Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 09:43

Tragedia w Szpitalu Bielańskim. Zmarł 90-letni pacjent z groźną bakterią

[Tylko u nas!] Do naszej redakcji dotarła przykra wiadomość o śmieci 90-letniego pacjenta, który zmarł w Szpitalu Bielańskim. Był to pacjent, o którym pisaliśmy miesiąc temu, opisując sytuację na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Powodem śmierci była zjadliwa bakteria Klabsiella Pneumoniae MBL.
Tragedia w Szpitalu Bielańskim. Zmarł 90-letni pacjent z groźną bakterią

Źródło: Kreator Obrazów w Bing (AI)

W tym artykule przeczytasz o:

  • zmarłym 90-letnim pacjencie, który był zakażony groźną bakterią;
  • czym jest Klabsiella Pneumoniae MBL+?
  • o wyniku przesiewu bakteryjnego, który przyszedł po jego śmieci;
  • co to są karbapenemazy typu KPC?
  • o innych przypadkach wykrycia groźnej bakterii w polskich szpitalach.

Na łamach naszej gazety pisaliśmy o sytuacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu Bielańskim. Sprawę zgłosiła nam córka 90-letniego pacjenta, który niedawno zmarł podczas pobytu w szpitalu. Córka pacjenta spędziła z nim na SOR 54 godziny, zanim ten trafił na Oddział Gastroenterologiczny. Zdjęcia oraz opowieść córki o stanie bielańskiego SOR były zatrważające.

Oddział Gastroenterologiczny w Szpitalu Bielańskim

Więcej o SORze w Szpitalu Bielańskim przeczytacie w poniższym artykule: 

Pacjenci Szpitala Bielańskiego biją na alarm. Na SOR trafia nawet 180 pacjentów przy 24 łóżkach

Pacjent zmarł na zjadliwą bakterię Klabsiella Pneumoniae MBL

Jak poinformowała nas córka zmarłego pacjenta, życie napisało zakończenie do tej historii, która niestety nie skończyła się happy endem. „Mój tata odszedł w Szpitalu Bielańskim z powodu zjadliwej bakterii, odpornej na wszelkie antybiotyki Klabsiella Pneumoniae MBL+” - wyjaśniła. Córka 90-letniego pacjenta dodała, że nie ma dowodow na to, że jej ojciec został zarażony w szpitalu, ale jest to więcej niż prawdopodobne.

U ilu pacjentów z bakterią Klebsiella Pneumoniae MBL stwierdzono zgon?

W ostatnim czasie w mediach było głośno o licznych zgonach z powodu bakterii Klabisiella Pneumoniae New Delhi (to ta sama rodzina bakterii). Osoba, u której zostaje wykryta taka bakteria, powinna natychmiast zostać poddana izolacji od innych chorych. Bazując na tym jak wygląda Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Bielańskim, gdzie trudno mówić o dostatecznej izolacji, sterylności i o godnych warunkach dla pacjentów, nie ma mowy o odpowiedniej izolacji. Niestety wiele też wskazuje, że czeka się zbyt długo na badania i trudno od razu z góry zakładać co wykażą wyniki takich badań.

Wyniki przesiewu bakteryjnego przyszły po śmierci pacjenta

Jak relacjonuje córka zmarłego pacjenta, wyniki posiewu bakteryjnego przyszły dopiero po śmierci jej ojca. W wynikach posiewu bakteryjnego zleconymi przez podejrzenie zapalenia płuc wykazano, że pacjent był zakażony bakterią Klabsiella Pneumoniae MBL (+) , KPC {+). W uwagach czytamy, że MBL+ Szczep wytwarza metalobetalaktamazy:

„Interpretacja kliniczna zgodna z uzyskaną lekkowrażliwością. (Oznaczenie wykonano do celów epidemiologicznych). Wyizolowanie szczepu MBL+ jest sygnałem do wszczęcia najostrzejszych procedur kontroli zakażeń. Uwaga: wyizolowany szczep należy do grupy patogenów alarmowych (PA). Interpretacja wyniku powinna uwzględniać obraz kliniczny pacjenta. Dodatni wynik badania został zgłoszony do odpowiedniej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, zgodnie z obowiązującą procedurą zgłaszania dodatnich wyników badań w kierunku czynników chorobotwórczych. KPC (+) - Szczep wytwarzający karbapenemazy klasy A jest odporny na wszelkie antybiotyki b-laktamowe, tj. penicyliny, cefalosporyny i karbapenemy oraz na połączenia z inhibitorami b-laktamaz.” 

Co to są karbapenemazy typu KPC?

Zgodnie z wytycznymi postępowania przypadku wykrycia szczepów pałeczek z rodziny Enterobacteriaceae wytwarzających karbapenemazy typu KPC (ang. Klebsiella pneumoniae carbapenemase) Narodowego Instytutu Leków, karbapenemazy typu KPC są to enzymy (β-laktamazy) hydrolizujące wszystkie karbapenemy (imipenem, meropenem, ertapenem, doripenem), a więc antybiotyki uważane do niedawna za leki „ostatniej szansy” w leczeniu zakażeń wywoływanych przez pałeczki Gram-ujemne, a także wszystkie pozostałe antybiotyki β-laktamowe (penicyliny, cefalosporyny i aztreonam). „Enzymy te są stosunkowo słabo hamowane przez inhibitory β-laktamaz (kwas klawulanowy, sulbaktam, tazobaktam), przez co połączenia inhibitorów z β-laktamami nie znajdują żadnego zastosowania. KPC stanowią najniebezpieczniejszy z dotychczas opisanych mechanizmów oporności bakterii chorobotwórczych na leki” - czytamy w wytycznych Narodowego Instytutu Leków. 

Tak prezentował się stan Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w lipcu 2024 r.

Zgodnie z rekomendacjami Instytutu, w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia obecności szczepu bakteryjnego wytwarzającego KPC należy wdrożyć aktywne monitorowanie bakteriologiczne osób, które miały kontakt z pacjentami KPC-dodatnimi, w tym pacjentów i personel. „Pacjenci skolonizowani lub zakażeni powinni być poddani natychmiastowej
izolacji kontaktowej. Do opanowania sytuacji może być konieczne oddelegowanie personelu wyłącznie do tych chorych”. Ponadto, na oddziałach (w szpitalach), gdzie występowanie szczepów KPC+ ma charakter endemiczny, muszą być wprowadzone szczególnie restrykcyjne zasady postępowania. „Eradykacja tych szczepów jest możliwa, ale wymaga znacznie wyższych środków finansowych i wysiłku całego personelu szpital” - wskazują prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz oraz dr hab n. med. Marek Gniadkowskich w wytycznych Narodowego Instytutu Leków.

Groźna bakteria wykryta w poznańskim szpitalu

W tym samym czasie, czyli niespełna kilka tygodni temu w poznańskim Szpitalu Miejskim im. Strusia wykryto bakterię Klebsiella pneumoniae NDM. Po wykryciu groźnej bakterii wprowadzono tymczasowe ograniczenie odwiedzin na oddziale chorób wewnętrznych. Jak podaje TVP Poznań, placówka poinformowała o wprowadzeniu zakazu wstępu na oddział osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, ograniczyła godziny odwiedzin oraz wprowadziła limit jednej osoby przy łóżku chorego. Pacjent z NDM musi być izolowany w osobnej sali lub z innymi pacjentami zarażonymi tą samą bakterią.

Antybiotykoodporna bakteria również w Międzylesiu

Z nieoficjalnych doniesień Wirtualnej Polski wynika, że zakażonych bakterią New Delhi jest również kilku pacjentów na oddziale urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Szpital przesłał informacje o wykryciu bakterii New Delhi (Klabsiella pneumoniae MBL-NDM) w Oddziale Urologii.

Ilu pacjentów zmarło na groźną bakterię w Szpitalu Bielańskim?

Zapytaliśmy Szpital Bielański o to, ile pacjentów zmarło w wyniku powikłań spowodowanych bakterią Klabsiella Pneumoniae? Niestety, z uwagi na okres urlopowy, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi od rzecznika prasowego szpitala. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ