W tym artykule przeczytasz o:
- kampanii „Myślę~ nie marnuję opakowań”
- wprowadzeniu projektu na Bielanach
- idei akcji „Myślę~ nie marnuję”
Stosowanie opakowań wielorazowych jest przyjazne dla środowiska, zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska i redukuje zużycie surowców potrzebnych do produkcji ich jednorazowych odpowiedników. Używanie opakowań wielorazowych jest też bardziej ekonomiczne.
Od 23 stycznia do 27 kwietnia 2024 r. m.st Warszawa prowadziło pilotaż projektu pod hasłem „Myślę~ nie marnuję opakowań”. W tym czasie na targowiskach przy ul. Wołoskiej na Mokotowie, ul. Egipskiej/Afrykańskiej na Pradze-Południe i ul. Rembielińskiej na Targówku stolica zachęcała mieszkańców do prawidłowego segregowania odpadów komunalnych, rezygnacji z plastikowych toreb jednorazowych i korzystania z opakowań wielorazowych. Edukatorki rozmawiały z ponad siedmioma tysiącami osób oraz rozdały czterdzieści tysięcy woreczków wielorazowych. Na targowiskach stanęły szafy na tzw. torby bumerangi i woreczki wielorazowe, przeznaczone do dzielenia się nadmiarem posiadanych opakowań.
Trzy kolejne targowiska
Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem odwiedzających targowiska. Wielu klientów wraca na zakupy z otrzymanymi, w ramach akcji, woreczkami i torbami wielorazowymi.
Widząc zaangażowanie ze strony kupców i zainteresowanie klientów, podjęliśmy decyzję o kontynuacji działań na kolejnych targowiskach. To odpowiedź miasta na wyzwania związane z nadmiernym zużyciem plastiku i nadprodukcją odpadów – mówi Maciej Fijałkowski sekretarz m.st. Warszawy.
Od 13 września do końca listopada projekt będzie kontynuowany na trzech warszawskich targowiskach w wybrane dni tygodnia:
- Zieleniak – Ochota
- Wolumen – Bielany
- Haltar przy Hali Marymonckiej - Żoliborz
Nie tylko opakowania
„Myślę~ nie marnuję” to nie tylko promocja korzystania z wielorazowych opakowań. To też hasło kampanii, która skłania do ograniczenia kupowania nowych rzeczy, wykorzystywania tego, co już mamy, dzielenia się, naprawiania, oddawania i korzystania z drugiego obiegu. Skłania do refleksji, czy zasoby takie jak jedzenie, ubrania, zabawki, meble lub sprzęty, których już nie potrzebujemy, na pewno powinny się znaleźć na śmietniku.
Napisz komentarz
Komentarze