

Warto pochwalić się swoimi osiągnięciami, żeby zawalczyć o comiesięczne wsparcie, które wynosi od 500 do 1500 zł. Operatorem stypendiów jest Centrum Myśli Jana Pawła II, które przyzna je po raz 20.

Stypendia skierowane są do uczniów i studentów uczących się w Warszawie, którzy mimo trudnych warunków materialnych, zdrowotnych bądź rodzinnych mają dobre wyniki w nauce oraz osiągają sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub angażują się w różnorodne działania społeczne. To inicjatywa, której początki sięgają 2005 roku.

Dochody rodziny ubiegających się o stypendium nie mogą miesięcznie przekraczać 2500 złotych netto na osobę. Ubieganie się o stypendium odbywa się na zasadzie konkursu, w którym liczy się suma zebranych przez kandydata punktów.

Niezbędne do ubiegania się o stypendium

Choć samo wypełnienie wniosku stypendialnego nie jest skomplikowane i odbywa się online, wymaga jednak zgromadzenia dokumentacji – to na jej podstawie przyznawane są punkty. Chodzi zarówno o wyniki w nauce, jak i poświadczenie sytuacji materialnej. Największą wagę ma jednak trzeci element, czyli wykaz dodatkowej działalności i osiągnięć (np. kopie zgromadzonych dyplomów lub certyfikatów, rekomendacje nauczyciela czy trenera) – to właśnie za zaprezentowane w tej części i poparte zaświadczeniami aktywności można zdobyć najwięcej punktów. Osoby, które o stypendium ubiegają się po raz pierwszy, mogą wykazać swoje osiągnięcia aż z trzech ostatnich lat.

Stypendia to nie tylko wsparcie finansowe, ale także autorski program edukacyjny przygotowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II, który umożliwia jego uczestnikom wszechstronny rozwój, zapewnia im możliwość realizowania własnych pomysłów, pobudza do podejmowania nowych wyzwań i stawiania sobie ambitnych celów.

Od 20 lat tworzą przyszłość Warszawy

W tym roku stypendia obchodzą wyjątkowy jubileusz 20-lecia. Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II odnowiło identyfikację wizualną stypendiów, sięgając do nowoczesnych kolorów z palety m.st. Warszawy: niebieski, zieleń i róż. Autorką projektu jest Alicja Sobiepańska, tegoroczna stypendystka, studentka Akademii Sztuk Pięknych. Centrum przygotowało także akcję „Dwudziestka na 20-lecie”, w której oddaje głos stypendystom. W ramach akcji co dwa tygodnie w mediach społecznościowych instytucji, publikowane są nagrania o byłych i aktualnych stypendystach oraz tym, jak udział w programie stypendialnym wpłynął na ich życie.

W ciągu 19 lat swojej aktywności program stypendialny wsparł już blisko 9,8 tys. młodych warszawiaków. Patrzenie na ich rozwój, daje ogromne poczucie sensu – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – Niejednokrotnie mamy okazję obserwować stypendystów w działaniu, bo wielu z nich, oprócz pobierania stypendium, przez cały rok włącza się w proponowany przez nas program, korzysta z warsztatów samorozwojowych, realizuje z nami projekty na rzecz innych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze