W tym artykule przeczytasz o:
- plebiscycie Warszawskie Drzewo Roku 2024
- tegorocznym zwycięzcy - oliwniku wąskolistnym z Ursusa
Jedno z najciekawszych drzew w Dzielnicy Ursus na osiedlu Niedźwiadek. Jego płożące pnie, od lat towarzyszą dzieciom, które uczą się równowagi. Pamiętam, jak z kolegami próbowaliśmy po tych wężowych konarach dostać się na pomnik Zagłoby. Nie ukrywam, że zaprowadziłem tam również moje dzieci” – pisał pan Piotr Białek, który zgłosił oliwnika do konkursu na Warszawskie Drzewo Roku.
Tegorocznego laureata można podziwiać przy ul. Zagłoby. Zwycięzca pokonał w finale 12 innych kandydatów z różnych dzielnic – w tym dąb szypułkowy z Białołęki i buk pospolity z Woli, które uplasowały się na kolejnych miejscach.
Oliwnik z Ursusa otrzyma tabliczkę z tytułem „Warszawskie Drzewo roku 2024”, która zostanie zamontowana podczas spaceru dendrologicznego 13 października. Spacer poprowadzi jeden z czołowych dendrologów w Polsce, pan Jacek Borowski.
Oliwniki wąskolistne
Oliwniki wąskolistne dorastają do 5-8 metrów. Mają raczej luźną, rozłożystą koronę i dość często – przekrzywiony pień. Zdarzają się także oliwniki bez jednego wyraźnego pnia. Z daleka przypominają nieco egzotyczną oliwkę, do której nawiązuje ich nazwa lub rodzimą wierzbę. Na starszych pędach oliwnik miewa ciernie, a jego kora jest dość mocno podłużnie spękana. Charakterystyczną cechą oliwnika są wąskie, lancetowate liście o pięknym, srebrzystym kolorze. Jesienią liście opadają, ale nie zmieniają koloru. W połowie czerwca oliwnik zakwita. Jego kwiaty są niezbyt okazałe – drobne i pozbawione płatków korony o intensywnie żółtym kolorze. Ich największą zaletą jest zapach – przyjemny i mocny. Oliwniki są też bardzo miododajne. Latem na pędach pojawią się owalne owoce, które niekiedy utrzymują się jeszcze po tym, gdy opadną liście.
Warszawskie Drzewo Roku po raz drugi
Tegoroczna rywalizacja to druga odsłona edycji konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. To wyjątkowy plebiscyt skierowany do wszystkich mieszkańców Warszawy, dla których drzewo jest czymś więcej, niż tylko rośliną. Celem jest wybór drzewa, rosnącego na terenie stolicy, które wyróżnia się ze względu na swoją historię i cechy gatunkowe (wielkość, obwód, wiek, układ). Plebiscyt organizuje stołeczny Zarząd Zieleni. W ubiegłym roku zwycięzcą został dąb „Robert” z Białołęki.
Napisz komentarz
Komentarze