W tym artykule przeczytasz o:
- zgłoszeniach kandydatów do nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego
- idei nagrody
- laureatach poprzednich edycji
Chcemy docenić i nagrodzić tych, którzy działają na rzecz miasta, za ich wkład w upowszechnianie postaw obywatelskich, rozwój społeczności lokalnej i poszanowanie praw człowieka. Dlatego gorąco zachęcam do wysyłania zgłoszeń! – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i przewodnicząca kapituły.
W tegorocznej edycji nagrodzeni zostaną młodzi ludzie za działania i projekty zrealizowane w 2023 roku. Spośród przesłanych zgłoszeń kapituła wyłoni laureatów i laureatki w dwóch kategoriach wiekowych 15-19 lat i 20-26 lat, którzy otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 30 tysięcy złotych.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 października. Wszystkie informacje o nagrodzie można znaleźć na stronie internetowej: um.warszawa.pl/nagrodadlamlodych, gdzie znajduje się również formularz zgłoszeniowy. jesteśmy przekonani, że na Bielanach znajdą się kandydaci, których warto zgłosić do nagrody. Zachęcamy więc do zgłaszania kandydatur.
O nagrodzie
Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność – za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był szczególnie wrażliwy, za świat. Bardzo cenił energię, entuzjazm i pomysły młodych ludzi. Podkreślał, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat. Przyznając nagrodę jego imienia, kapituła chce, jak deklaruje zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która budzi się w ludziach młodych, a która w połączeniu z ich młodzieńczym zapałem może zrodzić rzeczy naprawdę ważne. Tym samym, kapituła chce podkreślić znaczenie głosu młodego pokolenia i efektów włączenia go we wspólną przestrzeń działania, jaką jest miasto.
Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego dedykowana jest zaangażowanym, pełnym pasji i wchodzącym w dorosłość obywatelom i obywatelkom. Nagroda jest jednym z narzędzi wdrażających politykę młodzieżową m.st. Warszawy. Dokument ten określa priorytety, wartości i postawy kluczowe w pracy z młodzieżą, które stanowią wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i wszystkich podmiotów współpracujących z młodzieżą lub na jej rzecz.
Laureaci poprzedniej edycji
W ubiegłorocznej edycji przyznano trzy główne nagrody. W kategorii wiekowej 15-19 lat zwyciężyła Ewa Markiewicz za wszechstronną działalność wolontariacką, wspieranie osób w spektrum autyzmu, szerzenie wiedzy z zakresu prawa poprzez organizację konkursu dla licealistów oraz aktywizację wyborczą młodego pokolenia.
Do działania motywuje mnie zasada, że kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Widzę, że tym co robię mogę realnie pomagać innym, a to napędza mnie do dalszej działalności społecznej – powiedziała podczas zeszłorocznej gali Ewa Markiewicz, Laureatka Głównej Nagrody w kategorii 15-19 lat
W kategorii 20-26 lat zostały przyznane dwie nagrody główne. Pierwszą otrzymał Kamil Bonas za wszechstronne i aktywne działania na rzecz społeczności studentów Uniwersytetu Warszawskiego, podejmowanie ważnych tematów z zakresu ekologii, za budowanie świadomości na temat zdrowia psychicznego i popularyzację wiedzy o środowisku LGBTQ+. Drugą nagrodę w kategorii 20-26 lat otrzymał Mikołaj Wolanin za działalność interwencyjno-poradniczą związaną z prawami uczniowskimi, propagowanie tematów dotyczących praw człowieka i aktywną pomoc osobom potrzebującym, a także wzorowy przykład zaangażowania obywatelskiego.
Działanie społeczne, to dla mnie możliwość zmieniania choćby małego wycinka świata na lepszy. To możliwość wzbudzania uśmiechu na ustach tych, na rzecz których się pracuje – powiedział Mikołaj Wolanin, Laureat Głównej Nagrody w kategorii 20-26 lat.
Napisz komentarz
Komentarze