W tym artykule przeczytasz o:
- zakończeniu remontu na Doryckiej
- co się zmieniło
- poprawie bezpieczeństwa
O remoncie ulicy Doryckiej na Wrzecionie pisaliśmy wielokrotnie. Ulica składa się z dwóch odcinków między tzw. okrąglakiem - wschodniego i zachodniego. Na wschodnim jeszcze niedawno można było spotkać wyeksploatowaną trylinkę, a na zachodnim nierówny i pełen ubytków asfalt, podobnie jak chodniki. W trakcie właśnie zakończonego remontu jezdnie obu nitek zyskały nową nawierzchnię asfaltową. Wymieniona została także podbudowa, która wykonana została od nowa do głębokości ok. pół metra.
Komfortowe parkingi, więcej zieleni
Na chodnikach ułożono estetyczne płyty o wymiarach 50 x 50 cm, zaś na zjazdach na posesje i parkingi oraz w dwóch zatokach postojowych na wschodnim odcinku pojawiła się betonowa kostka. Wyremontowany został też parking przy zachodniej nitce ul. Doryckiej, aby kierowcy mogli zatrzymywać auta w komfortowych warunkach. Ponadto zmodernizowane zostało oświetlenie – wymieniono 31 latarni, w miejsce betonowych wstawiając stalowe słupy, na których zamontowane zostały nowoczesne ledowe lampy.
Całość zmian dopełniła nowa zieleń. Ulica ozdobiona została licznymi krzewami. Posadzonych zostanie tutaj 2109 szt. takich gatunków jak tawulec pogięty, śnieguliczka koralowa czy róża okrywowa. Przestrzeń urozmaicona została także 17 nowymi drzewami, posadzonych tutaj zostało 9 dębów błotnych, 4 jarzęby szwedzkie i 4 klony czerwone. Oko cieszą też żywopłoty z irgi błyszczącej i 1670 m kw. trawników.
Poprawa bezpieczeństwa
Po remoncie szerokość jezdni nadal wynosi 6 m. Dotychczasowy układ ruchu został zachowany. Wyjątkiem była tylko likwidacja ruchu dwukierunkowego na zachodnim odcinku na wysokości tzw. okrąglaka. Wyjazd z tego budynku jest teraz możliwy tylko na nitkę zachodnią.
Skrzyżowanie obu jezdni ul. Doryckiej na wysokości bloku Marymoncka 159 zostało wyniesione. Takie rozwiązanie uspokoi ruch, co poprawi bezpieczeństwo. Ma to ważne znaczenie w kontekście otoczenia ulicy, które stanowi gęsta zabudowa wielorodzinna.
Przy okazji uporządkowane zostało wedle bielańskiego Ratusza również parkowanie. Chodniki są do dyspozycji pieszych na całej szerokości, a kierowcy mogą zatrzymywać auta na wyznaczonym po zachodniej stronie obu odcinków pasie postojowym. Wytyczone zostały dwa sugerowane (w formie progu zwalniającego) przejścia dla pieszych. Pierwsze powstało w śladzie istniejącej dotąd zebry przy budynku Wrzeciono 45A, a drugie przy bloku Dorycka 4.
Remont ul. Doryckiej to kolejny element, obok modernizacji podwórek i budynków mieszkalnych w zasobie dzielnicy, rewitalizacji Wrzeciona, która już przynosi pozytywne efekty. Osiedle zmienia się nie do poznania, na lepsze – komentuje Włodzimierz Piątkowski, zastępca burmistrza Bielan.
Napisz komentarz
Komentarze