William Szekspir (właściwie: Shakespeare) - (ur. 1564 w w Stratford-upon-Avon - zm. 1616 tamże) - angielski dramatopisarz i poeta. Był największym twórca w Anglii. Pisał poezję, ale tak naprawdę zasłynął jako znakomity dramaturg i człowiek, który o teatrze wiedział wszystko (był nawet aktorem). Był jednym z twórców teatru elżbietańskiego.
Dzieciństwo
Wiliam Szekspir to najstarszy z ośmiorga dzieci Johna i Mary Szekspirów. Jego ojciec wywodził się z chłopskiego domu, ale jako jeden z niewielu opuścił wieś, przeniósł się do miasta, gdzie objął urząd burmistrza. Matka wywodziła się z ziemiaństwa. W 1571 roku pobierał nauki w szkole, gdzie przyswajał łacinę, historię, literaturę antyczną i retorykę. Uczył się w szkole miejskiej (gimnazjum humanistyczne) łaciny, historii, literatury antycznej i retoryki. Nie był jednak zbytnio wykształcony.
Teatr
W roku 1582 odbył się jego ślub z trochę starszą od niego (8 lat) Anne Hathaway. Niestety niedługo po tej uroczystości opuszcza rodzinny Stratford i wyjeżdża do Londynu. Aby zarobić na życie występuje jako aktor w tamtejszym teatrze. Zajęcie to na tyle mu się podobało, że z czasem sam również zaczyna pisać sztuki teatralne. Na początku trzymał się ze świtą Lorda Szambelana, którzy to mieli do dyspozycji teatr - The Glob. W biografiach Szekspira często pojawiają się także wzmianki o tym, że pracował będąc guwernerem, sekretarzem, a także oczywiście aktorem. Pobyt w Londynie przyczynił się do tego, że Szekspir rozszerzył wykształcenie, miał możliwość spotykania znanych i ważnych ludzi, a przede wszystkim zaczynał być rozpoznawalny i znany. Należy jednak zaznaczyć, że o rodzinnym miasteczku nie zapomniał i dość często odwiedzał pozostawioną tam rodzinę. Pomagał im również finansowo.
Pierwsze sukcesy Szekspira zostały na krótko przerwane przez zarazę (lata 1592 - 1594), która spowodowała, iż musiał on opuścić Londyn. Pisał w tym czasie poematy oraz liczne sonety. W roku 1594 twórca powrócił do stolicy i związał się z zespołem o nazwie Słudzy Lorda Szambelana. 26 i 27 grudnia tego samego roku wystąpił w swej sztuce przed królową Elżbietą, co było dla niego ogromnym wyróżnieniem. W 1596 roku zmarł jedyny syn Szekspira, nie wpłynęło to jednak na sukcesy twórcy. Dwa lata później stał się on udziałowcem nowej sceny wzniesionej przez jego zespół. Był to teatr "Pod Kulą Ziemską", gdzie miały miejsce wielkie inscenizacje sztuk dramatopisarza. W roku 1603 rozpoczął panowanie król Jakub I, wielbiciel teatru. Zespół Lorda Szambelana uzyskał tytuł Sług Jego Królewskiej Mości. W 1610 roku William Szekspir wrócił na stałe do rodzinnego miasta. Trzy lata później w Londynie doszło do dramatycznych wydarzeń - spłonął "The Globe", którego dramatopisarz był współautorem. W następnym roku jednak wzniesiono nowy gmach.
Twórczość
Szekspir w sumie napisał 36 dzieł scenicznych: komedie, tragedie, a nawet kroniki historyczne. Tematyka przedstawiała i opisywała sytuację XV - wiecznej Anglii. Jako główny motyw jego twórczości uznać można potęgę, moc i siłę władzy. Autor postrzegał ją jako główną przyczynę niszczącą człowieka i jego otoczenie. Władza była dla niego czymś czemu nikt nie potrafi się oprzeć i dlatego jest tak wszechogarniająca. Jego najbardziej znane utwory to - komedie: "Sen nocy letniej", "Poskromienie złośnicy", "Stracone zachody miłości", "Wiele hałasu o nic", czy też "Kupiec wenecki". Znane tragedie to: "Tymon Ateńczyk", "Król Leos", "Romeo i Julia", "Makbet", "Hamlet", czy "Otello".
Źródło:- knowunity.pl;
- bryk.pl;
- wikipedia.org.
Napisz komentarz
Komentarze