Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 08:44

Łomianki: Straż Miejska odholowuje "wraki". W kolejce kolejne auta

Straż Miejska w Łomiankach pochwaliła się akcją usuwania porzuconego samochodu z ul. Warszawskiej. Strażnicy zapowiadają, że w kolejce czekają kolejne "wraki" do odholowania.
Łomianki: Straż Miejska odholowuje "wraki". W kolejce kolejne auta

Źródło: Straż Miejska w Łomiankach

Strażnicy miejscy z Łomianek kolejny raz pochwalili się akcją odholowywania porzuconych samochodów z ulic miasta. Tym razem zalegający "wrak" zniknął z ul. Warszawskiej. Jak piszą strażnicy na swojej stronie, mieszkańcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na podobne działania służb: "Odbieramy wiele sygnałów i zgłoszeń, dotyczących pojazdów, którymi nikt się nie interesuje lub zwyczajnie porzuconych na terenie naszej gminy, które nie tylko skutecznie blokują miejsca parkingowe, ale przyczyniają się do obniżenia walorów estetycznych okolicy" - czytamy w opublikowanym komunikacie. 

"To nie koniec naszych starań - w toku mamy kolejne pojazdy, które czekają na odholowanie." - dodają dalej strażnicy.

Za holowanie zapłaci właściciel

Zgodnie z polskim prawem, Straż Miejska lub Policja może odholować pojazd uznany za porzucony na koszt właściciela. "Pojazd nieużytkowany, który został usunięty z drogi zgodnie z obowiązującym prawem, zostaje odholowany na wyznaczony parking dozorowany. Nie jest to jednak usługa bezpłatna. Właściciel auta musi uiścić opłatę za usunięcie pojazdu. Ma na to maksymalnie 6 miesięcy" - informują strażnicy.

Co jeśli właściciel nie zgłosi się po odbiór auta? Taka sytuacja to nadal korzyść dla gminy. Straż Miejska przypomina obowiązujące prawo: "Ustawodawca określił, że pojazd usunięty w trybie określonym art. 50a Prawa o ruchu drogowym, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy".

Kiedy strażnicy mogą odholować pojazd?

W Polsce służby mogą usunąć samochód z ulicy w kilku sytuacjach, w tym:

  1. Pojazd jest źle zaparkowany: Jeśli samochód jest pozostawiony w miejscu niedozwolonym, na chodniku, na pasie ruchu dla pieszych, na miejscu dla osób niepełnosprawnych, czy blokuje wjazd/wyjazd, może zostać usunięty przez odpowiednie służby, takie jak Straż Miejska lub Policja.
  2. Pojazd porzucony: Jeśli samochód jest pozostawiony na dłuższy czas na ulicy, wydaje się opuszczony i nie ma widocznych oznak użytkowania, może zostać uznany za porzucony i usunięty przez władze miejskie.
  3. Zagrożenie dla bezpieczeństwa: Jeśli pojazd znajduje się w miejscu, które stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego (np. poważnie uszkodzony, wywrócony, wyciekający płyny), służby mogą podjąć działania w celu jego usunięcia.

Kiedy samochód może być uznany za porzucony?

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, "pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza". Przesłankami do uznania samochodu za porzucony mogą być m. in. brak tablic rejestracyjnych, widoczne uszkodzenia karoserii, brak aktualnych badań w dowodzie itp. 

Odholowanie to jednak ostateczność. Najpierw służby próbują ustalić właściciela pojazdu i powiadomić go o konieczności przeparkowania samochodu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze