Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 23:37

SBM FFestival - pytania i odpowiedzi

W związku z licznymi wątpliwościami, niejasnościami i kontrowersjami dotyczącymi SBM FFestival wraz z Urzędem Dzielnicy Bielany odpowiadamy na pytania: Kiedy, kto i na jakiej podstawie organizuje wydarzenie, co w tej sprawie zrobił i co zamierza zrobić bielański ratusz i co można zrobić w przypadku uciążliwości związanych z przebiegiem imprezy.
  • Źródło: UD Bielany
SBM FFestival - pytania i odpowiedzi
Teren AWF przed rozpoczęciem festiwalu

Autor: Wiktor Zając

Źródło: Gazeta Bielan

Kiedy i gdzie odbywa się SMB FFESTIVAL 2024?

SMB FFESTIVAL 2024 to wydarzenie trzydniowe. Zaczyna się 29 sierpnia, a kończy 31 sierpnia. Każdego dnia koncerty startują o godzinie 16:00, a ostatni artysta według informacji od organizatora występuje do godziny 1:30. Teren na zorganizowanie festiwalu udostępniła Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Kto jest organizatorem wydarzenia?

Organizatorem wydarzenia jest firma SBM Events Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (03-738) przy ulicy Kijowskiej 5.

Impreza odbywa się na terenie dzielnicy Bielany. Czy Urząd Dzielnicy Bielany jest partnerem lub współorganizatorem tego festiwalu?

Nie. Wydarzenie nie jest organizowane wspólnie z urzędem i ani burmistrz Bielan, ani Prezydent m.st Warszawy nie objęli tej imprezy patronatem.

Jakie kroki w sprawie imprezy podjęli urząd oraz burmistrz, skoro już od kilku miesięcy było wiadomo, że ona się odbędzie?

Burmistrz dzielnicy Bielany wielokrotnie zgłaszał wątpliwości odnośnie organizacji festiwalu w związku z lokalizacją wydarzenia obok rezerwatu Las Bielański, czasu trwania festiwalu (do godz. 2 w nocy) oraz bliskości Szpitala Bielańskiego.

W związku z powyższym, w sprawie SBM FFESTIVAL 2024 zostały wysłane pisma:

  1. do Dyrektora Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy – 31 lipca 2024 r.,
  2. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – 31 lipca 2024 r.,
  3. do Komendanta Rejonowej Policji Warszawa V – 31 lipca 2024 r.,
  4. do Dyrektora Koordynatora ds. zielonej Warszawy – 31 lipca 2024 r.,
  5. do Rektora Akademii Wychowania Fizycznego J. Piłsudskiego w Warszawie – 7 sierpnia 2024 r.,
  6. do Biura Ochrony Środowiska z prośbą o przekazanie mapy akustycznej – 14 sierpnia 2024 r.

W dniu 6 sierpnia 2024 r. w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przeprowadzone zostało spotkanie z udziałem organizatora imprez, przedstawicieli władz Akademii Wychowania Fizycznego, a także: Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Biura Marketingu Miasta oraz Biura Ochrony Środowiska. Omówiono na nim kwestie dotyczące możliwości zminimalizowania dokuczliwości, jakie przedmiotowe imprezy będą powodowały dla mieszkańców okolicznych osiedli. Poinformowano również organizatora o obowiązujących przepisach.

Jakie inne działania oprócz wysyłania pism podjął i podejmie urząd?

Podczas trwania festiwalu na zlecenie Urzędu Dzielnicy Bielany będą przeprowadzane badania akustyczne.

Impreza masowa, a do takich zalicza się SBM FFESTIVAL 2024, odbywa się na mocy wydanego przez prezydenta m.st. Warszawy pozwolenia. Czy to prawda, że w tym przypadku prezydent takiego pozwolenia nie wydał?

Organizator 29 lipca 2024 r. wystąpił z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie trzech imprez masowych artystyczno-rozrywkowych pod nazwą „SBM FFestival 2024” (na każdy dzień potrzebne jest osobne zezwolenie), planowanych 29/30 sierpnia 2024 r. w godz. 15.00-2.30, 30/31 sierpnia 2024 r. w godz. 15.00-2.00 oraz 31 sierpnia/1 września 2024 r. w godz. 15.00-3.00, z udziałem do 12 tys. osób na każdej z tych imprez. Organ wydający zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej opiera się przede wszystkim na ocenie przedłożonych dokumentów oraz na opiniach podmiotów wymienionych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

20 sierpnia, zgodnie z art. 29 ust. 1 i ust. 4 pkt 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, prezydent m.st. Warszawy odmówił wydania zezwolenia na przeprowadzenie imprez masowych m.in. w związku z przedstawieniem negatywnej opinii Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Organizator skorzystał ze środka odwoławczego, załączając wymaganą pozytywną opinię KM PSP, wobec czego 28 sierpnia prezydent m.st. Warszawy wydał zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej SBM FFESTIVAL 2024.

Jak można wydać zgodę na organizację imprezy masowej do godz. 2 w nocy?

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, na podstawie której wydawana jest decyzja o zgodzie na imprezę masową nie odnośni się w żaden sposób do wyboru miejsca czy czasu trwania imprezy.

Słyszę muzykę u siebie w mieszkaniu, a od dudnienia drżą mi szyby w oknach. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Uzyskanie przez organizatora zezwolenia na przeprowadzenie imprez masowych nie zwalnia go z obowiązku przestrzegania przepisów, w tym dotyczących ochrony przed hałasem, o czym został on poinformowany w treści wydanej decyzji administracyjnej, przekazanej m.in. do wiadomości właściwej jednostki policji. W przypadku stwierdzenia uciążliwego hałasu, mieszkańcom przysługuje prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia - w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa V przy ul. Żeromskiego 7. Na czas trwania wydarzenia udostępniony został telefon kontaktowy do pomocnika Oficera Dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa V przy ul. Broniewskiego 58. Pod numerem 47 72 322 01 Oficer Dyżurny wyjaśni, jak złożyć ewentualne zawiadomienie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ