Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:39

Niezłomne Warszawianki - nowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy

Warszawa rozpoczyna właśnie zupełnie nowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet pn. „Niezłomne Warszawianki”. Z programu będą mogły korzystać mieszkanki Warszawy powyżej 65 roku życia.
  • Źródło: UM Warszawa
Niezłomne Warszawianki - nowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • co to jest osteoporoza
  • programie profilaktyki dla kobiet
  • jak zgłosić się do programu „Niezłomne Warszawianki"

Osteoporoza to choroba szkieletu, która zwiększa ryzyko złamań kości w wyniku zmniejszenia ich odporności mechanicznej – uwarunkowanej gęstością mineralną i jakościową tkanki kostnej. W Polsce ponad 2 mln osób choruje na osteoporozę, z czego zaledwie 30 proc. pacjentów ma ją rozpoznaną. Szczególną grupą, narażoną na złamania osteoporotyczne są kobiety w okresie pomenopauzalnym.

Rozpoczynamy nowy program zdrowotny, przygotowany z myślą o mieszkankach naszego miasta. Każdego roku ponad 7 tys. stołecznych seniorek będzie mogło skorzystać ze specjalistycznych badań i opieki medycznej, którą zapewniamy w ramach programu „Niezłomne Warszawianki”. Drogie Seniorki, Wasze zdrowie i dobre samopoczucie jest dla nas bardzo ważne, dlatego zapraszam do udziału w programie, który jest całkowicie bezpłatny i który pozwoli Wam cieszyć się zdrowiem na dłużej – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Program „Niezłomne Warszawianki” umożliwi przebadanie i ocenę ryzyka wystąpienia poważnych złamań osteoporotycznych z użyciem narzędzia FRAX. Dla pacjentek, które w narzędziu FRAX uzyskały wyniki dziesięcioletniego ryzyka poważnych złamań osteoporotycznych, zostanie wykonany pomiar gęstości mineralnej kości (BMD) z wykorzystaniem badania densytometrycznego.

W ramach programu „Niezłomne Warszawianki” proponujemy zarówno badania lekarskie, jak również oferujemy działania edukacyjne. W tym celu, we współpracy ze specjalistami z Narodowego Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji został przygotowany poradnik dla lekarzy i innych specjalistów oraz broszura informacyjna dla pacjentek i ich bliskich. Dzięki „Niezłomnym Warszawiankom” zapewniamy stołecznym seniorkom życia dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych i diagnostyki, które pozwolą na leczenie osteoporozy – dodaje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.

Jak zgłosić się do programu „Niezłomne Warszawianki”?

Do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych mogą się zgłaszać kobiety, które:

  • ukończyły 65 lat i podpiszą zgodę na udział w programie
  • są mieszkankami m.st. Warszawy
  • w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały densytometrii ani nie uczestniczyły w programie o podobnym charakterze, finansowanym ze środków publicznych.

Dzięki środkom finansowym jakie rokrocznie Rada miasta stołecznego Warszawy przeznacza na programy z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia, możemy realizować szereg inicjatyw z myślą o mieszkankach i mieszkańcach naszego miasta. Program wykrywania i leczenia osteoporozy jest dla nas niezwykle ważny – zaznacza Jarosław Jóźwiak, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady m.st. Warszawy.

Program „Niezłomne Warszawianki” realizowany jest przez placówki:

  • SZPZLO Warszawa Bemowo-Włochy, ul. Czumy 1, 01-355 Warszawa
  • SZPZLO Warszawa-Wawer, ul. J. Strusia 4/8, 04-564 Warszawa
  • SPZZLO Warszawa Żoliborz-Bielany, ul. Szajnochy 8, 01-637 Warszawa
  • Warszawskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o., ul. Nowogrodzka 76, 02-018 Warszawa

Więcej o programie można dowiedzieć się na stronie: zdrowie.um.warszawa.pl/niezlomne-warszawianki.

Koszt „Niezłomnych Warszawianek” wyniesie w latach 2024-2025 blisko 1,9 mln zł – Warszawa przeznaczy na ten cel 375 tys. zł. Program uzyskał dofinansowanie w wysokości w wysokości 80 proc. kosztów programu w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia - środki pochodzą z subfunduszu rozwoju profilaktyki wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego MZ. Program jest dofinansowany również ze środków m.st. Warszawy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze