Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 21:17

Ocalić od zapomnienia - Wieczór z piosenkami Marka Grechuty

W sobotę, 21 września, o godzinie 18:00 w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 odbędzie się koncert "Ocalić od zapomnienia". Piosenki Marka Grechuty zaśpiewają Marta Burdynowicz i Marcin Januszkiewicz z towarzyszeniem muzyków z Filharmonii Zielonogórskiej.
Ocalić od zapomnienia - Wieczór z piosenkami Marka Grechuty
Marta Burdynowicz i Marcin Januszkiewicz

Autor: Patrycja Kruk

Źródło: BOK

W tym artykule przeczytasz o:

  • wieczorze z piosenkami Marka Grechuty
  • dorobku artystycznym wykonawców - Marty BurdynowiczMarcina Januszkiewicza

Poeta, piosenkarz i kompozytor. Malarz. Twórca nietuzinkowy, kojarzony z niepodrabialną jakością wykonawczą. Artysta wysokiej klasy charakteryzujący się wyjątkową delikatnością i przenikliwą mądrością. Zawsze elegancki, subtelny, nieśmiały, jakby lekko wycofany. Swoją szlachetnością zapisał się w pamięci publiczności, która pokochała go całym sercem.

Jego słowa i melodie towarzyszą słuchaczom od lat będąc inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Interpretował zarówno teksty znanych poetów (choćby Stanisława Ignacego Witkiewicza, Bolesława Leśmiana, Ryszarda Krynickiego czy Tadeusza Nowaka) jak i kreował własne, autorskie kompozycje. Inspirował się nowoczesnym jazzem, w charakterystyczny dla siebie sposób łącząc go z rockiem progresywnym i muzyką klasyczną.

W repertuarze piosenek Marka Grechuty wystąpi dla Państwa duet wokalistów: Marta BurdynowiczMarcin Januszkiewicz. Towarzyszyć im będą muzycy Filharmonii Zielonogórskiej: Jakub Kotowski – skrzypce, Katarzyna Neugebauer – piano.

Marta Burdynowicz
W 2015 roku ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jej spektaklem dyplomowym był Fame. Jako studentka brała też udział w koncertach i produkcjach musicalowych takich jak Godspell czy Evita. W 2014 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem na Plaży w Sopocie, gdzie została obsadzona w spektaklach Seans Spirytystyczny ze Starszymi Panami (2015), Ząb-Zupa-Dąb (2015), Brel (2016) i Beautiful Thing – Miejska Baśń (2016). Gościła na scenie warszawskiego Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Fame (2015) w reż. Miłosza Gałaja oraz Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku w sztuce Ericha Segala Love story (2015) w reż. Zbigniewa Kułagowskiego, a także na deskach warszawskiego Teatru „Roma”, Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Muzycznego w Łodzi.

W 2015 i 2016 roku była finalistką Międzynarodowego Konkursu Piosenki Anny German, podczas którego gali finałowej występowała w Moskwie. W 2018 roku zdobyła Nagrodę Publiczności oraz otrzymała wyróżnienie jury II etapu XXI edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Była uczestniczką i solistka wielu festiwali i koncertów musicalowych na terenie całej Polski. Zajmuje się dubbingiem. Użyczyła swojego głosu w takich produkcjach jak My Little Pony: Equestria Girls – Rollercoaster Przyjaźni (2018) czy Dumbo (2019). W 2021 roku wygrała 12. edycję The Voice of Poland. Zadebiutowała na kinowym ekranie w roli matki Teresy w filmie Piotra Trzaskalskiego Na chwilę, na zawsze (2021). Nagrała piosenki „Żaden wstyd” (2021) i „Dawno powinnam” (2022). Jest - obok Marcina Januszkiewicza i Dagmary Rybak - wokalistką zespołu Café Majonez.

Marcin Januszkiewicz
Rozpoczynał karierę na deskach akademickiego teatru Collegium Nobilium, można go było ujrzeć, np. w sztuce Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha czy Chopin w Ameryce. W latach 2010–2012 związał się z Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie występował m.in. w spektaklach Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz Hamlet Williama Szekspira.

W latach 2012–2016 związany był z Teatrem Studio w Warszawie.  Związany jest również z innymi scenami, m.in. Teatrem Komedia w Warszawie (gdzie zagrał tytułową rolę w musicalu Zorro), Teatrem Studio Buffo w Warszawie (Cohen i Nohavica, reż. Marian Opania) i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu (Trzej muszkieterowie, reż. Kon).

Był solistą w bełchatowskim chórze Schola Cantorum Gospel Choir im. Piotra Kudyby. W 2009 roku wystąpił w spektaklu muzycznym O'Malley's Bar opartym na tekstach piosenek Nicka Cave'a, Toma Waitsa i Rolanda Topora, który stworzył we współpracy z Natalią Sikorą i Jackiem Belerem. Za spektakl otrzymał główną nagrodę w Nurcie Off na 30. PPA we Wrocławiu. W 2011 roku wziął udział w 14. konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, na którym zdobył nagrodę jury i publiczności. W 2012 roku odebrał pierwszą nagrodę za wykonanie utworu „Wybacz Mamasza” w 16. krajowym konkursie OFPA 2012, a także zdobył wyróżnienie od jury oraz nagrodę dziennikarzy Tukan Dziennikarzy na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 

21 września 2015 ukazał się singiel Piotra Rubika „Miłość to słowa dwa”, który Januszkiewicz wykonał z Agnieszką Przekupień. W 2016 roku wystąpił w oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka „Z Powodu Mojego imienia”. W tym samym roku premierę miał jego autorski musical Liżę twoje serce (reż. Agnieszka Glińska), do którego muzykę i teksty stworzył z Mariuszem Obijalskim.

W październiku 2017 roku wydał debiutancki album studyjny pt. Osiecka po męsku, na który nagrał utwory z tekstami Agnieszki Osieckiej. W 2023 roku premierę miał musical Depesze z piosenkami zespołu Depeche Mode, w którym grał główną rolę. Oprócz kariery solowej komponuje i pisze teksty piosenek, jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder (Wszystko), Dawida Kwiatkowskiego (Afraid) czy Margaret (Nie chcę). Jest także jednym z wokalistów zespołu Café Majonez.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ