Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 16:59

Walka z hałasem w Warszawie! Nowe rozwiązania poszukiwane!

Jak informuje Radio Kolor, Warszawa chce skuteczniej przeciwdziałać hałasowi na ulicach i rozważa inwestycje w kamery monitoringu rejestrujące także dźwięk.
  • Źródło: Radio Kolor
Walka z hałasem w Warszawie! Nowe rozwiązania poszukiwane!
Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • walce z hałasem w Warszawie
  • poszukiwaniu nowych rozwiązań
  • wykorzystaniu sztucznej inteligencji i miejskim monitoringu

Hałas stał się dziś prawdziwą zmorą w wielu, nie tylko europejskich miastach. Opracowywane są coraz to bardziej nowoczesne metody walki z hałasem. W niektórych miastach dzaiałają np. radary namierzające źródła hałasu. Czy takie urządzenia mogą pojawić się w Warszawie? Mówił o tym na antenie Radia Kolor Jarosław Misztal, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa podjęło także współpracę z Uniwersytetem Warszawskim w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w analizie obrazu z kamer. Zgodnie z porozumieniem będą przeprowadzone badania naukowe i powstanie prototyp modułu analitycznego do wdrożenia w miejskim systemie monitoringu, który miałby także wychwytywać źródła hałasu. Jak miałoby to działać? O tym także opowiadał Jarosław Misztal w Radiu Kolor:

Ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w stolicy są kamery umieszczone w wielu newralgicznych punktach miasta. Monitoring wizyjny jest również narzędziem podczas ochrony imprez masowych i zgromadzeń publicznych, a także w przypadku sytuacji kryzysowych. W efekcie rozbudowy monitoringu wizyjnego w latach 2019-2023, w tym po zintegrowaniu 210 kamer z systemu monitoringu Zarządu Dróg Miejskich oraz instalacji 92 nowych kamer, system monitoringu został powiększony o 302 kamery.

Trwa dalsza integracja w ramach cyfrowej platformy zarządzanej przez Zakład Obsługi Systemu Monitoringu. Włączane będą systemy, m.in. Zarządu Dróg Miejskich, Straży Miejskiej, Zarządu Zieleni oraz lokalne kamery zainstalowane na terenach zielonych i w parkach. Obecnie w ramach jednej cyfrowej platformy miejskiego monitoringu dostępnych jest 736 kamer.

Kamery są obsługiwane całodobowo przez operatorów w 16 centrach oglądowych zlokalizowanych w jednostkach Policji oraz na specjalnym stanowisku w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa. Monitorowane są m.in. Bulwary Wiślane, plaże, parki i tereny zielone, a także mosty pod kątem wykrywania i reagowania na próby samobójcze.

Rocznie wykrywanych jest ok. 10 tys. zdarzeń. Obraz z kamer jest rejestrowany i przechowywany przez okres 30 dni. Rocznie odnotowuje się ok. 400 tys. odtworzeń materiału video podczas ustalania okoliczności zdarzeń.

W ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa trwa sprawdzenie wszystkich systemów monitoringu wizyjnego, o czym także opowiadał w Radiu Kolor szef Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze