Strażacy i strażnicy miejscy mieli ręce pełne roboty w niedzielę 28 lipca. Pierwszy raz wóz wyjechał z siedziby OSP w Łomiankach już o godz. 15. "Na ul. Kościelna Droga w Łomiankach Dolnych znajdowało się drzewo, które blokowało przejazd. Na miejsce udał się zastęp GBA MAN w pełnej obsadzie osobowej, a w koszarach pozostała obsada na kolejny samochód. Po dojeździe na miejsce zdarzenie potwierdzono i usunięto przy pomocy siły ramion. Usunięto również nadłamany konar przy pomocy linki gospodarczej. Po około 20 minutach wróciliśmy do koszar i chwilę później otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie" - piszą strażacy na swojej stronie internetowej.
Podobny przebieg miała kolejna interwencja, tym razem przy ul. Sierakowskiej w Dąbrowie. Tym razem drzewo nie tylko przewróciło się na drogę, ale zerwało też kabel elektryczny. Strażacy sprawdzili, że nie zagraża on ich bezpieczeństwu i usunęli drzewo z jezdni.
Drzewo oparło się o dom
Trzecie zgłoszenie tego dnia wpłynęło do strażaków o godz. 17 i dotyczyło drzewa opartego o dom przy al. Chopina. Strażacy opublikowali relację: "Do działań ruszyły SD30 Iveco oraz GBA Scania. Po dojeździe ze względu na brak dojazdu dla drabiny mechanicznej podjęto działania z drabin nasadkowych. Zabezpieczony ratownik działał z pomocą pilarki akumulatorowej. Gałęzie usuwano również za pomocą pilarki na wysięgniku, a konar drzewa w pierwszej kolejności ustabilizowano na podporach. W trakcie prac dostaliśmy kolejną dyspozycję. Pod następny adres udało się SD30 Iveco, zaś GBA Scania dokończyła pracę na miejscu".
W trakcie działań na al. Chopina strażacy musieli zadysponować kolejny wóz do działań na ul. Ludowej. Przewróciło się tam drzewo, po którym poprowadzony był kabel do zasilania zamontowanego na pniu oświetlenia. Strażacy usunęli drzewo z drogi bez konieczności użycia dodatkowych maszyn.
Warto wiedzieć - jak zachować się w czasie burzy i silnego wiatru
Strażnicy miejscy z Łomianek postanowili przypomnieć wskazówki, jak należy zachować się w czasie groźnych zjawisk pogodowych. Z tej okazji odsyłają wszystkich mieszkańców do lektury przygotowanego już wcześniej poradnika na ich stronie internetowej.
Oczywiście podczas burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Dlatego, jeśli to możliwe, nie należy z niego wychodzić podczas zagrożenia burzowego. Jeśli już znajdziemy się jednak na zewnątrz, powinniśmy:
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie
- unikać przebywania pod drzewami
- unikać przebywania na otwartej przestrzeni
- jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami
- jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,
unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny
- pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna
- natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”,
- osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,
- jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.
W niedzielę mieliśmy do czynienia przede wszystkim z silnym wiatrem. W czasie wichur należy pamiętać, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Więcej przydatnych wskazówek można znaleźć na stronie Straży Miejskiej w Łomiankach
Napisz komentarz
Komentarze