Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:19

Choroba ptaków w Warszawie - jak postępować?

W związku z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącym wykrycia wirusa Gorączki Zachodniego Nilu w próbkach pobranych od martwych ptaków na terenie Warszawy, miasto wdrożyło wreszcie procedurę reagowania z udziałem miejskich jednostek.
Choroba ptaków w Warszawie - jak postępować?

Autor: Dariusz Rutkowski

Źródło: Archiwum Gazety Żoliborza

W tym artykule przeczytasz o:

  • komunikacie ratusza dotyczącym postępowania wobec martwych i chorych ptaków
  • kogo zawiadamiać 

Stołeczny ratusz wdrożył wreszcie procedury reagowania w przypadku znalezienia chorych lub martwych ptaków.  Zrobił to w odpowiedzi na komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącym wykrycia wirusa Gorączki Zachodniego Nilu w próbkach pobranych od martwych ptaków na terenie Warszawy. 

- W przypadku znalezienia martwego ptaka, dla własnego bezpieczeństwa, nie należy go podnosić ani dotykać. Taką sytuację należy zgłosić do zarządcy danego terenu, który ma obowiązek usunięcia zwierzęcia. Jeżeli jest to teren zarządzany przez miasto, zgłoszenie należy kierować np. do Miejskiego Centrum Kontaktu (telefonicznie pod numer 19115 lub mailowo na adres [email protected]). Jeżeli jest to teren prywatny, obowiązek usunięcia zwierzęcia spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości (zgodnie z zapisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi) - czytamy w komunikacie. Niby wszystko pięknie, ale nie zawsze wiadomo kto jest zarządcą terenu, kto właścicielem, kogo informować i jak zmusić do działania. 

- Ptaki wykazujące objawy chorobowe znajdujące się na terenach publicznych należy zgłaszać do Straży Miejskiej, pod numer 986 - czytamy dalej. I to wreszcie jednoznacznie wskazuje kto powinien reagować. Więc jest jakiś postęp. Bo jak pokazywała praktyka służby dotąd reagowały na zgłoszenia z opóźnieniem albo nie reagowały wcale. Miejmy nadzieję, że to się zmieni.   

W komunikacie ratusza znalazł się także apel skierowany do placówek leczniczych, aby zwróciły szczególną uwagę na pacjentów mogących uskarżać się na objawy związane z zakażenia wirusem Gorączki Zachodniego Nilu – wówczas należy natychmiast skierować pacjenta do lekarza specjalisty chorób zakaźnych.

Tymczasem Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, powiadamia, iż pomimo pozytywnych wyników pierwszych badań krukowatych w kierunku wirusa Gorączki Zachodniego Nilu, uważa za konieczne kontynuowanie działań rozpoczętych przez Biuro Ochrony Środowiska, czyli przekazywanie próbek do badań PIW w Puławach oraz koordynowanie działań w dzielnicach m. st. Warszawy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze