W tym artykule przeczytasz o:
- wystawie rysunków Aleksandry Rogali
- specyfice, tematyce i terminach prezentacji wystawy
W pracach Aleksandry Rogali artyzm spotyka się z autyzmem. Portrety nakreślone mocną kreską zaskakują widza, uruchamiają emocje i nie pozostawią obojętnym. Dla Rogali rysunek jest jednym ze sposobów wyrażania siebie i komunikowania się ze światem. Czasem za pomocą kreski na papierze da się wyrazić więcej niż za pomocą słów.
Styl artystki najlepiej opisuje Marcin Matuszewski, kurator jednej z jej wystaw: Twórczość Aleksandry Rogali ciężko jednoznacznie zaklasyfikować. Pierwszą intuicją jest zaszufladkowanie jej jako młodej artystki z niepełnosprawnością intelektualną. Jednak byłoby to zbyt proste: Aleksandra w zupełnym oderwaniu od świata sztuki tworzy dzieła, które wpisują się w różnorodne nurty. Jej rysunki są bardzo konsekwentnie osadzone w wypracowanej przez nią estetyce. Rozedrgana kreska, która jest w stanie wspaniale uchwycić cechy portretowanych postaci jest czymś, co jest dla Aleksandry najbardziej charakterystyczne.
Aleksandra Rogala – (ur. 1997) rysowniczka. Laureatka konkursu Zachęty i British Council “Europe beyond access”. Otrzymała stypendium artystyczne m.st. Warszawy i stypendium ZAiKS. Sama nie określa się jako artystka. Nie chce zamykać się w ramach tego pojęcia – mówi, że po prostu lubi rysować. I robi to od dawna. Aleksandra Rogala ma 27 lat. Jest osobą z diagnozą wczesnodziecięcego autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Na jednym z autoportretów przedstawiła się jako postać w charakterystycznej pozie zamyślenia, lekko przygarbiona, pochylona, z głową opartą na ręce. Na innych przedstawia się w spektrum różnych emocji. Aleksandra rysowała, odkąd potrafiła utrzymać kredkę – postaci z bajek, własne historyjki rysunkowe. Portrety, zarówno ludzi jak i zwierząt, zaczęły dominować w jej twórczości kilka lat temu.
Aleksandra Rogala jest obecna na Instagramie pod nazwą @kobieta_na_krancu_spektrum. Konto stanowi dla jej twórczości coś na kształt wirtualnej galerii. Wystawa w MAL Kasprowicza 14 potrwa do 28 września.
Napisz komentarz
Komentarze